• Search form

25.05.2011 | 16:25

56. Sterijino pozorje i granice

Sterijino pozorje u Novom Sadu, jedan od najznačajnijih pozorišnih festivala u regionu, predstavlja u 56. izdanju sedam predstava u takmičarskom programu, koje je izabrala umetnička direktorka Ksenija Radulović, a povezuje ih pojam granice, i to ne samo kao administrativne ili fizičke odrednice, već i u kontekstu preispitivanja klasično shvaćenih estetskih obrazaca.

Od sedam predstava u Selekciji nacionalne drame i pozorišta, šest je domaćih produkcija - četiri iz Beograda, od kojih su dve Jugoslovenskog dramskog pozorišta, a dve su iz Subotice i jedna je švajcarska.

56. Sterijino pozorje i granice

Sterijino pozorje u Novom Sadu, jedan od najznačajnijih pozorišnih festivala u regionu, predstavlja u 56. izdanju sedam predstava u takmičarskom programu, koje je izabrala umetnička direktorka Ksenija Radulović, a povezuje ih pojam granice, i to ne samo kao administrativne ili fizičke odrednice, već i u kontekstu preispitivanja klasično shvaćenih estetskih obrazaca.

Od sedam predstava u Selekciji nacionalne drame i pozorišta, šest je domaćih produkcija - četiri iz Beograda, od kojih su dve Jugoslovenskog dramskog pozorišta, a dve su iz Subotice i jedna je švajcarska.

Osim takmičarskog, 56. Pozorje predstavlja od 26. maja do 3. juna i niz pratećih programa, uključujući Pozorje mladih.

U međunarodnoj selekciji “Krugovi” publika će videti predstave Pozorišta iz Vroclava i Ljubljane.

Festival počinje 26. maja u Srpskom narodnom pozorištu besedom doajena srpskog glumišta Stevana Baje Gardinovačkog i predstavom “Rođeni u YU” Jugoslovenskog dramskog pozorišta koju je, prema tekstu dramaturškog tima autora mlađe generacije sa prostora bivše Jugoslavije (Milena Bogavac, Maja Pelević, Filip Vujošević, Božo Koprivica, Miloš Krečković), režirao Dino Mustafić iz Sarajeva.

Prethodno će u foajeu scene “Pera Dobrinović” SNP-a biti otvorena i 13. međunarodna izložba “Pozorište u fotografskoj umetnosti”, uz uručenje nagrada najboljim autorima.

Međunarodni program “Krugovi” otvara 27. maja predstava “Proklet bio izdajica svoje domovine” hrvatskog reditelja Olivera Frljića, čiji su dramaturzi Borut Šeparović i Tomaž Toporišič, a produkcija je Slovenskog mladinskog gledališča Ljubljana. U završnici 56. Pozorja u “Krugovima” će biti izvedena i predstava “Transfer!” Vroclavskog teatra, u režiji Jana Klata.

Frljić je jedini reditelj na 56. Pozorju koji učestvuje sa dve predstave, budući da će u Selekciji nacionalne drame i pozorišta 28. maja biti izveden i komad “Kukavičluk” u njegovoj režiji i produkciji subotičkog Narodnog pozorišta (Kazalište/Népszínház).

U konkurenciji za Sterijine nagrade je i drama “Barbelo, o psima i deci” Biljane Srbljanović, u režiji An Bizan i izvođenju švajcarskog teatra La Comédie de Genève, kao i “Kišinjevska ruža” Ota Tolnaija, u režiji Andraša Urbana i izvođenju Pozorišta “Deže Kostolanji” (Kosztolányi Dezső Színház) iz Subotice.

Selekcija nacionalne drame i pozorišta obuhvata i predstave “Pazarni dan”
Aleksandra Popovića, u režiji Egona Savina i izvođenju Ateljea 212 iz Beograda, te “Metamorfoze” JDP-a koje su po Ovidiju režirali Aleksandar Popovski i Jelena Mijović, kao i “Život u tesnim cipelama” Dušana Kovačevića, u izvođenju Zvezdara teatra.

U čast nagrađenih, 3. juna biće izvedena predstava “Glorija” Ranka Marinkovića, u režiji Ive Milošević i produkciji Pozorišta na Terazijama iz Beograda i festivala “Grad teatar” Budva.

Prema rečima umetničke direktorke 56. Pozorja, Ksenije Radulović, u godini u kojoj se navršavaju dve decenije od raspada Jugoslavije, brisanja starih i nastanka novih granica, bilo je prirodno očekivati i scensku obradu te teme na području celog regiona.

Osim predstava “Rođeni u YU” i “Kukavičluk” u Selekciji nacionalne drame i pozorišta i “Proklet bio izdajica svoje domovine!” u “Krugovima”, bar još dve predstave korespondiraju indirektno s temom granica - “Pazarni dan” kao deo repertoarske odrednice “Next YU” Ateljea 212, te “Kišinjevska ruža” Tolnaija, koja kroz poetske iskaze, dodiruje i motive vezane za bivšu zemlju (nenamerna simbolika ogleda se i u činjenici da je Tolnai poslednji predsednik Saveza književnika Jugoslavije).

U priči o granicama, kako je navela Ksenija Radulović u obrazloženju selekcije, mogućno je govoriti i u pogledu novih pristupa umetničkim modelima, pre svega pitanju dramskog teksta. Kad se uzmu u obzir aktuelne scenske prakse, i evropske i domaće, uočava se da odabir teksta predstave koji nije utemeljen na klasičnoj drami - nije više samo sporadična pojava, već snažan repertoarski tok savremenih dramaturgija.

To ne znači da će klasičan dramski obrazac u narednom periodu izgubiti primat ili na bilo koji način biti ugrožen, već ukazuje na paralelne modele, na moguće proširenje, redefinisanje pojma dramskog teksta, navela je Ksenija Radulović, koja je i direktorka Muzeja pozorišne umetnosti Srbije.

Ksenija Radulović ukazala je i da više reditelja odabranih predstava kao polazište odabiraju dokumentarni pristup (Mustafić, Frljić, Klata), ep (Popovski), poemu (Urban), pružajući mogućnosti ne samo za analizovanje/valorizovanje novih scenskih praksi, već i razmatranje novih teorijskih diskursa.

“Čak i bez potrebe za definisanjem trenutnih i konačnih odgovora, sama mogućnost preplitanja savremenih praksi i njihovih teorijskih artikulacija, poseban je izazov u intelektualnom, profesionalom smislu. U našem je interesu da tu praksu uočimo, da je naprosto imamo u vidu: bez bojazni da će forma klasično shvaćene drame izgubiti značaj, ali i sa dovoljno radoznalosti za nove oblike umetničkog stvaranja. U tom, dijalektičkom odnosu, dakle - razmatrajmo granice!”, navela je Ksenija Radulović, koja je predstave za takmičarski program odabrala među 80 naslova koji su se našli u razmtranju ove godine.

Kao i proteklih godina, predstave u takmičarskom programu prate okrugli stolovi narednog dana, a najavljeno je i više promocija knjiga i drugih izdanja, kao i tribina. Tako će, u okviru promocije novog broja LUDUS-a, 27. maja biti održana tribina na temu “Teatar i društvena klima - odgovornost umetnika”.

Van konkurencije biće izvedene predstave “Radnička hronika”
Petra Mihajlovića, u režiji Ane Đorđević, koprodukcija Narodnog pozorišta Republike Srpske iz Banjaluke i Sterijinog pozorja, kao i “Parastos u belom” Miroslav Antić, u režiji Petra Jovanovića, koprodukcija Centra za umetničku pripremu i izvođenje pozorišnih predstava iz Novog Sada i Srpskog narodnog pozorišta.

Na Pozorju mladih učestvuju Akademija umetnosti u Novom Sadu (klase na srpskom i mađarskom jeziku), Akademija dramske umjetnosti Zagreb, Fakultet umetnosti Priština - Kosovska Mitrovica, Univerzitet Bijeljina, Fakultet dramskih umetnosti Beograd, Akademija lepih umetnosti Beograd, Akademija umjetnosti Banjaluka, Univerzitet u Novom Pazaru - Departman Niš, Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru i Akademija umetnosti Beograd.

Prošle godine, na 55. Sterijinom pozorju, naboljom predstavom proglašen je komad “Brodić za lutke” beogradske dramske autorke Milene Marković, u režiji Aleksandra Popovskog, i to i odlukom stručnog žirija, i Okruglog stola, čime je ponovljen uspeh koji je ta drama ostvarila 2009. godine, ali u verziji SNP-a i režiji Ane Tomović.

Trijumf na 55. Pozorju ostvarilo je i Novosadsko pozorište/Újvidéki Színház “Pomorandžinom korom” Maje Pelević, u režiji Kokana Mladenovića, koja je pobedila u nekoliko kategorija.

Za režiju je nagrađen Paolo Mađeli, za predstavu “Barbelo, o psima i đeci” beogradske dramske autorke Biljane Srbljanović, u izvođenju
Gradskog dramskog kazališta “Gavella” iz Zagreba.

Sajt Sterijinog pozorja je www.pozorje.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.