• Search form

31.10.2013 | 21:08

BUNT klasične muzike

BUNT klasične muzike

Beograd je dobio novi festival klasične muzike, organizovan pritom bez ijednog dinara dotacije bilo koje državne institucije - kao vid protesta upravo zbog teškog stanja u kojem se nalaze kultura i umetnost. Prvi festival klasične muzike - Beogradsku umetničku novu teritoriju (BUNT), pod sloganom “Samoodbrana umetnosti”, organizuje od 1. do 8. novembra Beogradsko udruženje neposlušnih talenata - BUNT.

Festival je organizovan u znak podrške visokim umetničkim vrednostima, dostojnim muzičkih talenata koje Srbija poseduje i civilizacijskim dostignućima XXI veka. Realizuje se bez i jednog jedinog dinara dotacije bilo koje državne institucije, “u znak BUNTa protiv nekredibilnih konkursa koji se uredno organizuju na nivou Ministarstva i grada Beograda, koji se objavljuju u septembru, da bi bilo odlučivano između marta i maja naredne godine i da bi shodno propisima o dostupnosti novca, trezoru i sl. prekasno ili nikako dolazilo do realizacije istih, kao i sponzorstava diktiranih od strane političkih subjekata”.

Time se, kako su upozorili organizatori, do krajnjih granica iscrpljuju umetnici, organizatori i ostali akteri manifestacija, kulturnih događaja i edukativnih projekata, ubija svaki entuzijazam i gasi energija, sa jasnom namerom da se stave u odnos poslušnosti ili povuku i odustanu od svojih aktivnosti, čime bi se još više uštedelo na budžetu za kulturu grada Beograda i države Srbije.

Podsećajući na Platonove reči: “Što je u državi bolja muzika, bolja će biti i država”, organizatori BUNT-a naveli su da sramni pad sredstava namenjenih za kulturu i informisanje na samo 0,62%, državnog budžeta svrstava Srbiju među zemlje koje se odriču svojih civilizacijskih i kulturnih vrednosti.

“U isto vreme smo svedoci da dotok novca do kulturnih institucija i događaja zavisi jedino od političke volje pojedinaca, kako na vlasti, tako i u samim ustanovama kulture”, poručili su organizatori BUNT-a, napominjući da je reč o apolitičnom i neprofitnom festivalu, baziranom isključivo na umetničkim vrednostima i dobroj volji pojedinaca.

Ciljevi BUNT-a su uživanje u umetničkoj vrednosti, promocija najviših umetničkih vrednosti i profesionalnih i zanatskih univerzalnih standarda, etički i estetički odnos prema sopstvenoj profesiji i moralna odgovornost za muzičare svih profila, osvajanje i proširenje repertoarskih okvira i formi javnog nastupanja i novih koncertnih prostora, distanciranje od republičkih i gradskih finansijera kulture u onom obliku kakvi su danas i najava borbe za njihovu reorganizaciju, otpor estradizaciji umetničke muzike i vladajućoj psihologiji “tezge”, insistiranje na usaglašavanju budžeta za kulturu sa evropskim standardima, zalaganje za značajnije prisustvo umetničke muzike u medijima, uživanje u muzičkoj umetnosti…

Festival počinje 1. novembra u Kuli Nebojši “Manifestom BUNT-a”, a biće održan narednih nedelju dana i u Etnografskom muzeju, AKUD “Lola” i Enoteci Rado Violins u Karađorđevoj, uz besplatan ulaz.

“Manifest BUNT-a” predstaviće Edin Karamazov (lauta), pijanistkinja Rita Kinka, sopran Katarina Jovanović i pijanista Dejan Sinandinović, LP Duo (Sonja Lončar i Andrija Pavlović), violista Aleksandar Milošev i pijanistkinja Lana Genz, flautista Ljubiša Jovanović, violinista Dragan Radosavljević i violončelistkinja Sandra Belić.

Za 2. novembar u Etnografskom muzeju najavljena je projekcija dokumentarnog filma “Položanka za Irinu i klavir” (2013) rediteljke i producentkinje Dubravke Stamenković, nakon čega će biti održan “Mali resital čembala”, a nastupiće violončelistkinja Sandra Belić, čembalistkinja Bojana Dimković, flautista Ljubiša Jovanović, lautista i gitarista Edin Karamazov, violista Aleksandar Milošev i violinista Dragan Radosavljević. Potom sledi i džem sešn klasične muzike.

Pripremljen je i program za decu, pa će 3. novembra u podne biti održan u AKUD “Lola” koncert “Deca za decu” BUNT podmlatka, dok će u Kuli Nebojši nastupiti u večernjim satima violista Aleksandar Milošev i pijanistkinja Lana Genz, te LP Duo, koji će predstaviti novi CD “Belgrade New Classics”.

BUNT će 4. novembra biti u znaku Vivaldija, a njegove kompozicije izvešće u Etnografskom muzeju Ivan Jotić (fagot), Sandra Belić (violončelo), Edin Karamazov (lauta), Aneta Ilić (sopran), Dragan Radosavljević (violina), Ljubiša Jovanović (flauta), te Gudački kvartet BUNT (Dragan Radosavljević & Dušan Panajotović - violine, Aleksandar Milošev - viola, Sandra Belić - violončelo, Bojana Dimković - čembalo, Edin Karamazov - kontinuo).

Prethodno će biti prikazana TV emisija Studija B “Ti čudno moje ja” o kompozitorki Ljubici Marić, autorke Nade Petronijević, kao i “Portret kompozitora Stanojla Rajčića” iz serije “Srpska muzika 20. veka” Obrazovne redakcije RTS-a.

Veliki-mladi muzičari” program je najavljen za 5. novembar, kada će u Kuli Nebojši nastupiti Nenad Ivović (klavir), Dragan Sredojević (violina) i Nemanja Stanković (violončelo) i Maja Mihić (klavir).

U Etnografskom muzeju biće prikazana “Majstorksa radionica prof. Olivere Đurđević” Kultuno-zabavnog programa RTS-a iz 1998.

Mladi kamerni ansambli - Camerata Serbica Brass, Trio Agape i Klavirski trio Weisburg, nastupiće 6. novembra u Kuli Nebojši, nakon projekcije TV portreta operskog pevača Miroslava Čangalovića i programa “Život sa muzikom - Dušan Radić”, u produkciji RTS-a.

Pretposlednji festivalski dan, 7. novembar, rezervisan je za Pjacolu i njegove sledbenike, koje će u AKUD “Lola” (Resavska 11) predstaviti Guitaneon duo, koji čine Zoran Anić (gitara) i Aleksandar Nikolić (bandoneon).

U Etnografskom muzeju biće prikazani portreti Aleksandre Ivanović i Enrika Josifa, u produkciji RTS-a.

Za završnicu BUNT-a 8. novembara u Kuli Nebojši najavljen je koncert “4 soprana”, na kojem će nastupiti Katarina Jovanović, Aneta Ilić, Ljudmila Groš Popović i Violeta Radakovic Pancetović, u pratnji pijanista
Vladimira Gligorića i Milene Petrović.

Sajt BUNT-a je http://bunt.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)
 

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r