Faurina istorija umetničke igre
Koreografska predstava “Bez igre, nema raja” (No Dance, No Paradise) autora i izvođača Perea Faure, koja učestvuje na 16. Beogradskom festivalu igre (BFI), bavi se istorijom umetničke igre - od baleta preko moderne igre do novih formi.
Umetnik iz Barselone Pere Faura prikazaće 26. marta u Beogradskom dramskom pozorištu četiri solo komada čije su reference apstraktni koreografski stil Ane Tereze Kersmaker, stepovanje Džina Kelija u mjuziklu “Pevajmo na kiši”, disko ples Džona Travolte u filmu “Groznica subotnje večeri” i virtuozna dramatičnost Maje Pliseckaje u minijaturi “Smrt labuda”.
“Želeo sam da u jednoj postavci okupim umetnike koji su bitno uticali na mene, koji su mi ikone još od detinjstva”, izjavio je Faura 25. marta na konferenciji za novinare.
Faura je studirao koreografiju u Amsterdamu, gde je i živeo devet godina, a pre sedam godina vratio se u Barselonu, grad poznat po velikom broju malih i nezavisnih trupa savremene igre.
“Po povratku u Barselonu došao sam na ideju da ponovo ‘posetim’ moje ikone i predstavim ono što je na mene ostavilo poseban trag. Napravio sam četiri solo komada, međusobno vrlo različita. Zajedno predstavljaju čudan miks, ali Kersmakerova, Pliseckaja, Keli i Travolta za mene imaju jednaku važnost u smislu inspiracije. Sve su to faze i forme kroz koje sam prolazio u procesu učenja”, izjavio je Faura, dodajući da je kao dečak učio balet, kasnije i nove forme, ali je često išao i u diskoteke koje smatra svojom drugom školom.
Važan deo predstave “Bez igre, nema raja” je video rad, dvostruka projekcija na podu i na zadnjem zidu pozornice.
“Cilj te vizuelne scenografije je rekontekstualizacija ovo četvoro igrača. Na sceni deset puta menjam kostim, tu je i svetlo. Želeo sam da iskoristim sve elemente koji čine pozorište. Istorija igre zaslužuje da se izvodu u pravom, velikom teatru”, naglasio je Faura.
Prema njegovim rečima, predstava govori o apstrakciji, ljubavi i smrti.
“To je moja vizija igre i života. Pokušavam da odigram umirućeg labuda, ali koristim i pop-kulturne reference. Oduvek sam to voleo. Sve je to deo naše kolektivne memorije. U predstavi ima nešto slatko i nešto gorko, ima duhovitih, ali i kritičkih momenata”, rekao je Faura.
Predstava je realizovana u špansko-francuskoj koprodukciji i od premijere 2015. godine često je na turneji, posebno po Evropi.
Faura je izjavio da nije koreograf određenog stila, već koreograf koncepta. Kao svoj sledeći projekat najavio je komad o slavnom Bobu Fosu za narednu godinu, a zatim i jedan o zombijima.
Beogradski festival igre predstavlja od 22. marta do 12. aprila u Beogradu, Novom Sadu i Vršcu 16 međunarodno priznatih trupa iz 11 zemalja. Među njima su i one koje su već poznate publici BFI-ja, poput Holandskog plesnog teatra, ali i one koje prvi put dolaze, kao što su filadelfijski BalletX, južnokorejska kompanija Eun-Mi An i južnoafrička trupa Dade Masilo.
Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)