Jubilej Prokofjeva
Koncertima, predstavama, izložbama i filmovima sa muzikom Sergeja Prokofjeva (1891-1953), u Moskvi se obeležava 120-godišnjica rođenja tog velikog sovjetskog i ruskog kompozitora. Festival “Sunce i muzika”, pod pokroviteljstvom ruskog Ministarstva kulture, traje sve do 19. juna, a u pozorištu “Nova opera” počeli su i “Dani muzike” Prokofjeva. Posebni programi najavljeni su za 23. april, dan rođenja Prokofjeva, pa će u okviru festivala “Sunce i muzika”, nastupiti Veliki simfonijski orkestar, pod vođstvom dirigenta Vladimira Minina.
Koncertima, predstavama, izložbama i filmovima sa muzikom Sergeja Prokofjeva (1891-1953), u Moskvi se obeležava 120-godišnjica rođenja tog velikog sovjetskog i ruskog kompozitora.
Festival “Sunce i muzika”, pod pokroviteljstvom ruskog Ministarstva kulture, traje sve do 19. juna, a u pozorištu “Nova opera” počeli su i “Dani muzike” Prokofjeva.
Posebni programi najavljeni su za 23. april, dan rođenja Prokofjeva, pa će u okviru festivala “Sunce i muzika”, nastupiti Veliki simfonijski orkestar, pod vođstvom dirigenta Vladimira Minina.
Deo festivala “Sunce i muzika” su vokalne večeri, posvećene kako muzici Prokofjeva, tako i delima njegovih savremenika. Između ostalog, na koncertu “Harmonija muzike i reči” biće predstavljena dela Prokofjeva na stihove Puškina, Ahmatove, Kvitka... Posebno će biti izvedena dela Stravinskog, Nabokova, Asafjeva i drugih autora, uključujući Čajkovskog.
U okviru festivala, od 27. do 30. aprila biće održana i međunarodna naučna konferencija “Sergej Prokofjev u savremenom svetu”, na kojoj će učestvovati stručnjaci iz Rusije, Ukrajine, Belorusije, Velike Britanije i SAD.
Festival “Sunce i muzika” održava se u Muzeju Prokofjeva, Koncertnoj sali “Čajkovski”, Moskovskom konzervatorijumu i Državnom muzeju muzičke kulture “Glinka”.
Naziv festivala inspirisan je “Drvenom knjigom” Prokofjeva, u kojoj je oko 50 njegovih savremenika - muzičara, slikara i pisaca, odgovorilo na pitanje: “Šta mislite o suncu?” Među njima su bili i Demčinski, Majakovski, Šaljapin, Stravinski, Petrov-Vodkin, Remizov, Kapablanka, Larionov, Gončarova, Rubinštajn…
“Drvena knjiga” deo je izložbe priređene u okviru “Dana muzike” Prokofjeva u foajeu pozorišta “Nova opera”. Na toj izložbi, u organizaciji kompanije “Nove kulturne tehnologije”, našli su se i rukopisi Prokofjeva, fotografije iz porodičnog arhiva, knjige, šahovske table...
“Dani muzike” počeli su baletima “Pepeljuga” i “Romeo i Julija”, koji su deo svetske baletske klasike, a posetioci festivala moći će da čuju i muziku Prokofjeva za legendarne filmove Sergeja Ejzenštajna “Ivan Grozni” i “Aleksandar Nevski”. U izvođenju solista, hora i orkestra “Nove opere”, pod upravom Dmitrija Volosnikova, oba dela će biti propraćena kadrovima iz tih filmova.
Na dan rođenja Prokofjeva mladi gledaoci imaće priliku da odgledaju muzičke bajke “Peća i vuk” i “Ružno pače”, a očekuje ih i upoznavanje s muzičkim instrumentima simfonijskog orkestra, kao i predstave lutkarskog pozorišta, nagrade...
Prokofjev je počeo da se interesuje za muziku još kao petogodišnjak, a u desetoj godini napisao je prve opere “Velikan” i “Na pustim ostrvima”.
Autor je sedam baleta, sedam simfonija i deset opera, među kojima je i “Zaljubljen u tri narandže”, čija je praizvedba bila 30. decembra 1921. godine na sceni Čikaške gradske opere, a od tada se bez prekida igra širom sveta.
Opera “Zaljubljen u tri narandže” premijerno je izvedena nedavno i u Narodnom pozorištu u Beogradu, u režiji slavnog češkog reditelja Jiržija Mencla, u sarađnji sa Božidarom Đurovićem.
B. Rakočević / SEEcult.org