Trijumf Radnika na 57. Pozorju
Socijalno angažovana predstava “Radnici umiru pevajući” Olge Dimitrijević, koprodukcija Bitef teatra i Hartefakt fonda iz Beograda, u režiji Anđelke Nikolić, trijumfovala je na 57. Sterijinom pozorju u Novom Sadu koje je svečano završeno 2. juna.
Komad o propaloj radničkoj klasi u tranzicionoj Srbiji osvojio je Sterijinu nagradu za najbolju predstavu, najbolji savremeni dramski tekst i najbolju režiju, kao i nagrade za originalnu scensku muziku (Draško Adžić) i za koreografiju (Dalija Aćin). Takođe, nagrada iz Fonda "Dara Čalenić" za najbolju mladu glumicu dodeljena je Mariji Bergam za ulogu u toj predstavi.
Žiri 57. Sterijinog pozorja, kojim je predsedavao glumac Branislav Lečić, jednoglasno je proglasio najboljom predstavu “Radnici umiru pevajući”, koja je dobila isto priznanje i od žirija Okruglog stola kritike.
Drama “Radnici umiru pevajući” pobedila je, inače, na konkursu Hartefakt fonda za najbolji savremeni društveno angažovani tekst za 2010. godinu.
Žiri 57. Pozorja dodelio je tri od četiri glumačke nagrade - Jovu Maksiću za ulogu u predstavi “Bunar” Radmile Smiljanić, u režiji Egona Savina i koprodukciji UK “Vuk Karadžić”, Radionice integracije i Fonda “Krug” iz Beograda, Hani Selimović za ulogu u drami “Otac na službenom putu” Abdulaha Sidrana, u režiji Olivera Frljića i produkciji Ateljea 212 iz Beograda, te Silviji Križan za ulogu u predstavi “Marat the Sade” Petera Vajsa, u režiji Andraša Urbana i produkciji Novosadskog pozorišta / Újvidéki szinház.
Četvrta Sterijina nagrada za glumu nije dodeljena jednoglasnom odlukom žirija, koji nije dodelio ni nagrade za scenografiju i kostimografiju.
Takođe, ni nagrada za najboljeg mladog glumca iz Fonda “Dara Čalenić” nije dodeljena jednoglasnom odlukom žirija.
Specijalna Sterijina nagrada dodeljena je glumačkom ansamblu predstave “Marat the Sade”.
Žiri 57. Pozorja je u Selekciji nacionalne drame i pozorišta odgledao od 25. maja sedam predstava u izboru selektorke Ksenija Radulović, koje su tematski vezane za problematiku savremenog života u Srbiji (odnos politike i pojedinca, tranzicioni procesi i njihove posledice, posledice rata i raspada zemlje, socijalna pitanja...), a većinu povezuje i lajtmotiv porodičnih odnosa, posebno između roditelja i dece, uz dominantno prisustvo pojma/figure oca.
Osim Lečića, žiri su činili i teatrološkinja Ana Lederer iz Zagreba, dramaturškinja Maja Pelević iz Beograda, rediteljka Ana Tomović iz Beograda i reditelj Janez Pipan iz Ljubljane.
Sterijinu nagradu Okruglog stola kritike, koju je dobila pobednička predstava “Radnici umiru pevajući”, dodelio je žiri Međunarodne asocijacije pozorišnih kritičara i teatrologa (IACT), koji su činili Ivan Medenica (Srbija), Akiko Tachiki (Japan) i Una Bauer (Hrvatska).
Ivan Medenica je, pored Slobodana Obradovića, dobitnik Sterijine nagrade za pozorišnu kritiku “Miodrag Kujundžić”, koju dodeljuju Pozorje i redakcija novosadskog “Dnevnika”. Nagrađen je za kritiku "Velike i male smrti", objavljenu u junu prošle godine u “NIN-u” o predstavi “Nije smrt biciklo (da ti ga ukradu)” Biljane Srbljanović, u režiji Slobodana Unkovskog i produkciji Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Obradović, takođe pozorišni kritičar iz Beograda, nagrađen je za tekst kritike "Grmljavina bankrota" o predstavi “Gospoda Glembajevi” Miroslava Krleže, u režiji Jagoša Markovića i produkciji Ateljea 212, objavljen u “Teatronu” (154-155, jul 2011).
Žiri su činili pozorišni kritičari Laslo Gerold (predsednik) i Darinka Nikolić i novinarka “Dnevnika” Nina Popov.
I redakcija “Dnevnika” tradicionalno je dodelila nagradu na 57. Sterijinom pozorju, a dobila ju je Hana Selimović za ulogu u “Ocu na službenom putu”.
Hani Selimović je dodeljena i nagrada za glumačku bravuru kompanije "Novosti", koja je za epizodnu ulogu nagradila Silviju Križan za ulogu u predstavi “Marat the Sade”. Žiri su činile pozorišna kritičarka Darinka Nikolić iz Novog Sada (predsednica), novosadska glumica Sonja Damjanović i novinarka Zorica Pašić iz Beograda.
Na 57. Pozorju publika je videla i tri predstave u međunarodnoj selekciji “Krugovi” - autorski projekat Olivera Frljića “Mrzim istinu!”, u produkciji Teatra &TD iz Zagreba i “Moj sin samo malo sporije hoda” Ivora Martinića, u režiji Januša Kice i izvođenju Zagrebačkog kazališta mladih, te “Pisar Bartlbi” Hermana Melvila, u režiji Miloša Lolića iz Beograda, u izvođenju Mini teatra iz Ljubljane.
I ove godine, u organizaciji Sterijinog pozorja i IATC-a, održan je simpozijum međunarodnih kritičara, koji su razgovarali na temu “Glumac je mrtav, živeo glumac!”
Prateći program 57. Pozorja, između ostalog, obuhvatio je i tribine Ludusa na teme političnosti i pozorišta, regionalne saradnje u pozorištima i mestu i ulozi pozorišnih (umetničkih) glasila.
U okviru pratećeg programa, učestvovaće i mladi kritičari okupljeni u regionalnom projektu “Criticize This!”, koji realizuju Kultutreger i Kurziv iz Zagreba, Plima iz Ulcinja i Beton i SEEcult.org iz Beograda. Polaznici edukativnog programa projekta “Criticize This!” učestvovali su i na međunarodnoj tribini o statusu pozorišne kritike u regionu, a pisali su i kritike predstava, objavljivane u festivalskom biltenu.
Sterijino pozorje je zatvoreno, u čast nagrađenih, baletom "Mileva Ajnštajn" Srpskog narodnog pozorišta, u režiji Staše Zurovca, prema motivima drame Vide Ognjenović.
Nedodeljivanje nagrada na 57. Pozorju izazvalo je raspravu u javnosti, pa i postavljanje pitanja sudbine tog festivala.
Upravnik Ateljea 212 Kokan Mladenović ocenio je da Pozorje treba ukinuti, jer žiri nije dodelio nagrade u četiri kategorije, što je nazvao skandaloznim i sramotnim. Mladenović je najavio i da Atelje zbog toga više neće učestvovati na Sterijinom pozorju.
“Atelje 212 će izostati sa svake naredne sramote zvane Sterijino pozorje u Novom Sadu”, rekao je Mladenović novinarima u Novom Sadu, ocenjujući da je Pozorje “dovedeno na dno” i da se postavlja pitanje smisla njegovog postojanja ukoliko ne dođe do radikalnih reformi.
Povodom negodovanja Mladenović, predsednik žirija Branislav Lečić izjavio je da "ko izgubi, ima pravo da se buni", a odbacio je kao neosnovanu ocenu da je Sterijino pozorje došlo do dna.
Prema rečima Lečića, žiri je jednoglasno odlučio da ne dodeli nagrade za scenu i kostim. Nagrada za mladog glumca nije mogla biti doneta, jer ga nije ni bilo, a četvrta glumačka nagrada nije dodeljena većinom glasova članova žirija, rekao je Lečić, poznati glumac i bivši ministar kulture Srbije.
Povodom nezadovoljstva odlukama žirija, direktor Sterijinog pozorja Milivoje Mlađenović je pozvao na dijalog o savremenom pozorištu u Srbiji, dodajući da bi trebalo svi da se zapitaju zbog čega nisu dodeljene nagrade u četiri kategorije.
“Možemo otvoriti pitanje šta se dešava sa tim kategorijama u modernom pozorištu? Da li to govori o siromaštvu pozorišta ili o siromaštvu ideja, ili o potpuno novoj vrsti pozorišta, koje ne poseže više za iluzionizmom, već se koristi i drugim tehnologijama?”, rekao je Mlađenović.
I direktor Hartefakt fonda Andrej Nosov izjavio je da nije Sterijino pozorje odgovorno za to što se pozorišna produkcija u Srbiji nalazi u stanju u kakvom se nalazi.
“Pozorje kakvo je danas treba da otvori pitanje kakve produkcije radimo i gde smo to zapravo mi”, rekao je Nosov novinarima u Novom Sadu i dodao da je ključno pitanje zašto pozorišta nisu ponudila bolje predstave.
Hartefakt fond je, inače, prvi put učestvovao na Sterijinom pozorju, a osim pobedničke, koproducent je i predstave “Hipermnezija”.
(SEEcult.org)