Logos u pokretu
Interaktivna multimedijalna izložba Ljiljane Bursać “Logos u pokretu”, inspirisana njenim putovanjem na Sinajsko poluostrvo, imaće dve postavke od 24. septembra do 12. oktobra u Galeriji Kolarčeve zadužbine u Beogradu, u koju se ta umetnica vraća posle 45 godina.
Izložba na Kolarcu, čija će prva postavka biti otvorena do 2. oktobra, a potom sledi druga, nastavak je višegodišnjeg opusa Logos Ljiljane Bursać, započetog 2013. godine.
Istoričarka umetnosti dr Irina Tomić podseća u tekstu u katalogu izložbe da je peregrinatio univerzalna predstava traganja za nekom dragocenošću do koje je teško doći, te da je takav poduhvat izvela i Ljiljana Bursać.
“Kao u bajkama i mitovima, umetnica je na ovoj svojevrsnoj ekspediciji doživela brojne prepreke, ali je na putu do cilja ništa nije pokolebalo. Cilj, međutim, nije bilo samo odredište, već i sâmo putovanje”, navela je Irina Tomić povodom izlobe koja obuhvata i artefakte, deliće prirode, brojne reprodukovane stare spise i nove članke, ali pre svega dela koja nose utiske i duboku iskonsku priču koja je očarala umetnicu, i koja je bila dobar povod za crtež.
Ljiljana Bursać, Logos u pokretu, objekti
Sinajsko poluostrvo, kako je podsetila, izlazi na dva mora, spaja dva kontinenta, sadrži Sinajsku goru koja je pustinjska visoravan sa najvišim delom koji leži na 2.600 metara nadmorske visine, dok je u severnom delu Sinajska pustinja, koja se nastavlja u pustinju Negev u Izraelu, u kojoj se nalazi najveći prirodni krater na svetu. Sinajsko poluostrvo nosi u svom sećanju mnoge civilizacije i narode. U pustinji Negev nalaze se jedinstvene konstrukcije, poznate kao pustinjski zmajevi, koje datiraju oko 7000. godine p. n. e. Na Sinaju se nalaze i najstariji ugravirani zapisi na protosinajskom alfabetu (1900. godina p. n. e). U starom rimskom gradu Cezareji nalaze se veštačka ostrva od betona koja su odolela svim izazovima vremena i prirode. Pravoslavni manastir Svete Katarine jedan je od najstarijih hrišćanskih manastira. Nalazi se na jugu Sinajskog poluostrva, u nepristupačnoj pustinji, okružen crvenim granitnim planinama. Na mestu na kojem je podignut manastir, Mojsije je primio 10 zapovesti na tablicama, a čini se da je baš tu video i plameni oganj u žbunu kupine koja gori, a ne sagoreva. Tada je čuo i glas anđela koji mu je saopštio da je na svetom tlu. Majka cara Konstantina, Jelena, podigla je 330. godine kapelu posvećenu Bogorodici, uz koju je kasnije car Justinijan podigao crkvu. Manastir poseduje drugu najveću zbirku rukopisnih knjiga na svetu, koja broji više od 3.500 knjiga i nalik je “na Nojevu barku u kojoj se, umesto životinjskih vrsta, nalaze primerci i uzorci umetničkih rodova i remek-dela minulih vremena”.
“Manastir ih je čuvao, a čuva i danas, od prolaznosti, a ljudi su dolazili sa svih strana sveta da ih vide, ožive, ugrade u sebe i prenesu dalje. Ljiljana Bursać je jedan od tih hodočasnika putujućih darodavaca”, navela je Irina Tomić.
Ljiljana Bursać, Logos u pokretu, predlošci instalacije
Ljiljana Bursać, rođena 1946. u Kragujevcu, studirala je na Likovnoj akademiji u Beču, a usavršavala se i studijski boravila u SAD, Nemačkoj, Francuskoj, Siriji i Izraelu. Bila je stipendista Fonda mladih tokom 70-ih, a od 1971. godine priredila je više od 45 samostalnih izložbi i učestvovala je na više od 300 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Njena dela nalaze se u uglednim muzejsko-galerijskim ustanovama i privatnim zbirkama širom nekadašnje Jugoslavije i sveta. Osnivačica je i predsednica Art foruma.
Između ostalog, 1999/2000. izvela je performans “Most svetlosti” na mostu u Kosovskoj Mitrovici, za koji je dobila Povelju Udruženja književnika Srbije.
Dobitnica je i drugih nagrada i priznanja, počev od Premio Nazionale R. Giorgi – Medalia d’Argento i Placeta San Benedeto u Mantovi u Italiji (1976), Ex Tempore u Piranu u Sloveniji (1990), Vinčanske povelje u Beogradu (2012)…
Članica je ULUS-a i ULUPUDS-a.
U okviru izložbe “Logos u pokretu”, 2. oktobra biće održan razgovor sa umetnicom, kada će biti predstavljena i druga postavka tog projekta.
Ljiljana Bursać započela je predstavljanje opusa Logos 2013. godine izložbom u Galeriji centar u Podgorici. Potom su održane izložbe opusa “Logos” i Janco Dada muzeju u Izraelu (2015-16), Galeriji KCNS-a u Novom Sadu (2016), Galeriji 73 u Beogradu (2016), Muzeju u Požarevcu (2017) i Muzeju nauke i tehnike u Beogradu (2018).
(SEEcult.org)