• Search form

04.04.2013 | 12:01

Zvučna (in)formacija

Zvučna (in)formacija

Muzej savremene umetnosti u Zagrebu i Institut za istraživanje avangarde organizuju izložbu “Zvučna [in]formacija” koja afirmiše punopravnost zvuka kao stvaralačkog medija.

Prema navodima kustosa Kóana Jeff Baysa, uzbudljiva aktuelna istraživanja proširenih tehnologija očigledna su u odabranom kvartetu radova koji traže od publike učešće u dubokim, kontemplativnim doživljajima.

Doprinoseći rastućoj tehnokulturi interaktivnih, višeslojnih i obuhvatnih instalacija i performansa, umetnici odabrani za tu izložbu, koja će biti otvorena 5. aprila, ukazuju na prenos fokusa sa objekata kao takvih na načine na koje se oni percipiraju. Čujno se potajno udružuje s vizuelnim u stvaranju novih, apstrahovanih, osećajnih i izmišljenih prostora.

Spoznajna neuronauka ispituje kako su fizička svojstva sveta organizovana u mozgu kako bi stvorila svesnu percepciju.

Dvostruki smisao naslova izložbe aludira na skulpturalno i fizičko, tj. sposobnost zvuka da zauzme prostor, kao i na njegov uticaj i haptička svojstva, te njegovu frankenštajnizaciju: digitalni reasemblaž, reorganizaciju i pretapanje osetilnih doživljaja na jedinstvenom nivou u neo-jezike i nova iskustva.

Na izložbi učestvuju umetnici: Igor Molochevski, Mark Bolotin, Jiayi and Shih-Wen Young i Blake Shaw.

Molochevski je umetnik novih medija, reditelj dokumentarnih filmova i snimatelj. Svoj rad zasniva na reintergraciji medija i tehnologije. Tok njegovog rada uključuje kodiranje uživo, interaktivno i generativno programiranje, kinetičke skulpture, dizajn zvuka i digitalno oblikovanje. Rad mu je definisan de-strukturisanjem vizuelnih i konceptualnih paradigmi. “U trbuhu nevidljive zveri” je generativna audio-vizualna instalacija u kojoj je napetost uspostavljena između budističke pevajuće posude koju aktivira neko iz publike i dinamičke autogenerišuće digitalne slike.

Bolotin je nagrađivani australijski multimedijalni umjetnik, inovator i umetnički direktor vodeće kompanije za interaktivne umetnosti Synarcade Audio-Visuals. Stvara ne samo jedinstvene multimedijalne radove u kojima se međusobno pretapaju muzika, film i teatar, već i inovativne oblike saradnje umetnika i publike. U umetničkoj praksi središnji naglasak stavlja na mogućnosti interaktivne tehnologije u slavljenju i propitivanju pojmova ljudskog identiteta, kreativnosti i genetskih mutacija na početku 21. veka.

Trenutno je njegov vodeći projekat “Lumifonički zbor kreatura” - gigantska 12-glava audio-vizuelna kreatura koja peva ili recituje prozu kada je na to podstakne umetnik ili neko iz publike.

Jiayi i Shih-Wen Young su kalifornijski profesori matematike i fizike na The American River Univerisity u Sakramentu. Zahvaljuju dr Barbari Block i dr Randyju Kochevaru sa Stenforda, koji su im ne samo velikodušno dopustili da koriste podatke iz projekta TOPP, već su im i pomogli da stvore specifične grupe podataka koje su im olakšale stvaranje njihove umetničke vizije.

U instalaciji podataka pretočenih u zvuk koriste informacije prikupljene pri praćenju pacifičkih predatora uživo kroz projekt TOPP, započet 2000. godine kao jedan od 17 projekata u sklopu Cenzusa podmorskog života, desetogodišnjeg poduhvata kojem se priključilo 80 nacija u nastojanju da se prouči i objasni različitost i obilje života u okeanima. Obeležene životinje šalju podatke putem satelita kao što je Argos koji kruži polarnom orbitom. U toj instalaciji isprepletene su migracijske putanje jednog pacifičkog morskog psa i tri severna morska slona praćena tokom dve godine (2011-2013). Pomoću zvuka pokušavaju da otkriju smisao usmeravanja i prostornih odnosa predatora i njihovog plijena. Za referentnu tačku je odabran morski pas. Svaka je putanja mapirana kao dvokanalni zvučni isečak, a potom se ti zvučni isečci međusobno preklapaju, stvarajući tako tkanje isprepletenih putovanja koji doprinose složenom pacifičkom ekosistemu.

Blake Shaw, nagrađivani 24-godišnji medijski umetnik, čiji je rad izlagan u brojnim muzejima i galerijama, te na festivalima i um,etničkim sajmovima širom SAD i Evrope, predstavlja rad “Tata Francis i rodeo”, audio-vizuelnu instalaciju kojom istražuje prva tri meseca nove godine kroz nađene zvukove i video sniman od 21. decembra 2012.

Shaw stvara audio-vizuelne Purkinjeve uzorke - ponavljanja u svetlu i zvuku sa neznatnim periodičkim pomacima za koje se utvrdilo da moduliraju frekvenciju moždanih talasa - kako bi oblikovao sveobuhvatni medijski krajolik. Za instalaciju koristi holofonski zvuk kako bi stvorio binauralni trodimenzionalni zvučni efekat.

Izložba je omogućena finansijskom podrškom Ministarstva kulture Hrvatske i Trust for Mutual Understanding, uz asistenciju ArtsLink.

Izložba će biti otvorena u No galeriji do 13. aprila, a organizuje je Branko Franceschi.

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r