Stvarnost u stripu
Književni program Kulturnog centra Grad u Beogradu, Gradska knjižnica, posle dužeg vremena vraća se temi stripa, pa 26. maja predstavlja stvarnosno (angažovano, političko, odnosno nefikcionalno) strip stvaralaštvo koje je zaživelo i na ovim prostorima nakon burnih događaja poslednjih decenija.
U razgovoru u KC Gradu će učestvovati: Lazar Bodroža, Vuk Marković (Komiko), Dejan Ilić (Fabrika knjiga) i Slađana Novaković (Rende), a moderatori su
Tijana Spasić i Bojan Marjanović.
Još od "Mausa" Arta Špigelmana postalo je jasno kako vrhunski grafički roman može da stoji rame uz rame sa naučnim i književnim delima o holokaustu, trajno vezavši imaginaciju čitalaca uz svoj začudni svet zlikovaca-životinja. Potom su došli i drugi albumi koji su ujedinili književni i vizuelni kvalitet sa dokumentarnom vrednošću. Na srpski su prevedeni mnogi od tih stripova, pa će veče “Stvarnosni strip” biti prilika da se još jednom skrene pažnju na klasike žanra, među kojima su "Persepolis" Marđan Satrapi i “Palestina” Džoa Sakoa, kao i na neka (na ovim prostorima) manje poznata ostvarenja, poput "Plavih pilula" Frederika Petersa, "Ispod pokrivača" Krejga Tompsona ili Baruovog "Kitaja bluza".
Poslednje decenije pune ratova, političkih i društvenih previranja odrazile su se i na stripove autora sa ovih prostora.
Uz nezaobilaznog Aleksandra Zografa, značajne iskorake napravili su Lazar Bodroža, koji je u "Zakonu" ponudio novo viđenje "Gorskog vijenca" i srpske epske poezije, Maja Veselinović, sa stripskom obradom pesme "Povest o Jugoslavu" Dragane Mladenović, Helena Klakočar, koja je u albumu "Nemirno more" opisala sopstveno emigrantsko iskustvo, Nina Bunjevac sa novim albumom "Fatherland/Otadžbina", Helena Janečić sa svojom lezbejskom superheroinom Horny Dyke...
(SEEcult.org)