Zvezde i poruke 42. BEMUS-a
Njujorška filharmonija, prvi put u Beogradu posle više od pola veka, najveća je atrakcija 42. Beogradskih muzičkih svečanosti (BEMUS), koje počinju 16. oktobra atraktivnim nastupom austrijskog perkusioniste Martina Grubingera u pratnji Simfonijskog orkestra RTS, a sloganom “Open This Door Now” pozivaju i državu i strane ambasade da otvore vrata za kulturu, a publiku da otvori dušu za novu muziku i nove izvođače.
Njujorška filharmonija, prvi put u Beogradu posle više od pola veka, najveća je atrakcija 42. Beogradskih muzičkih svečanosti (BEMUS), koje počinju 16. oktobra atraktivnim nastupom austrijskog perkusioniste Martina Grubingera u pratnji Simfonijskog orkestra RTS, a sloganom “Open This Door Now” pozivaju i državu i strane ambasade da otvore vrata za kulturu, a publiku da otvori dušu za novu muziku i nove izvođače.
Program najvećeg festivala umetničke muzike u Srbiji obuhvata, između ostalog, i nastupe soprana Karen Vurš iz Francuske, pijaniste Vladimira Miloševića, čijim će koncertom biti obeležena 200-godišnjica rođenja Frederika Šopena i Roberta Šumana, kao i Bazelskog kamernog orkestra. Na programu 42. BEMUS-a je i premijera Mocartove opere “Figarova ženidba” u Narodnom pozorištu, u režiji Jagoša Markovića, i “Don Đovani” Nacionalnog lutkarskog pozorišta iz Praga, najavljeno je 28. septembra na konferenciji za novinare u Skupštini grada Beograda.
Koncert Njujorške filharmonije na zatvaranju BEMUS-a, 24. oktobra u Sava centru, pod vođstvom dirigenta Alana Gilberta i sa grčkim violinistom Leonidasom Kavakosom kao solistom, biće “kulturni događaj godine”, rekla je gradska sekretarka za kulturu i predsednica Odbora BEMUS-a Ivana Avžner, ističući da je njujorški simfonijski orkestar jedan od najboljih i najstarijih u svetu (osnovan 1842), te da je do sada održao 15.000 koncerata, od kojih 180 samo ove godine. Dobio je 20 nagrada Gremi, a vodili su ga slavni dirigenti kao što su Lorin Mazel, Zubin Mehta, Leonard Bernštajn, Kurt Mazur, Igor Stravinski...
Njujorška filharmonija gostovala je u Beogradu 1959. godine, pod vođstvom Bernštajna, a sada dolazi u okviru velike evropske turneje, na kojoj nastupa pod upravom Gilberta, prvog rođenog Njujorčanina na mestu šefa-dirigenta.
Na programu koncerta su Debisijev Prelid za popodne jednog fauna, Sibelijusov Koncert za violinu i orkestar u d molu, op. 47 i Bramsova Simfonija br. 4 u e molu, op. 98, a organizovan je u saradnji sa Ambasadom SAD u Beogradu i Sava centrom.
Cene ulaznica su 1.900, 2.800, 3.500, 4.200 i 5.300 dinara, a polovina karata već je planula i kupuju ih građani iz cele Srbije.
Američka ambasadorka Meri Vorlik (Mary Burce Warlick) izrazila je zadovoljstvo podrškom BEMUS-u, ocenjujući da je program odličan i ističući da je gostovanje Njujorške filharmonije važno i zbog održavanja kulturnih veza Srbije i SAD.
Meri Volrik rekla je i da zna da mnogi Beograđani još uvek čuvaju karte sa prvog koncerta Njujorške filharmonije u Beogradu, održanog u Domu sindikata pre više od 50 godina.
Ministar kulture Srbije Nebojša Bradić rekao je da BEMUS na dobar način predstavlja građanima Srbije tradicionalnu i savremenu umetničku muziku i šalje u svet dinamičnu sliku kulturnog života Srbije, podstičući kulturnu razmenu i komunikaciju.
Bradić je rekao i da će Ministarstvo ubuduće podržavati BEMUS.
I direktorka Francuskog kulturnog centra (FKC) Paskal Delpeš (Pascale Delpech) izrazila je zadovoljstvo saradnjom sa organizatorima BEMUS-a, koja traje već godinama i do koje je, kako je istakla, FKC-u stalo.
Za 20. oktobar u Kolarčevoj zadužbini najavila je koncert francuskog soprana Karen Vurš, u pratnji pijanistkinje Suzan Manof, sa kojom će izvesti ciklus “Francuski anđeli” (Kanteub, Debisi, Sibelijus, Ravel, Grig). Karen Vurš je dobitnica nagrade Victoires de la musique 2009 (Muzički pobednici) u kategoriji najboljeg mladog operskog soliste.
Direktorka “Jugokoncerta” Biljana Zdravković, predstavljajući program 42. BEMUS-a, napomenula je da je Sreten Krstić selektor i ove godine, a od 2011. selekciju preuzima Zoran Erić.
Erićev prvi zadatak, kako je navela, biće da uspostavi ponovo kontakt s Beogradskom filharmonijom, koja je jedan od osnivača BEMUS-a, a ne nastupa ni ove godine.
Biljana Zdravković rekla je i da je ovogodišnji slogan BEMUS-a preuzet od Evropske asocijacije festivala, a njime se šalje poruka “i državi i konzulima da otvore vrata za kulturu, a publici da otvori dušu za novu muziku i nove izvođače”.
