-
- 10:00 Slovenski in evropski Cankar, LJ
-
Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana
SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-7.4.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja
https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa
- 10:00 Osebno / Personal, MB
-
Kibla, Maribor
Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor
OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)
Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)
- 10:00 Pogled izbliza. Atelje Paje Jovanovića, BG
-
Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd
POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-10.2.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda
autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda
- 10:00 Toni Soprano, MB
-
UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor
TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)
- 10:00 Masinisa Selmani, BG
-
Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd
MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)
http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija
- 11:00 Klasično i simbolično, BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd
KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-1.3.2019.)
autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU
konzervacija: Milan Andrić
grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko
arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić
muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov
- 11:00 Čarobna Milena, BG
-
Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd
ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2018.-31.3.2019.)
- 11:00 Nikola Reiser, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)
kustosica izložbe: Danijela Marković
autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković
- 10:00 Rođenje humanoidne robotike, SU
-
Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica
ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)
autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd
organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd
- 10:00 Marko Čelebonović, BG
-
SANU, Beograd
MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-24.2.2019.)
- 09:00 Jane Čalovski i Hristina Ivanoska, SK
-
Muzej suvremene umjetnosti, Skopje, Samoilova bb, Skopje
JANE ČALOVSKI i HRISTINA IVANOSKA: EPILOG (OBLIK RASPRAVE) - izložba (10.11.-15.3.2019.)
kustosica: Branka Benčić
organizacija: Muzej suvremene umjetnosti Skopje, Apoteka - Prostor za suvremenu umjetnost (Vodnjan), Tihomir Milovac, MSU - Muzej suvremene umjetnosti Zagreb, Nomad Zagreb, Press to Exit Project Space Skopje
- 12:00 Kraj Velikog rata 1917-1918, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
KRAJ VELIKOG RATA 1917-1918 - reprezentativna izložba (12.11.2018.-13.11.2019.)
autori izložbe: dr Dušica Bojić, Nebojša Damnjanović, Tijana Jovanović Češka i dr Andrej Vujnović
autori koncepta i producent izložbe: Marko Savić i Stanislav Staša Tomić
autor interaktivnih instalacija: Marko Todorović
dizajneri izložbe: Saša Ivanović i Izabela Martinov Tomović
saradnici u realizaciji: Boško Ljubojević, Štefica Radmanović, Ana Ćuk Dragomirović, Vesna Dragović Pop-Lazić, Katarina Mitrović, Aleksandra Kolaković i Iva Jotić Lubura
- 10:00 Stradanje i opstajanje 1918-2018: Neuništivi muzej, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd
STRADANJE I OPSTAJANJE 1918-2018: NEUNIŠTIVI MUZEJ - izložba (15.11.2018.-31.1.2019.) povodom obeležavanja stogodišnjice primirja u Prvom svetskom ratu
- 10:00 Mesta trajnosti. Paviljoni, manifesti in kripte, LJ
-
Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Ljubljana
MESTA TRAJNOSTI. PAVILJONI, MANIFESTI IN KRIPTE - razstava (15.11.2018.-17.2.2019.)
Umetniki in kolektivi
Kolektivne akcije / Collective Actions (Andrej Monastirski / Andrei Monastyrski)
ČIPke (Kikimore, Sara Šabjan, Mojca Založnik)Walter de Maria
EXAT 51 (Ivan Picelj, Zvonimir Radić, Božidar Rašica, Vjenceslav Richter, Aleksandar Srnec)
György Galántai v sodelovanju z / with the participation of Julia Klaniczay and Guglielmo Achille Cavellini
Gorgona
Grupa šestorice avtorjev / Group of Six Artists (Boris Demur, Željko Jerman, Vlado Martek, Mladen Stilinović, Sven Stilinović)
Janez Janša, Janez Janša, Janez Janša
Jarosław Kozłowski
Neue Slowenische Kunst (IRWIN, Laibach, Gledališče sester Scipion Nasice / Scipion Nasice Sisters Theatre, Novi kolektivizem / New Collectivism)
[Nove] Tendence / [New] Tendecies (Marc Adrian, Giovanni Antonio Costa, artist group Gruppo N, Gianni Colombo, artist group Gruppo T, Compos 68, Charles Csury, Juraj Dobrović, Willam Allan Fetter, Hiroshi KawanoManfred Mohr, François Morellet, artist group GRAV, Frieder Nake, Ivan Picelj, Vjenceslav Richter, Manfred Robert Schroeder, Zdeněk Sýkora, Goran Trbuljak, Edvard Zajec)
Skupina OHO / OHO Group (Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)
Marko Sančanin Đurovski
Mladen Stilinović
Razgradnja umetnosti – ponovno / The Unmaking of Art – Revisited
Jiří Valoch
Josip Vaništa
Westeast
Franci Zagoričnik
Vadim Zaharov
kustosinja: Zdenka Badovinac
kustosinja asistentka: Ana Mizerit
postavitev in izbor del za [Nove] tendence: Darko Fritz
izbor del za Grupo šestorice avtorjev: Branka Stipančić
razstavna instalacija: Azra Akšamija - Oblikovanje razstavnih konstrukcij
- 11:00 Bijeg / Escape, RI
-
Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Krešimirova 26c, Rijeka
Risk Change: BIJEG / ESCAPE - medjunarodna grupna zložba (16.11.2918.-25.1.2019.)
umjetnici: Manon Avram & Pierre Audouard, Pavlica Bajsić Brazzoduro & Dino Brazzoduro, Nisrine Boukhari, Lana Čmajčanin, Tomislav Čeranić, Aleksandar Garbin, Ibro Hasanović, Siniša Labrović, Lukas Marxt & Jakub Vrba, Nika Oblak & Primož Novak, Alicja Rogalska, Sara Salamon & Hrvoje Spudić, Tao G. Vrhovec Sambolec
- 11:00 Drago Tršar, LJ
-
Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana
DRAGO TRŠAR: MONUMENT - EROTIČNA SKULPTURA (22.11.2018.-20.1.2019.)
kustos: dr. Sarival Sosič
- 15:00 Želimir Žilnik - Građani iz sjene, ZG
-
Galerija Nova, Nikole Tesle 7, Zagreb
ŽELIMIR ŽILNIK - GRAĐANI IZ SJENE - izložba (22.11.2018.-2.2.2019.)
kustosice: kolektiv Što, kako i za koga / WHW
- 10:00 Milton Glaser, LJ
-
MGLC, Ljubljana
MILTON GLASER (1929, New York): PLAKATI / POSTERS - razstava (23.11.2018.-3.3.2019.)
- 11:00 Andrija Maurović, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
ANDRIJA MAUROVIĆ (Zagreb, 1987.): IZMEĐU POLITIČKIH IDEOLOGIJA I PORNOGRAFIJE - studijska izložba (28.11.2018.-24.2.2019.)
autor izložbe: Frano Dulibić
kustosica izložbe: Radmila Iva Janković
vizualni identitet izložbe: Igor Kuduz - D72
- 10:00 Ne glej nazaj, okej, MB
-
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor
NE GLEJ NAZAJ, OKEJ? - mednarodna razstava mladih in uveljavljenih vizualnih umetnikov (30.11.2018.-17.3.2019.)
umetniki: Adel Abdessemed, Sarah Abu Abdallah, Allora & Calzadilla, Mounira Al Solh, Francis Alÿs, Nika Autor, Morten Barker, Nataša Berk, Ana Dana Beroš, Jasmina Cibic, Cao Fei, Vadim Fiškin, Tanja Lažetić, Nina Mangalanayagam, Emeka Ogboh, Agnieszka Polska in Witek Orski, Hrair Sarkissian, Massinisa Selmani
kustosinja: Simona Vidmar
asistent kustosinje: Jure Kirbiš
- 10:00 Grupa IRWIN, BL
-
Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka
Grupa IRWIN (Slovenija): Was is Kunst Bosnia and Herzegovina / Heroji 1941-1945 - izložba (29.11.2018.-22.2.2019.)
