Kako snimiti slike sećanja?
Radionica za učenike srednjih škola, koja bi trebalo da im približi koncept 51. Oktobarskog salona u Beogradu i preispita njihove reakcije na radove i tematiku sećanja, počinje 16. oktobra, a biće organizovana svake subote do sredine novembra, kada će biti predstavljeni radovi polaznika.
Radionica za učenike srednjih škola, koja bi trebalo da im približi koncept 51. Oktobarskog salona u Beogradu i preispita njihove reakcije na radove i tematiku sećanja, počinje 16. oktobra, a biće organizovana svake subote do sredine novembra, kada će biti predstavljeni radovi polaznika.
Radionica je zamišljena kao laboratorija u kojoj srednjoškolci na kreativan način pristupaju temi 51. OS - istraživanju načina percepcije i vizuelizovanja sećanja, u rasponu od ličnog do istorijskog. Koristeći se ličnim i dokumentarnim fotografijama kao osnovom, polaznici ih precrtavaju, rekombinuju i menjaju, stvarajući fleksibilne narative i dokumente novih sećanja.
Autorka i voditeljka radionice je vizuelna umetnica Ana Nedeljković, a traje četiri sata i podrazumeva upoznavanje polaznika, predstavljanje OS, obilazak postavke i poseban osvrt na pojmove, kao što su izlagački prostor, kustos, video rad, instalacija...
Nakon kratke vežbe na temu vizualizacije sećanja, prva radionica biće realizovana na temu “Lična i porodična sećanja i njihova prerada”.
Polaznici predstavljaju porodične fotografije koje su doneli, i podstiču se da ispričaju kratku priču o dogadaju koji ta fotografija predstavlja.
Nakon analize radova i diskusije, polaznici dobijaju zadatak da za sledeći susret ponesu par fotografija istorijskih događaja u 20. i 21. veku i svoje udžbenike iz istorije.
Naredna radionica, 23. oktobra, biće održana na temu “Zvanična i nezvanična istorijska sećanja: da li i kako promeniti shvatanje istorije?, dok će 30. oktobra biti reči na temu “Lična sećanja, kolektivna sećanja i nevidljivi crteži”.
Za 6. novembar najavljena je radionica na temu “Kako pokrenuti slike sećanja?”, a prezentacija rezultata biće 13. novembra.
Maksimalan broj učesnika u osnovnom programu je 20, dok se u prezentacijama, diskusijama i vodenjima može uključiti veći broj, a informisanje je organizovano u saradnji s profesorima srednjih škola, kao i preko Facebook strane “Izrazi se crtežom”.
Radionice će biti održavane svake subote od 14 do 18 sati u izložbenom prostoru 51. Oktobarskog salona - bivšoj Vojnoj akademiji.
U okviru 51. OS, 16. oktobra počinje i program “Porodična zona”, namenjen deci od četiri do deset godina, a osmišljen je kao doprinos u oblasti njihovog intelektualnog i karakternog razvoja dece.
Taj program obuhvata kreativne radionice svake subote koje će uticati na dečje razumevanje umetnosti i to na iskustvu različitih kulturnih tradicija.
Deca u razdoblju od 4 do 10 godina, u pratnji roditelja ili članova porodice, na osnovu osmišljenih kreativnih aktivnosti, čije su teme određene radovima koji su zastupljeni na 51. Oktobarskom salonu, upoznaće se sa medijima animacije, video arta ili sa umetničkim izrazima poput piktograma i kreativnog izražavanja emotivnih stanja i osećanja.
Predviđene su četiri kreativne radionice “Porodične zone” tokom trajanja 51. OS, a posvećene su temama: kreativno izražavanje emotivnih stanja i osećanja, piktogrami, animacija i video art.
U prvoj radionici, “Kreativno izražavanje emotivnih stanja i osećanja”, koja će biti održana 16. oktobra, deca se, kroz zadatke vizuelnog iskazivanja njima bliskih emocija na autentičan način, upoznaju sa pojmom emocije i različitim načinima izražavanja emotivnih stanja, čime se podstiče kreativnost.
Radionice su deo pratećeg programa 51. Oktobarskog salona, a organizuje ih udruženje Anonymous said: koje je pripremilo još dva prateća edukativna programa koji se obraćaju različitim aspektima razvoja publike - “Međugeneracijski dijalog” i “Umetnik o umetniku”.
Programi su osmišljeni u kontekstu “stanične” atmosfere, mesta gde zastanemo da se odmorimo, porazgovaramo, sretnemo druge putnike, osvežimo se tokom puta, istražujući procedure, forme i konsekvence savremene kulturne produkcije, pitanja recepcije, moć oblikovanja karaktera posmatrača i humanistički uvid u svet i sopstvenu ličnost.
Oktobarski salon u 51. izdanju, koje su osmislili švedski kustosi Juan Puset i Selia Prado, predstavlja radove oko 20 domaćih i stranih umetnika, koje povezuje tema “Noć nam prija”, odnosno tematika sećanja, rekonstrukcije istorije i percepcije stvarnosti.
Oktobarski salon otvoren je do 21. novembra, a obuhvata još niz pratećih programa.
Sajt Oktobarskog salona je www.oktobarskisalon.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org i OVDE
*Foto: Deo instalacije uz video rad "Smrt u Dalasu" Zorana Naskovskog
(SEEcult.org)