Bečka filharmonija otkriva detalje o dobu nacizma
Bečki filharmonijski orkestar objaviće detalje svoje istorije za vreme nacizma, kao odgovor na učestale optužbe da prikriva navodne veze koje je imao sa nacistima.
Bečka filharmonija najavila je da će, između ostalog, saopštiti i sve detalje o počasnom prstenu koji je uručila nacističkom gradonačelniku Beča Balduru fon Širahu (Baldur von Schirach), koji je nadgledao deportaciju desetina hiljada Jevreja za vreme Drugog svetskog rata.
Fon Širah je izgubio taj prsten, koji mu je uručen 1942. godine, a navodno je dobio novi 60-ih godina, nakon što je izašao iz zatvora zbog zločina protiv čovečnosti.
Optužbe na račun čuvenog orkestra, poznatog i najširoj svetskoj publici po prenosima tradicionalnog Novogodišnjeg koncerta, učestale su kako se približava 75 godina od kako je nacistička Nemačka aneksirala Austriju.
Bečki filharmonijski orkestar angažovao je trojicu istoričara, koje predvodi Oliver Ratkolb (Rathkolb), kako bi napisali tekstove o njenoj istoriji za vreme nacizma.
Ti stručni prilozi biće objavljeni na sajtu Bečke filharmonije, a očekuje se da će otkriti i detalje o 13 muzičara koji su izbačeni iz orkestra zbog jevrejskog porekla. Petorica njih preminuli su potom u koncentracionom logoru.
Pojedini članovi Bečke filharmonije iz tog vremena odavno su identifikovani kao nacisti.
Slavni orkestar naveo je da nema obavezu da pruža javni pristup svom arhivu, budući da je privatna organizacija. Ipak, daće pristup istoričarima i drugim stručnjacima.
Austrija i dalje žali zbog uloge u Hitlerovom Trećem rajhu i u holokaustu, a 12. marta zvanično obeležava 75-godišnjicu aneksije, odnosno unije sa Nemačkom, kojoj se nije opirala 1938.
Predsednik Bečke filharmonije Klemens Helberg (Clemens Hellberg) optuživan je da je izostavio detalje o vezama tog orkestra sa nacistima u svojoj knjizi 1992. godine “Democracy of Kings”, koja je prihvahena kao zvanična istorija Bečke filharmonije. Od tada nije odobrio pristup bilo kome relevantnim dokukentima.
Prema navodima u sažetku Ratkolbovog izveštaja, koji je nedavno objavio “Njujork tajms”, tek pre desetak godina je otkriveno da je Fon Širahu data zamena za prsten, i to na osnovu navoda njegovog sina Riharda u knjizi iz 2004. godine. Mlađi Fon Širah odbio je da otkrije ime čoveka koji je dao to priznanje nejgovom ocu, ali je Ratkolb pronašao u drugim izvorima o kome je reč.
I Novogodišnji koncert Bečke filharmonije, koji tradicionalno prenose televizije širom sveta 1. januara, smatra se u određenim krugovima propagandom uvedenom za vreme vladavine nacizma 1939. godine.
Novogodišnji koncert je, prema tim navodima, pomogao Jozefu Gebelsu, nacističkom ministru propagande, da stvori željenu sliku Beča. Gebels je zapisao u svom dnevniku da je austrijska prestonica trebalo da bude vidjena kao grad “kulture, muzike, optimizma i gostoprimstva”.
(SEEcult.org)