- 10:00 Nathalie Du Pasquier, LJ
-
MGLC, Ljubljana
NATHALIE DU PASQUIER: FAIR GAME - razstava (30.11.2018.-3.3.2019.)
kustosinja: Kate Sutton
- 12:00 Dan vredan veka, BG
-
Palata Srbija, Novi Beograd
DAN VREDAN VEKA - izložba (1.12.2018.-28.4.2019.) Muzeja Jugoslavije povodom 100 godina od formiranja prve Jugoslovenske države (ujedinjenje Srba, Hrvata i Slovenaca)
autorski tim izložbe: Radovan Cukić, kustos, Veselinka Kastratović Ristić, muzejska savetnica, Marija Vasiljević, kustoskinja (Muzej Jugoslavije) i dr Zoran Bajin, istoričar (Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković)
- 10:00 Na moje oči: Zgodbe iz Iraka, LJ
-
Galerija Jakopič, Slovenska cesta 9, Ljubljana
NA MOJE OČI: ZGODBE IZ IRAKA - fotografska razstava (4.12.2018.-3.3.2019.)
fotografi: Twana Abdullah, Ali Arkady, Dario Bosio, Aram Karim, Hawre Khalid, Seivan M. Salim, Bnar Sardar, Rawsht Twana
koncept razstave: Stefano Carini (DARST), Michaela Šilpochová in Leoš Válka (DOX, Centre for Contemporary Art Prague)
kustosa: Stefano Carini, Dario Bosio (DARST)
produkcija: Muzej in galerije mesta Ljubljane
koprodukcija: DARST, DOX, Centre for Contemporary Art Prague
- 10:00 Sanitetski brigadni general dr Vladimir Stanojević (1886-1978), BG
-
Srpsko lekarsko društvo, Džordža Vašingtona 19, Beograd
SANITETSKI BRIGADNI GENERAL DR VLADIMIR STANOJEVIĆ (1886-1978) - ŽIVOT I DELO - izložba (6.12.2018.-7.4.2019.) posvećena osnivaču Muzeja Srpskog lekarskog društva, koji je od 2007. godine u sastavu Muzeja nauke i tehnike kao posebno odeljenje.
organizacija: Muzej nauke i tehnike - Beograd
- 11:00 Vladimir Becić, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
VLADIMIR BECIĆ - izložba (6.12.2018.-10.3.2019.)
- 12:00 Avtorske edicije, LJ
-
Kapsula, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
AVTORSKE EDICIJE - razstava (6.12.2018.-20.1.2019.)
Mladen Stilinović, Vlado Martek, Sanja Iveković, Tadej Pogačar, Boris Cvjetanović, Dalibor Martinis, Jesper Fabricius, Antonio Muntadas, Josef Dabernig, Polonca Lovšin, Špela Škulj
- 12:00 Dragan Petrović, BG
-
Muzej savremene umetnosti Beograd
Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd
DRAGAN PETROVIĆ: VESELI SVET - izložba (7.12.2018.-11.2.2019.)
- 11:00 Pep Vidal, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
Atelijer Kožarić - Laboratorij za oživljavanje
PEP VIDAL: PI / π - izložba (8.12.2018.-10.02.2019.)
kustosica izložbe: Jasna Jakšić
- 09:00 63. Saziv umetničke kolonije Ečka - Slika 2018, ZR
-
Savremena galerija Zrenjanin, Trg slobode 7, Zrenjanin
63. SAZIV UMETNIČKE KOLONIJE EČKA - SLIKA 2018. - izložba (10.12.2018.-17.1.2019.)
učesnici: Karkatag kolektiv (Srbija), Zoran Todorović (Srbija), Aleksandra Jovanić (Srbija), Isidora Todorović (Srbija), Saša Spačal (Slovenija)
selektor i kustos: Sunčica Lambić-Fenjčev
- 12:00 Selma Selman, BG
-
Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd
SELMA SELMAN: VIVA LA VIDA - izložba (10.12.2018.-30.1.2019.)
- 10:00 Otkrijte Sefarad, BG
-
Institut Servantes u Beogradu, Čika Ljubina 19, Beograd
OTKRIJTE SEFARAD - izložba fotografija sefardskim Jevrejima (11.12.2018.-15.2.2019.)
organizacija: Mreža jevrejskog nasleđa Španije - Putevi Sefarda
- 10:00 Ana Marković, SD
-
Galerija savremene umetnosti Smederevo, Trg republike 5, Smederevo
ANA MARKOVIĆ: UBRZANJA - PUTOVANJA / ACCELERATIONS - JOURNEYS - izložba (11.12.2018.-18.1.2019.)
- 10:00 Slavko Tihec, MB
-
Univerzitetna knjižnica Maribor, Gospejna 10, Maribor
SLAVKO TIHEC: CANKARJEV SPOMENIK - razstava (13.12.2018.-31.1.2019.)
- 10:00 Tehnološki fakulteti Univerziteta u Banja Luci, BL
-
Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske/Galeriji Plus, Trg srpskih jenaka 2, Banja Luka
TEHNOLOŠKI FAKULTETI UNIVERZITETA U BANJA LUCI - novogodišnja prodajna izložba studenata i profesora (13.12.2018.-26.2.2019.)
- 10:00 Milan Blanuša, BG
-
Goethe-Institut Beograd, Knez Mihailova 50, Beograd
MILAN BLANUŠA (1943, Jagodina): GDE SI SA SVOJOM UMETNOŠĆU, KOLEGA? - izložba (13.12.2018.-2.2.2019.)
- 08:00 Aleksandar M. Lukić, AP
-
Galerija Meander, Trg Nikole Tesle 12, Apatin
ALEKSANDAR M. LUKIĆ - izložba vitraža, skulptura i nakita od stakla (14.12.2018.-24.1.2019.)
- 10:00 Dan Muzeja rudarstva i metalurgije Bor: Pokloni i otkupi, BO
-
Muzej rudarstva i metalurgije Bor, Moše Pijade 19, Bor
Dan Muzeja rudarstva i metalurgije
POKLONI I OTKUPI - izložba (14.12.2018.-31.1.2019.)
autorka: Danijela Matović
- 10:00 Sva lica kulture. Slikarstvo i život učenjaka drevne Kine, BG
-
Narodni muzej u Beogradu, Trg Republike 1a, Beograd
SVA LICA KULTURE: SLIKARSTVO I ŽIVOT UČENJAKA DREVNE KINE - izložba Nacionalnog muzeja Kine iz Pekinga (14.12.2018.-14.2.2019.)
- 11:00 Manica K. Musil, MB
-
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor
MANICA K. MUSIL: ŠIVARIJE - razstava (14.12.2018.-23.2.2019.)
kustosinja razstave: Mojca Štuhec
- 12:00 Rebus Vol. 6, LJ
-
Photon - Center for Contemporary Photography, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
REBUS VOL. 6 (Matjaž Wenzel in Rene Maurin) - razstava (14.12.2018.-18.1.2019.)
