Bela traka otvara 15. FAF
Festival autorskog filma u Beogradu biće otvoren 25. novembra ovogodišnjim pobednikom Kana - dramom “Bela traka” austrijskog reditelja Mihaela Hanekea, a do 2. decembra predstaviće u zvaničnom programu 20 ostvarenja, među kojima je i pobednik Berlinala - “Mleko tuge” peruanske rediteljke Klaudije Ljosa.
Festival autorskog filma u Beogradu biće otvoren 25. novembra ovogodišnjim pobednikom Kana - dramom “Bela traka” austrijskog reditelja Mihaela Hanekea, a do 2. decembra predstaviće u zvaničnom programu 20 ostvarenja, među kojima je i pobednik Berlinala - “Mleko tuge” peruanske rediteljke Klaudije Ljosa.
Osim takmičarskog programa, 15. Festival autorskog filma imaće šest pratećih programa: Novi rumunski film, omaž Džonu Kasavetesu povodom 50-godišnjice njegovog prvog filma “Senke” i 20-godišnjice smrti, retrospektivu filmova Aleksandra Saše Petrovića povodom 15-godišnjice od njegove smrti, te program muzičkih filmova, u okviru kojeg će premijerno biti prikazan film Koje i Discipline kičme “Fank-I-Lastiš Crnog Zuba”.
Najavljena je i retrospektiva dokumentarnih filmova Sergeja Dvorcavoja i program “Slikati film - sedma umetnost kao inspiracija slilkarstva”.
U takmičarskom programu, pored nagrade za najbolji film “Aleksandar Saša Petrović”, ove godine ustanovljena je i nagrada za najbolji film reditelja do 35 godina.
“Bela traka” je 145-minutni crno-beli film o neobičnom sledu nesreća u protestantskom selu na severu Nemačke pred početak Prvog svetskog rata, čiji je hroničar lokalni učitelj. Selo je uznemireno požarima, pogibijama, pretučenom decom i ženama.., a nije jasno ko stoji iza toga.
Iako se događaju neobjašnjive stvari, koje poprimaju karakter ritualnog kažnjavanja, i dalje vlada stroga disciplina. I za neposlušnu školsku decu predviđene su teške batine, a Haneke ostavlja otvorenim mogućnost i učešća same dece u surovim nedelima, po ugledu na njihove roditelje.
Iako se “bela traka” protumačena kao opis korena nacizma, Haneke je rekao u Kanu da je imao na umu taj projekat više od deset godina i da je želeo da ispriča priču o deci koja se drže vrednosti roditelja kao apsoluta, iako im ne mogu biti uvek uzori.
“Ako se neki apsolut vezuje za ideal, onda taj ideal, bilo da je politički ili religijski, postaje nehuman... To je koren svakog političkog terorizma, bilo da je levičarski ili desničarski”, rekao je Haneke, a povodom tumačenja njegovog filma kao priče o korenima nacizma, rekao je da je želeo da ispriča univerzalnu priču, a ne nešto što je vezano za samu Nemačku.
Haneke je za “Belu traku”, kojom je zatvoren ovogodišnji, 16. Festival evropskog filma Palić, dobio u Kanu i nagradu FIPRESCI.
U Kanu je ranije osvojio i Gran pri za film “Profesorka klavira” (2001)
i nagradu za najbolju režiju za film “Skriveno” (2005), za koji je dobio i nagradu FIPRESCI.
Osim na mnogim filmskim projektima, Haneke radi i kao profesor režije na Bečkoj filmskoj akademiji, a karijeru je počeo kao scenarista 1967. godine da bi nastavio kao frilens TV i pozorišni reditelj 1970. Režirao je svoju prvu operu “Don Đovani” Volfganga Amadeusa Mocarta u Parizu.
Festival autorskog filma biće održan u Dvorani Kulturnog centra Beograda, bioskopu Balkan, Domu omladine, Muzeju Jugoslovenske kinoteke, Art Museum bioskopu i Domu kulture Studentski grad, u organizaciji Udruženja “Pogled u svet” i distributerske kuće MegaCom Film (www.mcf.rs).
Prošle godine nagrada “Aleksandar Saša Petrović” za najbolji film dodeljena je ex equo filmovima “Tulpan” Sergeja Dvorcevoja i “Glad” Stiva Mekvina, dok je nagradu za slobodu stvaralaštva dobio “Snijeg” sarajevske rediteljke Aide Begić.
Na 14. FAF-u odata je počast Živojinu Žiki Pavloviću, čija je zvezda postavljena ispred bioskopa “Balkan” povodom desetogodišnjice smrti, a poseban program bio je posvećen i francuskom filmskom kritičaru i teoretičaru Andreu Bazenu (1958-2008). Prikazan je i izbor španskih filmova horora i užasa, te angažovano-dokumentarna sekcija, kao i program pet muzičko-biografskih filmova posvećenih ikonama pop kulture (Bob Dilan, Madona, Lu Rid, Joy Division).
(SEEcult.org)