46. Hercegnovski salon
Hercegnovski zimski likovni salon, posvećen u 46. izdanju temi “Buđenje”, ponovo ima regionalni karakter, predstavljajući radove 20 umetnika iz svih zemalja sa prostora bivše Jugoslavije.
Multimedijalna postavka 46. Hercegnovskog salona biće otvorena od 7. februara do 7. marta u Galeriji “Josip-Bepo Benković”, a u izboru istoričarke umetnosti Ane Ivanović iz Budve, učestvuju umetnici: Đorđije Bato Boljević, Marijan Crtalić, grupa diSTRUKTURA, Olivera Inđić, Slavica Janešlieva, Andrijana Mlinarević-Cvetković, Borjana Mrđa, Danijela Mršulja-Vasić, Ivan Pejović, Ivanka Vana Prelević, Adin Rastoder, Žiga Rehar, Željko Reljić, Davor Sanvincenti, Brane Širca, Maja Šofranac, Selman Trtovac, Anica Vučetić i Antonio Živković.
Kao gošća učestvuje i umetnica Leo Daf iz Londona.
Prema selektorke Ane Ivanović, cilj 46. Salona je u širem smislu da pruži uvid u aktuelna kretanja u umetnosti u regionu, a u užem predstavlja priliku za ispitivanje interaktivnosti odnosa umetnik - posmatrač.
Pod interaktivnošću Ana Ivanović misli na “trenutak povezivanja i preklapanja stavova, razmišljanja, osećanja koja se rađaju u umetniku prilikom stvaranja rada s jedne, i reakcije koja se rađa kod posmatrača prilikom susreta sa delom, s druge strane”.
Prema njenim rečima, oduvek je verovala u snagu umetnosti i pitala se ujedno odakle ona dolazi - da li je objektivno prisutna u jednom umetničkom delu, ili je to nešto što mu se pripisuje u skladu sa ukusom ili senzibilitetom, a u određenom socio-kulturnom okviru?
“To je pitanje koje svakako ostaje otvoreno, ali jedno je sigurno - ukoliko je jedan umjetnički rad moćan u tolikoj mjeri da može da ‘probudi’ svest posmatrača, onda je vera u snagu umetnosti opravdana”, navela je Ana Ivanović.
Višeslojnost značenja pojma buđenja pružila je širok dijapazon odgovora na više problemskih pitanja - od buđenja koje može biti izazvano čistom likovnošću dela, preko angažovanosti u pravcu ekološkog osvešćivanja, do onih koji su proizvod introspektivnog procesa i zapitanosti nad egzistencijalističkim nedoumicama današnjeg čoveka.
“Kao jedan od preduslova da određeni rad pronađe svoj put do posmatrača jeste da on bude iskren, da poriv zbog kojeg nastaje ima karakter obračunavanja sa ravnodušnošću koja je, po mom skromnom mišljenju, veoma opasna pogotovo u vreme kada je sve relativizovano, kada vlada sumnjiv sistem vrednosti i opšta mentalna nehigijena, a proizvoljnost je prisutna u gotovo svim porama života. S obzirom na izraženi senzibilitet i delikatnost umetnikovog bića, istinska posvećenost u razmatranju određenih pojava i tema je nediskutabilna. Takođe, svrha postavljanja teme oko koje su okupljeni umetnici svakako nije u nametanju rigidne vizure, već humana potreba da oživimo čula, da se pokrenemo, da zavirimo u sebe...”, navela je Ana Ivanović povodom 46. Hercegnovskog salona, manifestacija visoke reputacije i dugogodišnje tradicije u Crnoj Gori, koja je 2012. godine, okupljanjem umetnika iz svih zemalja bivše Jugoslavije, poprimila razmere poželjne regionalne umetničke smotre.
Ana Ivanović je u tom kontekstu istakla važnost ponovnog ujedinjavanja nekada jedinstvenog duhovnog prostora, kao događaja koji “može imati dalekosežan značaj”.
Žiri za dodelu nagrada 46. Hercegnovskog salona čine: istoričarka umetnosti i muzejska savetnica Veseljka Salatić iz Trebinja, istoričarka umetnosti i muzejska savetnica Radojka Abramović iz Kotora i istoričar umetnosti Slavko Timotijević iz Beograda.
Novost 46. Hercegnovskog salona je dvojezični katalog, a održavanje te izložbe omogućili su gradske vlasti Herceg Novog i Ministarstvo kulture Crne Gore.
(SEEcult.org)