- 09:00 Vasa Pomorišac - od tradicije do moderne, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
VASA POMORIŠAC - OD TRADICIJE DO MODERNE - izložba (15.12.2018.-15.2.2019.) povodom 125 godina od rođenja slikara (1893-1961)
autori izložbe: viši kustos-istoričar umetnosti Olivera Skoko i kustos-istoričar umetnosti Ivana Arađan
- 12:00 Vangjush Vellahu, BG
-
Hestia Art Residency & Exhibitions Bureau, Topličin Venac 14/9/IV Beograd
VANGJUSH VELLAHU: FRAGMENTS I - izložba (15.12.2018-24.2.2019)
kustos izložbe: Maja Ćirić
*Otvoreno četvrtak-nedelja: 12-18 h
- 10:00 Dušan Bekar, ZG
-
HDD galerija / Hrvatsko dizajnersko društvo, Boškovićeva 18, Zagreb
DUŠAN BEKAR: DIZAJNER IZ SJENE - izložba (18.12.2018.-18.1.2019.)
autori koncepcije, vizualnog identiteta i postava izložbe: Duško Bekar Jr. i Alira Hrabar Oremović
tekstovi: Alira Hrabar Oremović
organizacija i produkcija izložbe: HDD galerija / Hrvatsko dizajnersko društvo
voditelj galerije: Marko Golub
asistentica voditelja: Jana Gamilec
- 10:00 Minijatura 3, BG
-
Mala galerija ULUPUDS, Uzun Mirkova 12, Beograd
MINIJATURA 3 (crtež, akvarel, grafika, kolaž, mozaik, keramika, skulpture…) - izložba (18.12.2018.-31.1.2019.)
- 10:00 Budimir Pervan, ZG
-
Hrvatski muzej arhitekture HAZU, Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb
BUDIMIR PERVAN - IZ ARHIVA ARHITEKTA - izložba (19.12.2018.-1.2.2019.)
- 11:00 Dante Buu, LJ
-
Kulturni center Tobačna 001, Tobačna ulica 1, Ljubljana
DANTE BUU (Rožaje, Črna gora): NOČEM, DA GRE MOJ LJUBIMEC NA DELO / I DO NOT WANT MY LOVER TO GO TO WORK - razstava (19.12.2018.-18.1.2019.)
kustosica: Alenka Trebušak
- 10:00 4. Pomeranje granica, BG
-
Muzej primenjenih umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
4. POMERANJE GRANICA - izložba (20.12.2018.-20.1.2019.)
autorski koncept izložbe: Snežana Pešić Rančić i Maja Gecić
organizacija izložbe: Snežana Pešić Rančić, Sekcija TiSO (Tekstil i savremno odevanje) ULUPUDS-a i MPU
- 10:00 Asteroidi, mali kameni svetovi, BG
-
SANU, Beograd
Galerija nauke i tehnike SANU, Đure Jakšića 2, Beograd
ASTEROIDI, MALI KAMENI SVETOVI - izložba (20.12.2018.-9.2.2019.)
- 11:00 Vila Zagorje, ZG
-
Zbirka Richter, Vrhovec 38, Zagreb
Iz arhiva arhitekta: VILA ZAGORJE - izložba nekadašnje zagrebačke rezidencije Josipa Broza Tita (20.12.2018.-24.2.2019.)
autorice izložbe: dr. sc. Vanja Brdar Mustapić, muzejska savjetnica MUO-a i Vesna Meštrić, viša kustosica MSU-a
- 12:00 Ankle Biter, ZG
-
Galerija Miroslav Kraljević, Šubićeva 29, Zagreb
ANKLE BITER: JAAKKO PALLASVUO / ANNI PUOLAKKA / TARWUK (Bruno Pogačnik Tremow i Ivana Vukšić) - izložba (20.12.2018.-19.01.2019.)
- 12:00 Matej Knežević, ZG
-
Institut za suvremenu umjetnost, Trg kralja Tomislava 20, Zagreb
MATEJ KNEŽEVIĆ: NEKE VISCERALNE STVARI - izložba (20.12.2018.-19.3.2019.) dobitnika Nagrade Radoslav Putar 2017.
- 15:00 Marija Mojca Pungerčar, LJ
-
Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
MARIJA MOJCA PUNGERČAR: TRI BOTANIČNE ZGODBE - razstava (20.12.2018.-18.4.2019.)
kustos: Miha Colner
- 10:00 Kalendar Centra za grafiku za 2019: Nemanja Nikolić, BG
-
Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija/Fakultet likovnih umetnosti, Pariska 16, Beograd
KALENDAR CENTRA ZA GRAFIKU ZA 2019. - promocija i izložba (21.12.2018.-31.1.2019.)
autor: NEMANJA NIKOLIĆ: UNCONTAINED IMAGES
- 10:00 Anastas Jovanović - Umetnost i novi mediji, VR
-
Narodni muzej Vranje, Baba Zlatina 9, Vranje
ANASTAS JOVANOVIĆ - UMETNOST I NOVI MEDIJI - izložba (21.12.2018.-19.1.2019.)
autorka: Danijela Vanušić
organizacija: Narodni muzej Vranje i Muzej grada Beograda
- 10:00 Moja umetnost je moja stvarnost | Spot, NS
-
Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad
MOJA UMETNOST JE MOJA STVARNOST - izložba (21.12.2018.-.27.2.2019.)
umetnici/e: Gili Avissar, Andreja Kulunčić sa kolektivnom ISTE, Robert Jankuloski, Romeo Kodra, Stevan Kojić, Siniša Labrović, Valerie Leray, Monika Moteska, Branislav Nikolić, Vessna Perunovich, André Jenö Raatzsch, Emília Rigová, Selma Selman, Irena Sladoje, Andrej Strehovec, Nina Todorović, Selman Trtovac
kustoskinja: Sanja Kojić Mladenov
SPOT - izložbe, akcije i verbalno preparirani predmeti (21.12.2018.-3.2.2019.)
Među nama: malo pepela, malo dima i...mnogo kestena.
umetnici/e: Marina Abramović, Mihajlo Arsovski, Christian Boltanski, Boris Bućan, Roman Cieslewicz, Petar Dabac, Vlasta Delimar, Braco Dimitrijević, Alain Fleischer, Ivan Ladislav Galeta, Gorgona, Tomislav Gotovac, Grupa šestorice autora, Vladimir Gudac, Sanja Iveković, Vladimir Jakolić, Željko Jerman, Jagoda Kaloper, Laszlo Kerekeš, Enes Midžić, Tomislav Mikulić, Vlado Martek, Dalibor Martinis, Vladimir Petek, Friederike Pezold, Ivan Picelj, Sandor Pinczehelyi, Podroom, Ivan Posavec, Zabunyan Sarkis, Mladen Stilinović, Josip Stošić, Marijan Susovski, Davor Tomičić, Goran Trbuljak, Jiři Valoch
kustoskinje: Jasna Jakšić, Ivana Kancir
- 12:00 Nebojša Glogovac, BG
-
Kulturni centar Beograda
Dvorana Kulturnog centra Beograda, Kolarčeva 6
NEBOJŠA GLOGOVAC - izložba fotografija (21.12.2018.-5.3.2018.)
priredila: Maja Medić
Razgovor na otvaranju izložbe: filmski reditelj Rajko Grlić i fotografkinja Maja Medić
Posle razgovora besplatna projekcija filma Ustav Republike Hrvatske
organizacija: Kulturni centar Beograda u saradnji s Jugoslovenskim dramskim pozorištem
- 12:00 Nikola Kosić i Katarina Jocić, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
NIKOLA KOSIĆ I KATARINA JOCIĆ - izložba skulptura velikog formata studenata sa Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu (21.12.2018.-26.1.2019.)
