Preslušavanje 90-ih - MixTape
Umetnica Vesna Pavlović, koja živi i radi u SAD, predstavlja prvi put u Beogradu nesvakidašnji projekat koji je realizovala sa grupom nešvilskih muzičara – audio kasetu MixTape sa obradama pesama domaćih rok i pop grupa iz 90-ih na srpsko-hrvatskom jeziku, kombinovanih sa zvukom protesta sa beogradskih ulica i džinglovima tadašnjeg Radija B92. Preslušavanje MixTape, uz crno-bele fotografije Vesne Pavlović iz 90-ih u Beogradu, čini izložbu kojom 20. marta u prostoru Marsh Open Space počinje treće izdanje Kontakta, regionalne manifestacije posvećene muzičkom biznisu.
Audio kaseta MixTape, nastala 2018. godine kao rezultat saradnje Vesne Pavlović, grupe nešvilskih muzičara i producentske kuće Cleft Music (Loney John Hutchins), sadrži 12 obrada pesama muzičara i bendova koje je fotografisala 90-ih za časopis Ritam u Beogradu (EKV, Partibrejkers, Jarboli, Darkwood Dub, Obojeni program, Vlada Divljan, Neočekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rešava stvar, Haustor, Plejboj, Boye…). Grupa muzičara je u Nešvilu obradila pesme na originalnom jeziku, fonetski transkript sa srpsko-hrvatskog je uradio Vladimir Jerić Vlidi, a dizajn omota izdanja potpisuje Slavimir Stojanović Futro.
Projekat MixTape premijerno je predstavljen u oktobru 2018. godine na izložbi u galeriji Zeitgeist u Nešvilu, praćen fotografijama koje je Vesna Pavlović snimala 90-ih u Srbiji. Ta specifična selekcija njenih ranih radova uključuje fotografije sa studentskih protesta 1996-97, angažman sa grupom Škart i dokumentaciju njihovih radio i uličnih performansa, te rad sa feminističko-pacifističkom grupom Žene u crnom, Radijom B-92, Centrom za kulturnu dekontaminaciju i drugim akterima iz tog perioda.
Na izložbi kojom počinje Kontakt, biće predstavljen i video sa koncerta MixTape snimljen u galeriji Zeitgeist.
Crno-bele fotografije iz arhiva Vesne Pavlović nude intiman pogled na javnu sferu viđenu kroz objektiv jedne generacije koja je definisala prostor kontra-javnog u Srbiji tokom dekade raspada Jugoslavije. Zajedno sa MixTape kasetom, njene fotografije prozvode efekat “umreženog sećanja” na individualne i grupne momenata protesta u kojima je muzika odigrala važnu ulogu. MixTape tako postaje metafora za premotavanje istorije 90-ih, dok analogni zapis kasete upućuje na obsolentnost istorije i politike tog vremena.
Osim na Kontaktu, MixTape će biti predstavljen i kao ambijentalna instalacija za preslušavanje 22. marta u Velikoj sali SKC-a, u prostoru u kojem je većina obrađenih pesama originalno i izvođena mnogo puta ranije i koji je zabeležen na brojnim fotografijama sa izložbe. Uz izložene audio i video materijale, posetioci će muziku sa kasete moći da preslušaju i u njenom “prirodnom okuženju”, odnosno sa kasetofona i legendarnih vokmena.
Vesna Pavlović vanredna je profesorka na Vanderbilt univerzitetu u Nešvilu. Magistrirala je na odseku za vizuelne umetnosti Kolumbija univerziteta u Njujorku 2007.
Prisutna je na beogradskoj umetničkoj i fotografskoj sceni od početka 90-ih, kada je prvo u saradnji sa grupom Škart, a kasnije i samostalno, razvila specifičan, zainteresovan, angažovan i empatičan fotografski pristup. Radi projekte kojima istražuje odnos memorije u savremenoj kulturi i tehnologija produkcije fotografske slike, odnosno fotografsku reprezentaciju specifičnih političkih i kulturnih istorija, u koje spadaju fotografske arhive i njima slični izvori. Ključno u njenoj umetničkoj strategiji je širenje fotografske slike izvan okvira - tradicionalnog formata i narativa.
Početkom ove godine Vesna Pavlović izložila je u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda fotografije iz serije “Fabrics of Socialism”, koje predstavljaju vizuelno umetničko istraživanje fotografskog arhiva Muzeja Jugoslavije, poznatog kao Fototeka.
Postavka izložbe MixTape u galeriji Zeitgeist u Nešvilu, foto: Vlidi
Vesna Pavlović dobitnica je nagrade Fondacije George A. and Eliza Gardner Howard za 2017, dve nagrade Fondacije za savremenu umetnost u Njujorku za 2011. i 2014, te granta fondacije Art Matters za 2012. godinu i Fulbrajtove stipendije za 2018. godinu. Radovima iz serije “Fabrics of Socialism”, Vesna Pavlović našla se i u najužem izboru za prestižnu međunarodnu nagradu MAC – najveće umetničko priznanje u Irskoj i jedno od najvećih u Velikoj Britaniji.
Izlagala je širom sveta, uključujući samostalne izložbe u Kolekciji Filips u Vašingtonu, Frist centru za vizuelne umetnosti u Nešvilu, Muzeju istorije Jugoslavije u Beogradu i Muzeju Kroker u Sakramentu. Učestvovala je na brojim grupnim izložbama, a njeni radovi se nalaze u mnogim privatnim i javnim kolekcijama savremene umetnosti, kao što su Muzej Hiršhorn, Kolekcija Filips, Muzej žena u umetnosti u Vašingtonu i Muzej savremene umetnosti u Beogradu.
Publikacija Vesna Pavlović’s Lost Art: Photography, Display, and the Archive (Izgubljena umetnost Vesne Pavlović: Fotografija, izlaganje i arhiva), čija je urednica Morna O’Nil, objavljena je 2018. godine u Hejns galeriji na Univerzitetu Vejk Forest u SAD.
*MixTape A strana:
1. Jarboli, Samo ponekad - Patrick Damphier with Cassie Berman
2. Haustor, Sejmeni - Sugar Sk* -*lls
3. Obojeni program, Nebo, nebo plavo je - Country Music
4. Boye, Dosta, dosta, dosta - Sehr Modern
5. Partibrejkers, Hoću da znam - The Styrofoam Winos
6. Ekatarina Velika, Zemlja - Dumbsigns
MixTape B strana:
1. Neočekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rešava stvar, Ruski gruv - The Altered Statesman
2. Oružjem protivu otmičara, Mladiću moj - Lambda Celsius
3. Darkwood Dub, Zapremina tela - The Robe
4. Vlada Divljan, Ona zna - Rodrigo Avendano
5. Plejboj, Superstar - The Mute Group
6. ldoli, Kenozoik - lylas
(SEEcult.org)