• Search form

16.08.2009 | 12:07

Zvezde Umbria Jazz festivala

Festival Umbria Jazz Balkanic Windows premijerno će predstaviti 28. i 29. avgusta u Beogradu i Novom Sadu neke od vrhunskih džez umetnika današnjice, među kojima su trubač Erik Flojmans (Eric Vloeimans), saksofonisti Rozario Đulijani (Rosario Guliani) i Frančesko Kafizo (Francesco Cafis) i slovenački Kar Češ Brass bend, koji predvodi trombonista Marko Obid.

Zvezde Umbria Jazz festivala

Festival Umbria Jazz Balkanic Windows premijerno će predstaviti 28. i 29. avgusta u Beogradu i Novom Sadu neke od vrhunskih džez umetnika današnjice, među kojima su trubač Erik Flojmans (Eric Vloeimans), saksofonisti Rozario Đulijani (Rosario Guliani) i Frančesko Kafizo (Francesco Cafis) i slovenački Kar Češ Brass bend, koji predvodi trombonista Marko Obid.

Festival će početi nastupom međunarodnog kvarteta koji čine holandski trubač Flojmans, bosanskohercegovački gitarista i pevač Damir Imamović, domaći pijanista Bojan Zulfikarpašić, koji živi u Francuskoj, i libanski perkusionista Bašar Kalife (Bachar Khalife), koji će izvesti repertoar koji čine autorske kompozicije svih članova ansambla, kao i neke tradicionalne pesme sa prostora Balkana.

Na repertoaru će biti i kompozicije “Zeven” i “Mashala” Zulfikarpašića. Inače, “Mashala” je njegov prvi autorski rad, za koji je 1993. osvojio nagradu za najbolju autorsku kompoziciju te godine u Francuskoj, a objavljen je na albumu Henryja Texiera “An Indians Week”.

Koncert članova kvarteta biće poseban i po tome što će biti premijera i prilika za publiku u Beogradu i Novom Sadu da uživa u novoj zajedničkoj muzici članova kvarteta, koji su prvi zajednički nastup imali na sarajevskom festivalu “Xenophonia” u aprilu ove godine.

Prve večeri u Beogradu nastupiće i Rozario Đuliani kvartet, koji čine i Enco Pjetopaoli (Enzo Pietropaoli) na kontrabasu, Marčelo di Leonardo (Marcello Di Leonardo) na bubnjevima i trubač Flavio Boltro, koji daje dodatni polet i živopisnost njihovom projektu u čast Ornet Kolmana (Ornette Coleman) - teksaškog džezera koji je otvorio put poslednjem velikom stilskom preokretu u istoriji džeza.

Kolman je bio kompozitor, filosof, slikar i pesnik, koji se u muzici izražavao koristeći saksofon, violinu i trubu...

Kvartet saksofoniste Đulijana predstavlja besmrtna dela Kolmana, kao što su “Lonely Woman”, “Ramblin”, “Peace”, “Invisible” i “Blues Connotation”.., u tumačenju koje je spoj virtuoznosti, senzibiliteta i spremnost da se učestvuje u igri, kako bi napravili omaž jednoj od najvećih svetskih džez zvezda. Ceo projekat je vođen tako da se ne odustaje od sopstvene originalnosti i potrebe za usavršavanjem.

Zvezde 29. avgusta biće slovenački Kar Češ Brass bend, nastao u julu 1998. godine u sobi 410 studentskog grada Rožna Dolina u Ljubljani.

Ime benda, koje znači “šta god hoćeš bras bend”, potiče od jednostavne činjenice da su u početku svirali sve muzičke žanrove: od poznatog slovenačkog folk pevača Avsenika, preko tradicionalnih romskih pesama, pesama iz crtanih filmova do aranžmana Metalike.

U početku su bend činili trombonista Marko Obid, trubači Sebastjan i Erik Jermol, saksofonista Tadej Bizjak i bubnjar Alen Bogataj, a zbog sve češćih nastupa u "uličnoj varijanti", javila se potreba i za perkusionistom na bas bubnju. Ulogu je prihvatio Matija Purgar. Nakon dolaska trećeg perkusioniste Primoža Podobnika, još jedne trube - Roka Šikoveca, trubača Florjana Kobala iz Šeberlje, te odlaska najstarijeg člana Erika, orkestar konačno formira sadašnju, devetočlanu strukturu.

Tokom proteklih deset godina svirali su i na svadbama, a repertoar su suzili još u startu, tako da sada traže inspiraciju u uličnom džezu Nju Orleansa, evergrin melodijama bivše Jugoslavije i destilisanim proizvodima domaćeg voća.

Završnica UJBW-a proteći će u znaku Italijanskog džez kvarteta saksofoniste Kafiza, koji čine i pijanista Dino Rubino, kontrabasista Rikardo Fioravanti i bubnjar Stefano Banjoli (Bagnoli).

Kafizov Italian Jazz Quartet pokušava da stvori muziku koja je “otvorena” svih 360 stepeni i lako se kreće od tradicionalnog do modernog džeza.

Repertoar se sastoji prvenstveno od originalnih kompozicija Kafiza i džez standarda aranžiranih u veoma ličnom maniru, a u rasponu od bluza preko svinga do slobodne improvizacije. Jedna od karakteristika je markantna sinergija muzičara koji, pažljivo slušajući jedni druge, stvaraju jedinstven dijalog instrumenata.

Pijanista i trubač Rubino osvojio je 1998. nagradu na prestižnom nacionalni takmičenju "Massimo Urbani" kao najbolji italijanski mladi džez talenat.

Basista Fioravanti svestrani je umetnik velike veštine - njegov zvuk i odlične interpretativne sposobnosti učinile su ga, tokom vremena vrednim saradnikom svetskih veličina (Ennio Morricone, Ray Charles, Enrico Rava, Paolo Fresu, Flavio Boltro, Fabrizio Bosso i Tullio De Piscopo...). Bubnjar Banjoli jednoglasno se smatra najvećim virtuozom kada je reč o sviranju metlicama, zbog čega je i dobio nadimak “Brushman”. Radio je na svim pozorišnim produkcijama i koncertima Enzo Jannačija od 1994 do 2001. i svirao sa velikim brojem vrhunskih džez muzičara.

UJBW biće održan ispred Muzeja “25. maj” u Beogradu (u slučaju kiše u Teatru 78) i u Dunavskoj ulici u Novom Sadu, u organizaciji Multikultivatora, koji je pokrenuo taj festival u cilju unapređenja partnerstva i uspostavljanja kooperativne kulturne politike izmedu regije Umbrija, institucija iz Srbije i Italije, organizacija koje stvaraju i promovišu kulturu i akademskog sveta.

Cilj tog susreta je da ohrabri razmenu pogleda i mišljenja na temu kulture i lokalnog razvoja, ekonomije kulture, zaštite i promovisanja kulturnih dobara, organizacije dogadaja, kao i obrazovanja i rukovodenja ljudskim kadrom u oblasti kulture.

Pokrovitelj UJBW je Banka Intesa, članica najveće italijanske bankarske grupacije Intesa Sanpaolo.

Sajt UBJW-a i Multikultivatora je http://multikultivator.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r