- 14:00 Schaulager #2, BG
-
Eugster || Belgrade, Viline Vode bb, Belgrade
SCHAULAGER #2 (20.12.2018.-23.2.2019.)
Ivana Ivković
Marta Jovanović
Vladimir Miladinović
Emir Šehanović
:mentalKLINIK
Saša Tkačenko
- 16:00 Nina Simonović, BG
-
Laufer galerija, Svetozara Radića 4, Beograd
NINA SIMONOVIĆ: SEMI-MATHEMATICAL EQUATIONS, II - izložba (21.12.2018.-8.2.2019.)
- 10:00 MLS: 50 godina izlagačkog programa, NS
-
Mali likovni salon, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
MLS: 50 GODINA IZLAGAČKOG PROGRAMA - izložba povodom 50 godina od prvih izložbi galeriji Mali likovni salon (17.12.2018.-18.1.2019.)
- 09:00 Kulturni i zabavni život Zemuna između dva svetska rata, BG
-
Galerija Kancelarije za mlade u Zemunu, Kosovska 9, Zemun/Beograd
KULTURNI I ZABAVNI ŽIVOT ZEMUNA IZMEĐU DVA SVETSKA RATA - izložba (5.11.2018.-30.1.2019.)
autor izložbe: Ljiljana Aćimović, viša kustoskinja Muzeja grada Beograda
- 10:00 Istorijski momenti Umetničkog paviljona Cvijeta Zuzorić 1928-1945, BG
-
Galerija ULUS, Beograd
ISTORIJSKI MOMENTI IZ ŽIVOTA UMETNIČKOG PAVILJONA CVIJETA ZUZORIĆ 1928-1945 - dokumentarna izložba (24.12.2018.-22.1.2019.) povodom devedeset godina od otvaranja UMETNIČKOG PAVILJONA CVIJETA ZUZORIĆ
autorka koncepcije i izložbe: istoričarka umetnosti Olivera Vukotić
- 10:00 Oto Logo, BG
-
Galerija RTS, Takovska 10, Beograd
OTO LOGO (1931, Beograd) - izlozba (25.12.2018.-25.1.2019.)
izbor dela: istoričarka umetnosti Ljiljana Porčić
govore: Nikola Mirkov, predsednik Saveta za likovno stvaralaštvo RTS i istoričari umetnosti Dušan Milovanović i Ljiljana Porčić
- 10:00 Nebojša Bežanić, KG
-
Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac
NEBOJŠA BEŽANIĆ (1964, Čačak): LIZARD IN THE SOUL - izložba slika i crteža (25.12.2018.-20.1.2019.)
organizacija: Umetnička galerija Nadežda Petrović Čačak i Kuća legata Beograd
https://sr-rs.facebook.com/narodnimuzejkragujevac.kragujevac
- 12:00 Žarko Aleksić, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
ŽARKO ALEKSIĆ: UMETNOST SKIDA KILAŽU - instalacija (fotografija, crtež, tekst, kolaž), 2018. (25.12.2018.-26.1.2019.)
- 07:00 Pobediti vidljivo - 40 godina umetničkog rada Zvonka Pavličića, KM
-
Gradski muzej Kosovska Mitrovica, Lole Ribara 19, Kosovska Mitrovica
POBEDITI VIDLJIVO - 40 godina umetničkog rada ZVONKA PAVLIČIĆA - izložba (26.12.2018.-26.1.2019.)
autori: dr Jelena Pavličić, dr Dragana Bulatović
- 09:00 Novogodišnja prodajna izložba, BG
-
Prodajna galerija Beograd, Kosančićev venac 19, Beograd
NOVOGODIŠNJA PRODAJNA IZLOŽBA (26.12.2018.-31.1.2019.)
specijalni popusti
- 10:00 Tonka Alujević, BG
-
Galerija Singidunum, Knez Mihailova 40, Beograd
TONKA ALUJEVIĆ (Hvar): OD JEDRA POD KOJIN SAN PLOVILA - izložba (26.12.2018.-20.1.2019.)
- 10:00 Bački Monoštor, biser Gornjeg Podunavlja, NS
-
Arhiv Vojvodine, Žarka Vasiljevića 2a, Novi Sad
BAČKI MONOŠTOR, BISER SPECIJALNOG REZERVATA PRIRODE GORNJEG PODUNAVLJA - izložba fotografija (26.12.2018.-20.1.2019.)
autori: Darko Dozet, Dušan Kozoderović, Goran Barać, Goran Mulić, Ištvan Virag, Jaroslav Pap, Jovan Đikić, Lidijo Andrejev, Nenad Mihajlović, Petar Zambo, Radivoje Hadžić, Robert Getel, Slađana Pantelić, Snežana Lerh (fotografi Foto kluba Rada Krstić iz Sombora i Foto asocijacije Vojvodine iz Novog Sada)
- 12:00 Likovni klub Đuro Salaj, BG
-
Klub Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd
LIKOVNI KLUB ĐURO SALAJ: ZIMA 2018/19 - kolektivna izložba članova (26.12.2018.-28.1.2019.)
- 10:00 Nemanjići - rađanje kraljevine, LK
-
Centar za kulturu i obrazovanje Laktaši, Karađorđeva 58, Laktaši
NEMANJIĆI - RAĐANJE KRALJEVINE - izložba kostima i rekvizita iz istoimene serijue Radio-televizije Srbije (27.12.2018.-27.1.2019.)
autor izložbe: Petar Đinović, direktor galerije RTS-a
- 10:00 Veliki rat kroz novosadske spomenike, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
VELIKI RAT KROZ NOVOSADSKE SPOMENIKE - izložba (27.12.2018.-19.1.2019.)
autori izložbe: Đorđe Srbulović, istoričar-konzervator, mr Siniša Jokić, istoričar, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, Milan Konjević, fotograf, Aleksadar Ružičić, dizajn
- 10:00 Nezanesljiva okolja: 17 primerov sodobne fotografije v Sloveniji, LJ
-
Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova ulica 3, Ljubljana
NEZANESLJIVA OKOLJA: 17 PRIMEROV SODOBNE FOTOGRAFIJE V SLOVENIJI - razstava (9.1.-17.3.2019.)
UROŠ ABRAM, JAKA BABNIK, GORAN BERTOK, VANJA BUČAN, JON DERGANC, TOMAŽ GREGORIČ, KLEMEN ILOVAR, PETER KOŠTRUN, BORUT KRAJNC, TANJA LAŽETIĆ, PETER RAUCH, MATJAŽ RUŠT, BOJAN SALAJ, JANE ŠTRAVS, ALEKSANDRA VAJD IN HYNEK ALT, TADEJ VAUKMAN, TANJA VERLAK
kustosinja: Ana Mizerit
- 10:00 Slobodan Jovanović (1869-1958-2019), BG
-
SANU, Beograd
Biblioteka SANU
SLOBODAN JOVANOVIĆ (1869-1958-2019) - izložba (9.1.-1.2.2019.)
