Fotografija ostaje autorsko delo
Skupština Srbije nije usvojila 26. januara predlog o autentičnom tumačenju Zakona o autorskim i srodnim pravima, koji je izazvao burne reakcije fotografskih i novinarskih udruženja.
Taj predlog, koji je inicirala poslanica Srpske napredne stranke Dušica Stojković, jednoglasno je odbačen u parlamentu, iako su poslanici SNS za vreme skupštinske rasprave izneli tvrdnje da nije reč o ugrožavanju bilo čijih prava, jer bi ona ostala zaštićena Zakonom o obligacionim odnosima.
Uoči glasanja, stotinak fotoreportera i predstavnika novinarskih udruženja, održalo je protest ispred parlamenta, apelujući na poslanike da odbace sporan predlog koji bi fotografiju sveo na proizvod rutinske mehaničke radnje.
Predlog poslanice SNS podržao je bio Odbor za ustavna i zakonodavna pitanja, što je izazvalo burne reakcije fotografskih i novinarskih udruženja.
Premijer Aleksandar Vučić, lider SNS, takođe je u međuvremenu poručio da će se problem rešiti tako da se pomogne fotoreporterima.
Fotografska i novinarska udruženja pozdravila su odluku Skupštine Srbije i zahvalila na razumevanju važnosti zaštite fotografskih autorskih prava i prava javnosti na profesionalno informisanje kroz medijske fotografije.
“Odbacivanje predloga o usvajanju tumačenja Zakona o autorskim i srodnim pravima kojim se fotografija tumači kao proizvod rutinske mehaničke radnje, označava da su poslanici shvatili da je predlog direktno uperen protiv dostojanstva fotografske profesije ujedno i prava javnosti na profesionalno informisanje. Ovo je pobeda fotografskih i novinarskih načela nad nesuvislim predlogom koji je doveo u pitanje goli opstanak fotografa i okončanje našeg protesta ‘Stani da te ukinem rutinski, mehanički’”, saopštili su Centar za razvoj fotografije, ULUPUDS, Udruženje fotoreportera Srbije (UFOS), Foto savez Srbije (FSS), Foto-asocijacija Vojvodine (FAV), Asocijacija fotografskih autora (AFA), Udruženje sportskih fotografa Srbije (USFS), Organizacija fotografskih autora (OFA), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Udruženje novinara Srbije (UNS).
Poslanici su odbili i predlog autentičnog tumačenja Zakona o elektronskim medijima u delu koji reguliše izbor kandidata za člana Regulatornog tela za elektronske medije (REM) iz redova udruženja koja se bave slobodom izražavanja i zaštite dece.
Taj predlog je takođe podnela SNS, ali je dobio podršku manje od 20 poslanika.
(SEEcult.org)