• Search form

18.11.2019 | 18:33

Apel SKD-a za povećanje budžeta za kulturu

Apel SKD-a za povećanje budžeta za kulturu

Srpsko književno društvo (SKD) apeluje na nadležne da se udeo za kulturu u državnom budžetu za 2020. godinu poveća sa predviđenih 0,73 na dva odsto.

Podsećajući da su izdvajanja za kulturu svojevremeno bila veća od 4% republičkog budžeta, SKD je apelovalo da do 2023. godine udeo za kulturu dostigne 5%, a kao primer za to navelo je izdvajanje Kube.

“Cilj je ostvarljiv postavimo li kulturu kao jedan od državnih i nacionalnih prioroteta”, naveo je 18. novembra u saopštenju predsednik UO SKD-a Slavoljub Marković.

SKD je apelovalo i da se u budžetu za kulturu znatno povećaju sredstva namenjena savremenom stvaralaštvu, a naročito deo koji se, posredstvom konkursa, raspodeljuje relevatnim akterima kulturne scene.

Kao udruženje književnika, koje je izuzetno zainteresovano za deo budžeta namenjen za književno stvaralaštvo i izdavaštvo, SKD je ocenilo da je iznos od 150 miliona dinara (1,44 miliona evra) “svakako nedovoljan za podršku književnoj umetnosti”. “Smatramo da književnost zaslužuje bar milijardu budžetskih dinara, što je još uvek manje od budžeta Filmskog centra Srbije. Pisana reč je osnov, ne samo svih umetnosti već i same civilizacije”, poručilo je SKD.

Grafikon budžeta Ministarstva kulture 2015-2020. Izvor: CESK

SKD je naglasilo da je kultura od ključnog značaja za svako savremeno društvo koje drži do sebe, svog identiteta, svog dostojanstva i svojih vrednosti.

“Kultura je ključna za prepoznatljivost u svetskim okvirima. Kultura nije trošak, kultura je ulaganje. Kultura stvara nove vrednosti i onda kada ne donosi neposrednu finansijsku dobit. Kultura znatno podiže kvalitet života koji se ne može svesti na zadovoljenje elementarnih potreba. Kakvo to društvo gradimo ako budžetom izdvajamo više sredstava za zatvore nego za kulturu?”, poručilo je SKD.

Predlogom zakona o budžetu Srbije za 2020. za kulturne delatnosti predviđeno 0,73% ukupnog državnog budžeta, što je procentualno nešto manje nego 2019. godine (0,74%).

U toku je, inače, i kampanja Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije za minimum 1% za kulturu, zasnovana na rezultatima komparativnog istraživanja izdvajanja za kulturu u zemljama u regionu koji pokazuju da - iako su ukupni budžeti Republike Srbije i Grada Beograda nominalno drugi po visini, izdvajanja i Srbije i Beograda za kulturu procentualno su najmanja – na državnom nivou to je 2019. godine bilo svega 0,74%, a na gradskom 4,12%. Planirano izdvajanje za kulturu u 2020. godini od 0,73% inicijatori kampanje za minimum 1% za kulturu ocenili su skandaloznim, pozivajući sve aktere u kulturi da takođe dignu glas protiv marginalizacije njene uluge u društvu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r