- 08:00 MiniForm Art, BG
-
KomBank Art hol, Trg Politika 1, Beograd
MINI AKT Vol. 4 - izložba (10-24.1.2019.)
organizacija: KomBank Art hol i Udruženje Široka staza
- 10:00 7. Sarajevski salon
-
Galerija Collegium artisticum, Terezije bb (Centar Skenderija) Sarajevo
7. SARAJEVSKI SALON - izložba (10-26.1.2019.)
Admir Mujkić
Aleksandar Saša Bukvić
Alisa Čaber
Alma Ajanić-Gavrić
Amela Hadžimejlić
Amer Bakšić
Amer Hadžić
Avdo Žiga
Bojana Mikulić
Borko Močević
Braco Dimitrijević
Daniel Premec
Darko Šobot
Džeko Hodžić
Dževad Hozo
Edin Numankadić
Elma Alić
Emir Osmić
Enes Sivac
Fikret Libovac
Halil Tikveša
Hamzalija Muhić
Ilonka Jasak
Indira Bešlić
Izet Alečković
Lejla Ćehajić
Marko Frančešević
Mehmed Klepo
Mia Bučan
Muhamed Ćeif
Nedim Đikić
Nela Hasanbegović
Renata Papišta
Salim Obralić
Samir Sućeska
Savka Krčmar
organizacija: Udruženje likovnih umjetnika Kantona Sarajevo
- 11:00 Josef i Anni Albers: Putovanje kroz slijepo iskustvo, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
JOSEF I ANNI ALBERS: PUTOVANJE KROZ SLIJEPO ISKUSTVO - multisenzorna izložba (10.1.-21.4.2019.) jednih od pionira modernizma 20. stoljeća te ključnih ličnosti za razvoj apstraktne umjetnosti i umjetničke edukacije u svijetu (Josef Albers (Bottrop 1888. – New Haven 1976.) Anni Albers (Annelise Elsa Frieda Fleischmann, Berlin 1899. – New Haven 1994.), povodom obilježavanja 100. obljetnice Bauhausa
- 12:00 100 najlepših slika Srbije, BG
-
Dorćol Plac, Dobračina 59, Beograd
100 NAJLEPŠIH SLIKA SRBIJE - izložba (10-18.1.2018.)
https://www.instagram.com/slikesrbije
- 12:00 Neža Knez, LJ
-
Center in Galerija P74, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
NEŽA KNEZ (1990, Ljubljana): KVADRAT - razstava (10-30.1.2019.)
- 12:00 Vaterpolisti - žongleri, BG
-
Collegium Hungacirum Beograd, Gracanicka, 15, Beograd
Nedelja mađarske kulture
IMRE SZABÓ (1956, Mokrin): VATERPOLISTI - ŽONGLERI - izložba fotografija (10-28.1.2019.)
- 08:00 Silvio Foretić, ZG
-
Galerija VN, Ilica 163-a, Zagreb
SILVIO FORETIĆ (Split, 1940): ZVUK - izložba (11.1.-8.2.2019.)
kustos: Darko Fritz - siva) (zona
- 09:00 Boris Beja, MB
-
Kibla, Maribor
BORIS BEJA: I BEG YOUR PARDON, I NEVER PROMISED YOU A ROSE GARDEN - razstava (11.1.-9.2.2019.)
- 12:00 Igor Eškinja, ZG
-
Galerija SC, Savska 25, Zagreb
Igor Eškinja: Proces bez subjekta (11-26.1.2019)
videoinstalacija
*radno vreme Galerije SC - radnim danom od 12-20, subotom 10-13 sati
- 12:00 Predrag Terzić / Ivar Vermae, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Podroom, Trg republike 5/-1
PREDRAG TERZIĆ (Srbija) / IVAR VERMAE (Estonija) - izložba crteža, video i audio instalacija (14.1.-7.2.2019.)
- 12:00 Kritičari su izabrali 2019, BG
-
Kulturni centar Beograda
Likovna galerija, Knez Mihailova 6
Kritičari su izabrali 2019
UMETNIK (NI)JE PRISUTAN - izložba (14.1.-7.2.2019.)
autorka izložbe: Danijela Purešević
umetnici: DEJAN ANĐELKOVIĆ I JELICA RADOVANOVIĆ, DEJAN ATANACKOVIĆ, MIOMIR GRUJIĆ FLEKA, MILOVAN DESTIL MARKOVIĆ, STEVAN MARKUŠ, BORIS MILJKOVIĆ, PREDRAG NEŠKOVIĆ, IGOR STEPANČIĆ, JUSUF HADŽIFEJZOVIĆ
- 12:00 Vesna Pavlović, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Artget, Trg republike 5/I
VESNA PAVLOVIĆ: FABRICS OF SOCIALISM - izložba fotografija (14.1.-7.2.2019.)
- 14:00 Dragan Srdić, BG
-
Grad, Beograd
DRAGAN SRDIĆ: ZID PLAČA / VIŠE OD NADREALIZMA, VIŠE OD ZENITIZMA - izložbe (14-27.1.2019.)
- 14:00 Nevena (Isidora) Marković, BG
-
Bratcelona gallery, Design District, Beograd
NEVENA (ISIDORA) MARKOVIĆ (1985, Beograd) - izložba fotogravija (14-26.1.2019.) nastalih u manastirima Beočin, Svete Trojice (Ljubovija) i Ribnica, Bogorodičnoj crkvi i Hramu Svetog Oca Nikolaja u Zemunu, povodom 8 vekova autokefalnosti Srpske Pravoslavne Crkve
- 09:00 DA, voDA, ZG
-
Oris Kuća arhitekture, Kralja Držislava 3, Zagreb
DA, voDA! - izložba radova pristiglih na natječaj za dizajn predmeta namijenjenih konzumaciji zagrebačke vode (15-26.1.2019.)
- 09:00 Za srpsku vojsku - jedna zaboravljena priča, SO
-
Gradski muzej Sombor, Trg Republike 4, Sombor
ZA SRPSKU VOJSKU - JEDNA ZABORAVLJENA PRIČA - izložba (15.1.-10.2.2019.)
autorka izložbe: dr Mila Mihajlović istoričarka, novinarka, publicistica
organizacija: Gradski muzej Sombor i Italijanski institut za kulturu iz Beograda
- 10:00 Ivana Jelić, SO
-
Kulturni centar Laza Kostić, Sombor
IVANA JELIĆ (1991, Šabac) - izložba slika (15.1.-2.2.2019.)
- 10:00 Saputnici / Co-Travellers, BG
-
Francuski institut u Srbiji, Knez Mihailova 31, Beograd
SAPUTNICI / CO-TRAVELLERS - međunarodna street art izložba (15.1.-11.2.2019.) inspirisana ulogom životinja u razvoju ljudske civilizacije i kulture
TKV (Beograd)
https://www.facebook.com/tkvone/
https://www.facebook.com/tkv.tkvkraljicavilaSANJA STOJKOV (Sombor)
https://www.behance.net/gallery/61277445/Super-Klaster-illustrations-Vol-l
http://www.designed.rs/intervju/sanja_stojkov
ALEKSANDAR BUNČIĆ (Novi Sad)
https://aleksandarbuncic.weebly.com/
POLAR BEAR STENCIL (Pariz)
https://www.polarbearstencils.com/on-street-walls
https://www.facebook.com/polarbearstencils/
autor koncepta i komesar izložbe: Vladimir Palibrk
Izložba je realizovana kao deo projekta Publika u fokusu, podržanog od strane Fondacije Novi Sad 2021, EPK, a kroz partnersku saradnju i podršku MSUV, Francuskog Instituta u Srbiji, pariske street art galerije Lithium, platforme Street Art Rezidenture Udruženja Elektrika i Ministarstva Kulture Republike Srbije
- 10:00 Jovana Čajović, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
JOVANA ČAJOVIĆ (1994, Krealjevo): BOJA, FORMA, FUNKCIJA - izložba (15.1.-2.2.2019.)
