Goran Vejvoda - Kroz uši sveta
Multimedijalni umetnik Goran Vejvoda, koji živi i stvara u Parizu od 80-ih godina, predstaviće se 7. maja u Francuskom institutu u Beogradu izložbom “Kroz uši sveta” koju čine fotografije, video rad i zvučna instalacija.
Izložba obuhvata petnaestak fotografija velikog formata, a preuzete su iz Vejvodine knjige “A Square of Silence” koju je 2008. godine objavila milanska izdavačka kuća A-M.
Uz fotografije će biti predstavljene i Vejvodine zvučne instalacije i video projekcije.
“Stvoriti kvadrat tišine, razviti zvučni krug”, jedna je od omiljenih paradigmi Vejvode, čija se interesovanja tiču veoma različitih domena, poput psihoakustičnih fenomena, tišine, porekla i nestanka zvukova, njihovih nevidljivih tragova, neemocionalnog slušanja, procesa i finalnog proizvoda, njihovih sociopolitičkih implikacija, društva “generacije kompresovanja”, kulture slušalica...
Vejvoda stvara i istražuje na više polja (vizuelne umetnosti, muzika, umetnost zvuka, fotografija, video).
Više od 20 godina zanima se za umetnost zvuka, i to u svojstvu praktičara, teoretičara i arhivara.
Prema njegovim rečima, veoma rano je osetio materijalnost u neopipljivom, talase.
“Počeo sam da svaštarim. Pored muzičke škole gde su nas učili sve iz solfeđa. Kod kuće: mikrofoni, magnetofoni i sve ostalo. Utisak da imam neku materiju koju mogu da oblikujem. Ogromna zabava. Kao alhemičar koji pokušava da uništi substancu. Da napravi grozote. Da strpam prst u sve to. Zaustavim traku. Isečem je. Diram je. Postoji više slojeva. Vidljivi deo se uklapa u to. Izigravam magnetofon sa više kanala. Stvari prelaze, prelivaju se iz jednog kanala u drugi. „Moje uvo i moje oči pune se ekstazom“. Prelazak sa metaforičnog, intelektualnog predstavljanja. Postoji šema. Generativni sistem. Postaviti ovaj, pa onaj element. Zatim učiniti da se pokreću. Proizvesti nešto. Konkretno. (...)”, navedeno je u tekstu Valeri Vivankos u knjizi Gorana Vejvode “A Square of Silence, A circle of Sound”.
Rođen 1956. godine u Londonu, gde mu je otac bio na službi kao jugoslovenski diplomata, Vejvoda je mladost proveo zatim u Rimu i Parizu, a 1971. godine se vratio u Beograd. Počeo je da se bavi muzikom i već 80-ih je sarađivao sa umetnicima kao što su Bebi Dol, D' Boys, Idoli, Šarlo Akrobata, Električni orgazam, Rambo Amadeus, Boris Miljković, Branislav Dimitrijević...
Pisao je za muzičke časopise kao što su Džuboks i Rok magazin, a bavio se uporedo i fotografijom.
U Pariz se preselio 1985. godine, nastavljajući rad na vizuelnoj umetnosti i eksperimentalnoj muzici, te komponujući i za balet, pozorište, film, televiziju.
Sarađivao je sa Enkijem Bilalom i komponovao muziku za njegove filmove “Tiko Mun” (1997) i “Besmrtna” (2004). Radio je i s koreografom Angelinom Preljocajem na predstavama “Park” (1994) i “Kazanova” (1998) u Pariskoj operi.
Učestvovao je i kao gitarista u nekoliko rok sastava i formira sopstveni bend Background sa kojim je radio performanse u kombinaciji sa novim tehnologijama, plesom i hepeningom.
Predstavio se, između ostalog, 2004. godine na izložbi “Off the Record” u Pariskom muzeju moderne umetnosti, 2008. godine na festivalu Présences Électroniques i 2009. godine na smotri La Force de l’Art 02.
Izložba u Francuskom institutu biće otvorena do 9. juna, a Vejvoda će prisustvovati otvaranju 7. maja.
Za Noć muzeja, 19. maja, izložba će biti otvorena do 2 sata ujutro.
Sajt Vejvode je www.goranvejvoda.com
(SEEcult.org)