Prema njenim rečima, 42. BEMUS biće otvoren u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, iako je njegova sala “malo gluva” za muziku, jer na scenu Kolarčeve zadužbine ne bi mogao da stane ogroman (28 kvadratnih metara) instrumentarij austrijskog soliste na udaraljkama Martina Grubingera, koji će 16. oktobra nastupiti sa Simfonijskim orkestrom RTS-a pod vođstvom dirigenta Bojana Suđića.
Na otvaranju će biti izvedena porudžbina BEMUS-a - novo delo kompozitora Stevana Kovača Tikmajera “Skamenjeni ođeci”, a na programu su i “Frozen in Time” (Avner Dorman) i Simfonijske metamorfoze na teme Karl-Marije fon Vebera (Hindemit).
Cene ulaznica za otvaranje BEMUS-a su 600, 800 i 1.000 dinara.
Već 17. oktobra biće održana dva koncerta na koje je besplatan ulaz - u holu Narodne banke Srbije nastupiće svirači i pevači Etnomuzikološkog odseka Muzičke škole “Mokranjac” i potom ansambl za ranu muziku Flauto Dolce, dok će na Kolarcu nastupiti Kraljevski gudači pod vođstvom Sretena Krstića i vokalni ansambl Oktoih, pod vođstvom dirigenta Aleksandra Saše Spasića.
Tim koncertom, uz učešće soprana Anete Ilić i Marije Mitić, alta Ive Proface, tenora Žaka Radinsona, basa Nenada Jakovljevića i bas-baritona Vase Stajkića, biće obeležen jubilej Pergolezija - izvođenjem njegove Miše Romane, a na programu je i Pulčinela, svita za orkestar i gudački kvintet Stravinskog, koje će publika moći da čuje po ceni od 400, 600 i 800 dinara.
BEMUS će obeležiti i stogodišnjicu rođenja kompozitora Vojislava Vučkovića (1910-1942-2010) - koncertom 18. oktobra u Svečanoj sali Skupštine grada, na kojem će nastupiti sopran Aneta Ilić i grupa domaćih solista, a ulaz je besplatan.
I jubileji Šumana i Šopena biće obeleženi 18. oktobra - koncertom Vladimira Miloševića, jednog od najreprezentativnijih mladih domaćih pijanista, koji će nastupiti u Kolarčevoj zadužbini.
Karte za njegov koncert, na kojem će izvesti Šumanovu Arabesku i Fantaziju, te Šopenove Briljantne valcere, Baladu u f molu, Andante spianato i Veliku polonezu, koštaju 400, 600 i 800 dinara.
Među atrakcijama 42. BEMUS-a je i premijera opere “Figarova ženidba” 21. oktobra u Narodnom pozorištu, u režiji Jagoša Markovića i pod vođstvom dirigenta Premila Petrovića, sa Vladimirom Andrićem, Katarinom Jovanović, Nebojšom Babićem... u glavnim ulogama.
Narodno pozorište ugostiće 23. oktobra Nacionalno lutkarsko pozorište iz Praga, koje će imati dva izvođenja Mocartovog “Don Đovanija”, u podne za decu i u 17 sati za stariju publiku, a češki lutkari će se posle predstava družiti s publikom u foajeu i predstaviti mališanima lutke - glavne aktere ove te jedinstvene opere.
Među gostima 42. BEMUS-a je i Bazelski kamerni orkestar koji će nastupiti 23. oktobra u Kolarčevoj zadužbini, sa koncertmajstorom Julijom Šreder.
Karte za taj koncert koštaju 800, 1.000 i 1.200 dinara.
Besplatan ulaz je na koncerte Kvarteta Sine Nomine iz Lozane, 19. oktobra i soprana Irine Arskin 22. oktobra u holu NBS, te u završnici BEMUS-a, 24. oktobra, kada će nastupiti Mali džez ansambli i perkusionisti Muzičke škole Stanković, pod umetničkim vođstvom Siniše Jovića i Miloša Krstića.
Takođe, besplatan ulaz je i na promociju kompleta kompakt diskova Ljubice Marić (PGP RTS) 21. oktobra u Skupštini grada, kada će nastupiti članice Trija Donne di Belgrado.
Komplet karata za 42. BEMUS, inače, košta 5.390 dinara, a ulaznice je moguće nabaviti na blagajnama Sava centra, Kolarčeve zadužbine i Doma omladine Beograda.
Budžet 42. BEMUS-a iznosi 32,7 miliona dinara (nešto više od 300.000 evra), od čega je osam miliona dalo Ministarstvo kulture Srbije, a 11 miliona obezbedio je “Jugokoncert” kao organizator, a samo za koncert Njujorške filharmonije izdvojen je 21 milion.
Prema rečima Ivane Avžner, ulaz na šest od 13 koncerata besplatan je kako bi “u ovim teškim vremenima što više ljudi moglo da prisustvuje”.
Ivana Avžner istakla je i da BEMUS sloganom “Open This Door Now” otvara vrata novom vidu donatorske kampanje koja ima prvi put humanitarni karakter - donatori će najmanje 500.000 dinara dati za decu u domovima u Zvečanskoj i Sremčici, Sigurnu kuću i Roditeljsku kuću.
BEMUS je pokrenuo i inicijativu za osnivanje Nacionalne asocijacije izvođačkih festivala Srbije u kojem su i Beogradski festival igre, BITEF, BELEF, Gitar art, TIBA, Beogradski džez festival, kao i Festival u Kanjiži, Sterijino pozorje u Novom Sadu, Mokranjčevi dani u Negotinu, Niške muzičke svečanosti...
Time bi svi festivali, prema rečima Ivane Avžner, bili članovi Evropske asocijacije festivala kako bi se došlo do racionalizacije u organizaciji i finansiranju kulturnih programa.
Sajt BEMUS-a je www.bemus.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)