- 12:00 Vladimir Sekulić, BG
-
Dom omladine Beograda
VLADIMIR SEKULIĆ (Krupanj, 1981): DEČAK U CRVENOM PRSLUKU - izložba crteža (15.1.-1.2.2019.)
Umetnik će sa urednicom likovnog programa DOB-a i kustoskinjom izložbe Jelenom Pavićević održati 26. januara u 13 sati vođenje kroz izložbu.
- 12:00 Joškin Šiljan, BG
-
Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd
JOŠKIN ŠILJAN (1953, Pirot) - izložba crteža (15.1.-8.2.2019.) u saradnji sa Muzejem naivne i marginalne umetnosti iz Jagodine
Izložbu otvara Nina Krstić, direktorka Muzeja naivne i marginalne umetnosti
- 12:00 Otvoreni studio: Žižić/Kožul, ZG
-
Galerija Miroslav Kraljević, Šubićeva 29, Zagreb
Otvoreni studio: ŽIŽIĆ / KOŽUL - izložba (15.1.-28.2.2019.)
- 14:00 Fascinacije - 7 likovnih stavova, ZG
-
Lauba - kuća za ljude i umjetnost, Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb
FASCINACIJE - 7 likovnih stavova: ĐURO SEDER | MARIJA UJEVIĆ GALETOVIĆ | KRISTIAN KOŽUL | DUJO JURIĆ | GORDANA BAKIĆ | ALEM KORKUT | TARWUK - izložba (15-24.1.2019.)
- 16:00 Ksenija Turčić, ZG
-
Pogon Jedinstvo, Kneza Mislava 11, Zagreb
KSENIJA TURČIĆ: ICONOPHILIA GLOW - izložba (15-20.1.2019.)
organizacija: Galerija 90-60-90
- 10:00 Aleksandar Mitrović, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
ALEKSANDAR MITROVIĆ: SOUND OF SILENCE - izložba crteža (16-26.1.2019.)
- 12:00 Slovenska narodna demonologija , BG
-
Pedagoški muzej, Uzun-Mirkova 14, Beograd
prof. dr Ljubinko Radenković (dopisni član SANU): SLOVENSKA NARODNA DEMONOLOGIJA - predavanje
organizacija: Pedagoški muzej i Društvo Sveti Sava iz Beograda
- 12:00 César Escudero Andaluz, LJ
-
Aksioma | Projektni prostor, Komenskega 18, Ljubljana
CÉSAR ESCUDERO ANDALUZ: KRITIČNI SPROŽILCI - samostojna razstava (16.1.-15.2.2019.)
- 13:00 Bolnica Stobart - Kragujevac 1915, BG
-
Medija centar Odbrana, Braće Jugovića 19, Beograd
BOLNICA STOBART - KRAGUJEVAC 1915 - izložba fotografija i dokumenata (17.1.-2.2.2019.) Narodne biblioteke Vuk Karadžić u Kragujevcu, povodom obeležavanja Stogodišnjice završetka Velikog rata
autor: Tatjana Janković
recezent: Dejan Ristić
govore: direktor Medija centra Odbrana pukovnik Stevica S. Karapandžin, direktor Narodne biblioteke Vuk Karadžić Mirko Demić, autorka izložbe Tatjana Janković i recenzent izložbe istoričar Dejan Ristić
- 13:00 Pobediti vidljivo - 40 godina umetničkog rada Zvonka Pavličića, KM
-
Gradski muzej Kosovska Mitrovica, Lole Ribara 19, Kosovska Mitrovica
POBEDITI VIDLJIVO - 40 godina umetničkog rada ZVONKA PAVLIČIĆA - izložba (26.12.2018.-26.1.2019.)
autori: dr Jelena Pavličić, dr Dragana Bulatović
Razgovor sa umetnikom i vođenje kroz izložbu
- 13:00 Nebojša Bežanić, KG
-
Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac
NEBOJŠA BEŽANIĆ (1964, Čačak): LIZARD IN THE SOUL - izložba slika i crteža (25.12.2018.-20.1.2019.)
organizacija: Umetnička galerija Nadežda Petrović Čačak i Kuća legata Beograd
https://sr-rs.facebook.com/narodnimuzejkragujevac.kragujevac
Stručno vođenje kroz izložbu: jedan od autora izložbe Miodrag Danilović, istoričar umetnosti iz Gornjeg Milanovca
- 14:00 Svet digitalne umetnosti, NS
-
Američki kutak, Kej žrtava racije 2b, Novi Sad
Ciklus: Svet digitalne umetnosti
FESTIVAL VIDEO UMETNOSTI U NJUJORKU
O festivalu i odabranim prikazanim radovima govoriće Andrej Tišma
- 16:30 Džulijet | Na plaži Česil | Svi znaju, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
16.30 DŽULIJET / JULIET, NAKED (USA, 2018, 97 min) - komedija, romantični/ljubavni
režija: Jesse Peretz
glumci: Rose Byrne, Ethan Hawke, Chris O'Dowd
https://www.youtube.com/watch?v=F1nNWXhBWLw
https://www.youtube.com/watch?v=jKbC61aKPZw
18.30 NA PLAŽI ČESIL / ON CHESIL BEACH (Ujedinjeno Kraljevstvo, 2018, 110 min) - drama, romansa
režija: Dominic Cooke
scenario: Ian McEwan
glumci: Saoirse Ronan, Emily Watson, Anne-Marie Duff
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=xPZVze4yyB0
20.30 SVI ZNAJU / TODOS LO SABEN / EVERYBODY KNOWS (Španija/Francuska/Italija, 2018, 130 min)
režija, scenario: Asghar Farhadi
igraju: Penélope Cruz, Javier Bardem, Bárbara Lennie, Ricardo Darín, Jaime Lorente
fotografija: José Luis Alcaine
montaža: Hayedeh Safiyari
- 17:00 4. Pomeranje granica, BG
-
Muzej primenjenih umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
4. POMERANJE GRANICA - izložba (20.12.2018.-20.1.2019.)
Okrugli sto
Tijana Stojiljković: Modernizovana antička umetnost na slučaju Bulgari nakita
Vesna Lakićević Pavićević: Preplet: mixed media
mr Jelena Pavićević: Multimedijalne granične umetničke prakse: telo kao konstrukt ideološke vidljivosti u projektima Simonide Rajčević i Branka Miliskovića
Svetlana Jovičić: Medijski koloplet u delu Daliborke Đurić
konferansije: Jelena Pavičević
- 17:00 Drago Tršar, LJ
-
Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana
DRAGO TRŠAR: MONUMENT - EROTIČNA SKULPTURA (22.11.2018.-20.1.2019.)
kustos: dr. Sarival Sosič
Vodstvo po razstavi: akademski kipar Drago Tršar
- 17:30 Moj izbor: Lazar Šećerović, BG
-
Moj izbor: LAZAR ŠEĆEROVIĆ (16-20.1.2019.)
17.30 IGRAČICE (SAD, 1957)
Les Girls
uloge: Džin Keli (Gene Kelly), Mici Gejnor (Mitzi Gaynor)
režija: Džordž Kjukor (George Cukor)
20.00 VARALICE (FR/IT, 1958)
Les tricheurs
uloge: Paskal Peti (Pascale Petit), Andrea Parizi (Andréa Parisy)
režija: Marsel Karne (Marcel Carné)
- 18:00 Alamut, NS
-
CK13, Novi Sad
Vladimir Bartol: ALAMUT - književni klabing i razmena knjiga
- 18:00 Fokus: Mjuzikl, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
Fokus: MJUZIKL (17-24/30/31.1.2019.)
