Deca su izvor života
Dečji oktobarski salon u Beogradu ponudio je u 48. izdanju bezmalo 180 radove dece iz Beograda i drugih gradova širom Srbije, koje je do 24. oktobra moguće videti u Muzeju primenjene umetnosti (MPU).
Na izložbi posvećenoj temi “Deca su izvor života” učestvuju mališani uzrasta od pet do 15 godina, koji su predstavili 176 pojedinačnih ili grupnih radova.
Dečji oktobarski salon i ove sezone je, kako je istakla autorka kataloga i izložbe Angelina Folgić-Korjak, muzejska saavetnica u MPU, okupio nove poletarce, male autore koji su napravili svoje prve korake u umetničkoj sferi izražavanjem autentičnih vizuelnih doživljaja detinjstva.
U likovnim radovima najmlađih, koji čine odabir najuspelijih ostvarenja u domenu primenjene umetnosti, zastupljena je tematika igre, odrastanja u porodici, drugarstva, ljubavi i radosti života.
Tradicija i kultura stvaranja, koje poznaje sredina u kojoj deca odrastaju, polazište je za obrazovanje dece. Sve do sredine prošlog veka likovna pedagogija bila je ta koja je upućivala decu u vežbe crtanja. Ali, savremeni tokovi umetnosti, posebno revolucionarni razvoj psihologije u 20. veku, promenili su stanovišta o tome kako decu uvoditi u vizuelnu kulturu, navela je Angelina Folgić-Korjak, dodajući da se slobodno i stvaralačko, iskustvo umetnosti prenosi uz modifikovanje i samostalno komponovanje tako da iskustva mogu biti predočena i kreativno uobličena na nov, odgovarajući način. Tako se posmatranje prirodnih pojava, životinje i kućni ljubimci, umetnička dela velikih majstora i druge tematike, dovoljno dobar podsticaj za postizanje odgovarajućeg stepena izražavanja.
Današnje generacije, kako je napomenula, prve dodire s umetnošću stiču već od prvih dana u vrtiću, učionici i malim likovnim studijima. Oni imaju izuzetnu priliku da se oprobaju u likovnom radu gde uz svesrdnu pomoć likovnih pedagoga nastaju njihovi radovi nesputani u svojoj slobodnoj interpretaciji.
Ta grupacija izlagača veoma je zastupljena na izložbi 48. Dečjeg oktobarskog salona, a među njima su i oni koji su se već potvrdili na prethodnim salonima, kao što je sve veći broj novih privatnih inicijativa za stvaranje malih intimnih studija za rad s decom najmlađeg uzrasta. Tokom sezone u tim malim ateljeima otkriva se ona komponenta rada koja najviše pogoduje razvijanju potencijala malih polaznika.
U selekciji su i radovi dece likovnih pedagoga koji se već tradicionalno ogledaju na izložbama Dečjeg oktobarskog salona, a koji rade u osnovnim školama. Ovi pedagozi odnegovali su umetnički i pedagoški pristup u radu s decom uzrasta do 15 godina afirmišući aktuelne vrednosti zastupljene u savremenoj primenjenoj umetnosti. Mladi umetnici su već po školovanju i interesovanjima naklonjeni posebnim tehnikama primenjene umetnosti, kao što je keramika, primenjena grafika, ilustracija, karikatura i slično. Po toj vokaciji posebno se ističu Nataša Ivanović, Dragana Ristić, Maja Vasić, En Jovović, Eleni Antonijades, Ljilja Perunović, Vida Mojsin-Rauški.
Tradicionalna saradnja MPU i Dečjeg kulturnog centra u Beogradu na 48. Salonu potvrdila je posvećenost obe ustanove misiji prenošenja kreativnosti traženjem novih stvaralačkih dimenzija.
“Budućnost društvene zajednice povezana je sa vaspitanjem i odgajanjem najmlađih. Detinjstvo, vreme ispunjeno bezbrižnom igrom i druženjem, za svako dete predstavlja dragocenu postojbinu. Čednost detinjstva ispunjena je otkrivanjem čuda i lepota sveta, kada svežina emocija i izvornost doživljaja izražavaju optimizam. Sačuvati prostore detinjstva u svom srcu, umu i stvarnosti, kako bi poslužili oživljavanju kreativnosti tokom sve dužeg životnog veka, veliki je zadatak”, istakla je Angelina Folgić-Korjak povodom 48. Salona, koji je 4. oktobra otvorila gradska sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu Beograda Ljiljana Jovčić.
U žiriju 48. Salona, uz Angelinu Folgić-Korjak, bile su i kustoskinja MPU Jelena Knežević, grafičarka Ljiljana Stojanović - predstavnica ULUPUDS-a, te likovni pedagozi Branka Mandić i Lučija Toma.
Dobitnici prvih nagrada su učenice osmog razreda Sara Biševac iz OŠ “Branko Ćopić” u Beogradu, Tamara Janković i Kristina Tošić iz OŠ “Borislav Pekić” u Beogradu, te šestgodišnji blizanci Damjan i Filip Sopić iz vrtića “Leptirić” PU “Dečji dani” u Beogradu.
Dodeljene su i po tri druge i treće nagrade, kao i tri pohvale.
Nagrade ULUPUDS-a ponela su deca iz PU “Dečji dani - dečji klub” u Beogradu i likovni pedagog Marijana Pejatović iz OŠ “Milan Đ. Milićević”.
Likovni pedagozi Nataša Ivanović iz osnovne škole “Branko Ćopić” i Maja Vasić iz OŠ “Vladislav Ribnikar” u Beogradu, kao i vaspitačice Branka Pičuljan, Bogdanka Zdravković i Jovanka Ćumić iz PU “Družionica maštaonica” u Zemunu, dobitnice su priznanja za uspešan rad sa decom.
Diplome će nagrađenim učesnicima 48. Salona biće uručene 28. oktobra na zatvaranju te izložbe, koja je organizovana uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
Radionički program
Italijanski institut u Beogradu omogućio je gostovanja Marčele Brankaforte, ilustratorke iz Italije, koja je 9. i 10. oktobra održala radionicu u okviru 48. Dečjeg oktobarskog salona. Usledile su i radionice “Heroj ili antiheroj” (strip, animacija, vajanje) koje su vodili keramičarka Lana Rakanović, koja i sama izlža eu MPU do 19. oktobra (Čuvari grada), te vajar Sendi Kumalakante. Radionicu “Primenjena umetnost kroz reč i sliku” (doživljaj dečje umetnosti i analiza) vodiće od 22. do 25. oktobra kustoskinja MPU Jelena Knežević.
Dimitrije Stefanović