Jurmala
Grupa etabliranih berlinskih umetnica, među kojima je i Tanja Ostojić, premijerno je predstavila u Berlinu zajednički kratki film “Jurmala”, koji se sastoji od deset jednominutnih sekvenci snimljenih u jednom kadru starom Super8 kamerom, a nastao je prilikom njihovog boravka 2010. godine u Rigi.
Film “Jurmala”, nazvan imenom čuvene plaže na Baltičkom moru na kojoj je i snimljen, premijerno je prikazan 12. maja u berlinskom bioskopu Arsenal. Reč je o nepretencioznom i samofinansiranom projektu, koji je razvijan proteklih šest godina u kreativnom dijalogu devet berlinskih umetnica i kustoskinje Agnese Luse iz Letonije, koja ih je 2010. godine i pozvala u Rigu da bi prikazale svoje filmove na festivalu Survival-Kit 2. Posle pet dana uzbudljivih razgovora o prekarnoj stvarnosti današnjih žena i posebno položaju umetnica, autorke su odlučile da provedu poslednji dan na plaži Jurmala, kao i da svaka snimi po minut filmskog materijala Super8 kamerom, uz učešće ostalih.
Tanja Ostojić izjavila je za SEEcult.org da je za nju to bila veoma inspirativna kreativna saradnja, počev od jednominutnog zajedničkog performansa na istorijskoj plaži Jurmala do čitavog niza dragocenih slučajnosti koje su se odigrale za vreme snimanja. Kao važan deo celog procesa istakla je i kasnije šestogodišnje razgovore, pregovore i produkciju audio intervencija svake od njih, koje prate snimljeni materijal.
Kohezivnost filma je i zasnovana na montaži audio intervencija za svaki segment vizuelnog narativa koji sadrži niz nepredviđenih događaja i iznenađenja. Jedno od njih dogodilo se upravo za vreme snimanja segmenta Tanje Ostojić.
“Igrom slučaja, pored nas, brojnih dama u bikinijima i najrazličitijim toaletama, pojavila se i jedna starija dama koja je, dok sam ja polako u kadru hodala u pravcu horizonta, žurno prišla i upitala me na ruskom jeziku da li je toalet besplatan. Dakle, ja sam u svom audio delu kombinovala zvučno disanje sa pitanjem ove starije dame sa elegantnim šeširom koja je i neznajući odigrala glavnu ulogu u filmu”, rekla je Tanja Ostojić, čiji je audio deo pri kraju filma na neki način i krucijalan, jer mu daje novu perspektivu.
Među ostalim audio intervencijama, izdvojila je i segment Laure Horelli koja je na početku ispričala priču o istorijskoj Jurmala plaži koja je bila stecište mnogih kultura i jezika. Angela Melitopoulos je na klaviru odsvirala zvučnu podlogu na koju sve performerke plešu tokom njenog minuta filma. Meggie Schneider se vratila na plažu da bi na njoj snimila autentičan zvuk talasa, galebova i škripanje vrata toalet kabina koje su korišćene za performans.
Autorke filma su i berlinske umetnice Brigitta Kuster, Nina Lassila, Eleonore de Montesquiou, Isabell Spengler, Gitte Villesen, te Agnese Luse.
Svih deset autorki potpisuju i koncept, i vizuelni i zvučni sadržaj, i produkciju filma “Jurmala”.
(SEEcult.org)