17.1.
18.00 EVITA (SAD, 1996)
Evita
uloge: Madona (Madonna), Džonatan Prajs (Jonathan Pryce)
režija: Alan Parker (Alan Parker)
20.30 DA ZAIGRAMO (SAD, 1937)
Shall we dance
uloge: Fred Aster (Fred Astair), Džindžer Rodžers (Ginger Rogers)
režija: Mark Sandrič (Mark Sandrich)
18.1.
18.00 DA ZAIGRAMO (SAD, 1937)
Shall we dance
uloge: Fred Aster (Fred Astair), Džindžer Rodžers (Ginger Rogers)
režija: Mark Sandrič (Mark Sandrich)
20.30 MULEN RUŽ (SAD/AU, 2001)
Moulin rouge!
uloge: Nikol Kidman (Nicole Kidman), Juan Makgregor (Ewan McGregor)
režija: Baz Lurman (Baz Luhrman)
19.1.
18.00 MULEN RUŽ (SAD/AU, 2001)
Moulin rouge!
uloge: Nikol Kidman (Nicole Kidman), Juan Makgregor (Ewan McGregor)
režija: Baz Lurman (Baz Luhrman)
20.30 AMERIKANAC U PARIZU (SAD, 1951)
An American in Paris
uloge: Džin Keli (Gene Kelly), Lesli Karon (Leslie Caron)
režija: Vinsent Mineli (Vincente Minnelli)
20.1.
18.00 AMERIKANAC U PARIZU (SAD, 1951)
An American in Paris
uloge: Džin Keli (Gene Kelly), Lesli Karon (Leslie Caron)
režija: Vinsent Mineli (Vincente Minnelli)
20.30 REVOLVERAŠ IZ ARIZONE (ČSSR, 1964)
Limonadovy Joe
uloge: Karel Fijala (Karel Fiala), Miloš Kopecki (Miloš Kopecky)
režija: Oldrih Lipski (Oldrich Lipsky)
21.1.
18.00 REVOLVERAŠ IZ ARIZONE (ČSSR, 1964)
Limonadovy Joe
uloge: Karel Fijala (Karel Fiala), Miloš Kopecki (Miloš Kopecky)
režija: Oldrih Lipski (Oldrich Lipsky)
20.30 BRILJANTIN (SAD, 1978)
Grease
uloge: Džon Travolta (John Travolta), Olivija Njuton-Džon (Olivia Newton-John)
režija: Randal Klajser (Randal Kleiser)
22.1.
18.00 BRILJANTIN (SAD, 1978)
Grease
uloge: Džon Travolta (John Travolta), Olivija Njuton-Džon (Olivia Newton-John)
režija: Randal Klajser (Randal Kleiser)
20.30 TOMI (VB, 1975)
Tommy
uloge: Oliver Rid (Oliver Reed), En-Margret (Ann-Margret)
režija: Ken Rasel (Ken Russell)
23.1.
18.00 TOMI (VB, 1975)
Tommy
uloge: Oliver Rid (Oliver Reed), En-Margret (Ann-Margret)
režija: Ken Rasel (Ken Russell)
20.30 ČIKAGO (SAD/NEM, 2002)
Chicago
uloge: Rene Zelveger (Renèe Zellweger), Ketrin Zita Džouns (Catherine Zeta-Jones)
režija: Rob Maršal (Rob Marschall)
24.1.
18.00 ČIKAGO (SAD/NEM, 2002)
Chicago
uloge: Rene Zelveger (Renèe Zellweger), Ketrin Zita Džouns (Catherine Zeta-Jones)
režija: Rob Maršal (Rob Marschall)
20.30 LAK ZA KOSU (SAD, 1988)
Hairspray
uloge: Divajn (Divine), Debi Hari (Debbie Harry), Soni Bono (Sonny Bono)
režija: Džon Voters (John Waters)
30.1.
18.00 LAK ZA KOSU (SAD, 1988)
Hairspray
uloge: Divajn (Divine), Debi Hari (Debbie Harry), Soni Bono (Sonny Bono)
režija: Džon Voters (John Waters)
20.30 KOSA (SAD, 1979)
Hair
uloge: Džon Sevidž (John Savage), Trit Vilijams (Treat Williams)
režija: Miloš Forman (Miloš Forman)
31.1.
18.00 KOSA (SAD, 1979)
Hair
uloge: Džon Sevidž (John Savage), Trit Vilijams (Treat Williams)
režija: Miloš Forman (Miloš Forman)
20.30 EVITA (SAD, 1996)
Evita
uloge: Madona (Madonna), Džonatan Prajs (Jonathan Pryce)
režija: Alan Parker (Alan Parker)
- 18:00 Gojko Varda: šezdeset godina posvećenih dizajnu, BG
-
Muzej nauke i tehnike/Galerija 51, Dobračina 51, Beograd
GOJKO VARDA: ŠEZDESET GODINA POSVEĆENIH DIZAJNU - izložba (17.1.-31.3.2019.) o Gojku Vardi (1936, Beograd), jednom od najznačajnijih jugoslovenskih i srpskih industrijskih dizajnera
autorka: Milena Vrzić Bešić, kustoskinja Muzeja
dizajn postavke: Nevena Prodanović
Izložbu otvara: prof. arh. Zoran Bulajić
- 18:00 Koncert u Galeriji SANU, BG
-
SANU, Beograd
NATALIJA STOŠIĆ - violina
DUŠAN GROZDANOVIĆ - klavir
sudeluje: Đorđe Stošić - violina
program: Bah, Mocart, Betoven, Brams, Krajsler
- 18:00 Želimir Žilnik - Građani iz sjene, ZG
-
Galerija Nova, Nikole Tesle 7, Zagreb
ŽELIMIR ŽILNIK - GRAĐANI IZ SJENE - izložba (22.11.2018.-2.2.2019.)
kustosice: kolektiv Što, kako i za koga / WHW
Projekcije
kustosica: Dubravka Sekulić
- 18:00 Dušan Bekar, ZG
-
HDD galerija / Hrvatsko dizajnersko društvo, Boškovićeva 18, Zagreb
DUŠAN BEKAR: DIZAJNER IZ SJENE - izložba (18.12.2018.-18.1.2019.)
autori koncepcije, vizualnog identiteta i postava izložbe: Duško Bekar Jr. i Alira Hrabar Oremović
tekstovi: Alira Hrabar Oremović
organizacija i produkcija izložbe: HDD galerija / Hrvatsko dizajnersko društvo
voditelj galerije: Marko Golub
asistentica voditelja: Jana Gamilec
Stručno vodstvo: autori izložbe Alira Hrabar Oremović i Duško Bekar Jr
- 18:00 Sva lica kulture. Slikarstvo i život učenjaka drevne Kine, BG
-
Narodni muzej u Beogradu, Trg Republike 1a, Beograd
SVA LICA KULTURE: SLIKARSTVO I ŽIVOT UČENJAKA DREVNE KINE - izložba Nacionalnog muzeja Kine iz Pekinga (14.12.2018.-14.2.2019.)
