Čavić i Šaponja pobednici pičinga ZagrebDoxa
Filmski projekat “The Battery Man” Dušana Čavića i Dušana Šaponje iz Srbije, priča o čoveku koji u telu ima napon struje od 220 volti, pobedio je na Pitching forumu šestog Festivala dokumentarnog filma ZagrebDox. Na ovogodišnjoj Radionici ZagrebDox Pro-a učestvovalo je 14 filmskih projekata u nastajanju, a nakon dvodnevnog rada pod mentorstvom Cecilie Lidin i Ivane Milošević, autori su predstavili projekte pred Pitćing komisijom televizijskih urednika i predstavnika filmskih fondacija.
Filmski projekat “The Battery Man” Dušana Čavića i Dušana Šaponje iz Srbije, priča o čoveku koji u telu ima napon struje od 220 volti, pobedio je na Pitching forumu šestog Festivala dokumentarnog filma ZagrebDox.
Na ovogodišnjoj Radionici ZagrebDox Pro-a učestvovalo je 14 filmskih projekata u nastajanju, a nakon dvodnevnog rada pod mentorstvom Cecilie Lidin i Ivane Milošević, autori su predstavili projekte pred Pitćing komisijom televizijskih urednika i predstavnika filmskih fondacija.
Filmu beogradskih autora Čavića i Šaponje, koji je priča i o tome kako je biti drugačiji, pripala je Sony nagrada u iznosu od hiljadu evra.
“The Battery Man” je dokumentarac o Slaviši Pajkiću, poznatom kao Biba Struja, čije je telo sposobno da akumulira električnu energiju, kao i da je potom prazni. Izmedju ostalog, Pajkić je ušao i u Ginisovu knjigu rekorda na osnovu svojih čudnih sposobnosti.
Za Radionicu ZagrebDoxa izabrani su bili i projekti “Awakening” Irene Samardžić iz Srbije, kao i srpsko-nemački projekti “Dragan Wende West Berlin” Lene Muller, Vuka Maksimovića i Dragana Petrovića i “Serbia’s Hidden War, The Story Behind Brice Taton’s Murder” Milana Miletića o mučkom ubistvu francuskog fudbalskog navijača Brisa Tatona prošle godine u kafiću Beogradu.
Najviše je bilo projekata iz Hrvatske - “The Chaplin Roma Theater” Zorana Kreme, “Don Juans, Excuse me Miš” Gorana Devića, “Family Meals” Dane Budisavljević, “Strike Hard” Olivera Sertića, “Such a Game” Renata Giugliana i “Mak in the Clouds” Milene Zajović, a u konkurenciji je bio i zajednički projekat Bosne i Hercegovine i Hrvatske “Two Schools under one Roof” Srdana Šarenca, kao i “Don’t Worry it’s Hidden” Alena Drljevića iz BiH, te “Sound Seekers” Suzane Dinevski iz Makedonije i “The Case with Three Fools” Mine Mileve i Vesele Kazakove iz Bugarske.
Prema navodima producentkinje programa ZagrebDox Pro Tine Gudac, do pre pet godina forma predstavljanja dokumentarnih filmova u razvoju putem Pitching foruma mnogim, a posebno mladim regionalnim autorima, nije bila ni poznata ni dostupna.
Ističući da je kroz godine zajedničkog rada termin “pitching” postao u regiji sinonim za ZagrebDox Pro, Tina Gudac navela je da autori prepoznaju ZagrebDox Pro kao mogućnost profesionalnog usavršavanja, umrežavanja i finansijskog osnaživanja svojih projekata, dok TV urednici, predstavnici filmskih centara i fondacija prepoznaju u njima i njihovim temama specifične zanimljivosti regiona. Posmatrači, pak, koriste mogućnost učenja u korist svojih budućih projekata.
Sve veći broj autorskih ekipa koje prolaze kroz ZagrebDox Pro beleži uspeh i na međunarodnoj dokumentarističkoj sceni, a i u zvanični program ZagrebDoxa prošle godine uvršteno je pet filmova s ranijih pitching foruma.
Prošle godine nagradu na pičingu ZagrebDoxa, na kojem je predstavljeno 12 projekata, dobio je projekat “The Lost Tapes of Adrian Tudor” rumunske rediteljke Andre Diane Chiriac i producenta Catalina Leescua. Nagrada je bila vredna 2.000 evra.
Glavne nagrade šestog ZagrebDoxa - Veliki i Mali pečati i nagrada “Movies that Matter” biće dodeljene 6. marta, uoči projekcije filmova “Peter u svijetu radija” i “Zadnji vlak”.
Dobitnik T-Com nagrade publike biće proglašen 7. marta, poslednjeg dana ZagrebDoxa, kada će biti održan i program “The Bes of Fest”, koji obuhvata sve nagrađene filmove.
Sajt ZagrebDoxa je www.zagrebdox.net
Foto: Čavić sa članovima pitching žirija
(SEEcult.org)