ESTETIKA KLASIČNOG KINESKOG SLIKARSTVA - predavanje
predavač: profesor Dušan Pajin
- 18:00 Posete francuskih naučnika Balkanu i Srbiji početkom 20. veka, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
POSETE FRANCUSKIH NAUČNIKA BALKANU I SRBIJI POČETKOM 20. VEKA - tribina
autor i predavač: dr Aleksandra Kolaković
- 18:00 Mali princ, LJ
-
Lutkovno gledališče Ljubljana, Krekov trg 2, Ljubljana
Jera Ivanc po motivih Antoine de Saint-Exupery: MALI PRINC (12+) - premiera
koprodukcija: Lutkovno gledališče Ljubljana, Gradsko kazalište lutaka Rijeka
režija: Yulia Roschina
avtorica likovne podobe: Vasilija Fišer
5 €
- 19:00 Portreti: Japanski klasični film Kenjija Mizoguchija, ZG
-
Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb
Portreti: JAPANSKI KLASIČNI FILM KENJIJA MIZOGUCHIJA (16-22.1.2019.)
19:00 ULICA SRAMA / AKASEN CHITAI (Japan, 1956, c/b, 87')
režija: Kenji Mizoguchi
fotografija: Kazuo Miyagawa
21:00 PRIČA POSLJEDNJE KRIZANTEME / ZANGIKU MONOGATARI (Japan, 1939, c/b, 148')
režija: Kenji Mizoguchi
fotografija: Yozô Fuji, Minoru Miki
- 19:00 Suzana Vulović, BG
-
Galerija '73, Beograd
SUZANA VULOVIĆ (1991, Ivanjica): STRUKTURA SEĆANJA - samostalna izložba (17-29.1.2019.)
- 19:00 Osebno / Personal, MB
-
Kibla, Maribor
Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor
OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)
Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)
BETINA HABJANIČ: DRUGA VRSTA - performans
- 19:00 Prepoznavanje 4, ČA
-
Umetnička galerija Nadežda Petrović, Cara Dušana 6, Čačak
PREPOZNAVANJE 4 - rezidencijalni program i izložba (17.1.-7.2.2017.) Kruševac, Kraljevo, Čačak, Niš, Cetinje, Vidin
JELENA RUBIL (Kruševac)
NINA GALIĆ (Kraljevo)
VESNA ILIĆ DARIJEVIĆ (Čačak)
IVANA STANKOVIĆ (Niš)
JOVANA VUJANOVIĆ (Podgorica)
BOGDAN ALEKSANDROV (Vidin)
organizacija: Umetnička galerija-Narodni muzej Kruševac (nosilac projekta), Galerija savremene likovne umetnosti Niš, Umetnička galerija Nadežda Petrović, Čačak, Narodni muzej Kraljevo, Narodni muzej Crne Gore na Cetinju, Umetnička galerija Nikola Petrov Vidin
stručni tim: Biljana Grković (koordinatorka projekta), Milica Todorović, Julka Marinković, Ljubiša Simović, Ljiljana Karadžić, Svilen Stefanov - istoričari umetnosti
- 19:00 Betina Habjanič, MB
-
Kibla, Maribor
BETINA HABJANIČ: DRUGA VRSTA - performans
- 19:00 Novi članovi ULUS-a 2019, BG
-
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
Novi članovi ULUS-a 2019 - izložba (17.1.-10.3.2019.)
- 19:00 Pregovori o pristupanju Srbije Evropskoj uniji - poglavlja 23 i 24, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
PREGOVORI O PRISTUPANJU SRBIJE EVROPSKOJ UNIJI - POGLAVLJA 23 I 24 - tribina
autor i predavač: dr Jelena Todorović Lazić
- 19:00 Zbogom avangardo.., BG
-
CZKD, Beograd
Domagoj Mihaljević: ZBOGOM AVANGARDO - NA RAZVALINAMA JUGOSLAVENSKE SOCIJALISTIČKE MODERNIZACIJE - promocija knjige
izdavač: Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe, 2017. godine u ediciji Nove perspektive
učestvuju: Luka Matić, urednik, i Domagoj Mihaljević, autor
- 19:30 Divotnice, BG > OTKAZANO
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
OTKAZANO
Jelena Pilipović: DIVOTNICE - promocija romana
izdavač: Akademska knjiga
govore: Jovan Popov, Petar Jevremović i autorka
- 20:00 Toni Meštrović, RI
-
Filodrammatica, Korzo 28/I, Rijeka
TONI MEŠTROVIĆ: PLAN EVAKUACIJE - izložba (17-20.1.2019.)
organizacija: Udruga Drugo more
- 20:00 We Bless This Mess, Real Life Version, LJ
-
Kino Šiška, Ljubljana
WE BLESS THIS MESS (Portugal)
https://www.youtube.com/watch?v=tfLjIgddTes
REAL LIFE VERSION (Ajdovščina)
https://www.youtube.com/watch?v=hHidPMhUFb8
6/8 €
- 20:00 Games and Politics, RI
-
Filodrammatica, Korzo 28/I, Rijeka
GAMES AND POLITICS / IGRE I POLITIKA - izložba društveno-politički angažiranih videoigara (17.1.-1.2.2019.)
produkcija: Goethe Institut i organizacija ZKM iz Karlsruhea
organizacija: Udruga Drugo more
- 20:00 Slučaj: Rupa, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Ežen Jonesko: SLUČAJ: RUPA
Beogradsko dramsko pozorište
igraju: Stefan Radonjić, Jelisaveta Karadžić
režija: Angelčo Ilievski
- 20:00 Ciklus filmova Bernarda Bertolučija, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
Ciklus filmova BERNARDA BERTOLUČIJA (9-31.1.2019.)
KONFORMISTA / IL CONFORMISTA (1970, 111’)
igraju: Stefania Sandrelli, Dominique Sanda…
besplatno
- 21:00 Ottone Pesante + Koromač, LJ
-
Channel Zero - AKC Metelkova, Ljubljana
OTTONE PESANTE (Ita) - heavy brass
https://youtu.be/BlZz6Y9uKa4
https://youtu.be/aEKVkpVIUKg
https://ottonepesante.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/ottonepesante/
KOROMAČ - hardcor, crust in metal z jazzom
https://youtu.be/rMFxpckebZk
https://youtu.be/5s9eC04x51s
https://koromach.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/koromac.koromac
5 €
- Okupirani bioskop prvi put u Čačku
- Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
- Marijana Cvetković: Raste bes u svim sektorima kulture
- Praviti se lud ili otvoriti oči
- A1 Kinoteka letnji bioskop ponovo na krovu Doma Vojske
- Uži izbor za Politikinu nagradu za 2023.
- Preminula Jasna Tijardović Popović
- Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2022.
- Nadežda Petrović u Narodnom muzeju
- Partibrejkers uveličali Zemun fest
- Otvoreno postapokaliptično 69. Sterijino pozorje
- Trijumf Slijepčevića u Kanu
- Zlatna palma američkoj Anori, trijumf i Slijepčevića
- Ka snažnijim periferijama
- Future Perfect
- Kultura je važna, ne samo zato što je lepa
- Deformitet pojedinca kao deformitet društva
- Toplim filmom otvoren 17. Beldocs
- Nagrada za moderni umetnički senzibilitet Franji Petrinoviću
- Preminuo Toni Montano
- Konkurs za učešće na 2. Memorijalu Andrija Čikić
- Konkurs za učešće na novom festivalu MAPA 032 u Čačku
- Konkurs Galerije Doma omladine Beograda za izlaganje u 2025.
- Konkurs za učešće na Beogradskom festivalu mozaika IV
- Konkurs festivala Uhvati film za volontere
- Konkurs za nagradu Milan Mladenović za 2024.
- Poziv za buduće producente - FIST19 program usavršavanja
- Regionalni konkurs za učešće na II Studentskom bijenalu scenskog dizajna
VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country
IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav