• Search form

13.05.2010 | 14:28

Zoran Popović - Radovi u nastajanju

Zoran Popović - Radovi u nastajanju

Beogradski umetnik Zoran Popović, jedan od prvih koji su počeli da se bave konceptualnom umetnošću na ovim prostorima, predstaviće se u Galeriji savremene umetnosti u Smederevu solo izložbom “Radovi u nastajanju”, koja će biti otvorena 15. maja, za Noć muzeja.

Izložba se sastoji od rada “Nasukan splav Meduze ili muke po sličnosti sa Epilogom promenljive vrste”, koji je vizuelna umetnička biografija Popovića, kao i od rada “Blede slike mog života” (trenutne dimenzije rada: 24 GB).

Dve trećine teksta “Nasukan splav Meduze ili muke po sličnosti (Nasukano remek delo ili mila mati šizofrenija)” napisane su 1987. godine, a trećina teksta pisana je 2009. i ove godine.

“Nasukan splav Meduze” prvi je non-stop vremenski rad u istoriji umetnosti, a podrazumeva danonoćne slajd projekcije na 13 kompjutera, koje su svojevrsni vizuelni memoari Popovića.

 


Plakat za izložbu “Radovi u nastajanju” u Galeriji savremene umetnosti Smederevo (dizajn Zoran Popović)

 

Popović se 2007. godine, u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda, predstavio solo izložbom “Vremenski Radovi-Time Based Works”, na kojoj je izložio i neke od radova iz 70-ih godina, uključujući izvode iz dnevnika koji je vodio 1974-75. u Njujorku, opisujući događaje, susrete i razgovore s nizom poznatih umetnika, istoričara umetnosti i galerista, među kojima su bili i Vito Akonči (Acconci), Hans Hake (Haacke), Denis Openhajm (Dennis Oppenheim), Džozef Kosut (Joseph Kosuth), Lio Kasteli (Castelli).

Tim povodom, izneo je, u intervjuu za SEEcult.org, niz detalja o nastanku i radu čuvene neformalne grupe šestoro umetnika 70-ih u Beogradu, kojoj je i sam pripadao, pored Raše Todosijevića, Gergelja Urkoma, Neše Paripovića, Ere Milivojevića i Marine Abramović. Takođe, osvrnuo se i na njujoršku scenu 70-ih i 80-ih, na kojoj je bio aktivan.

Izvodi iz tog dnevnika objavljeni su i u Galeriji umetnika SEEcult.org, uključujući i intervju za SEEcult.org, u kojem Popović govori i o svojoj opsesiji umetnošću još u detinjstvu, otkrivanju filma i umetničkim počecima u okviru priprema za upis na Akademiju početkom 60-ih u Šumatovačkoj, međusobnim odnosima, pa i sujetama u okviru grupe šestoro, potrebi dokazivanja radi opstanka, kao i o odsustvu sluha profesora i pojedinih galerista za njihovu želju za promenama, prvim uspesima u inostranstvu, ali i teškoćama na inostranoj sceni, posebno u Njujorku kao centru događaja, te o hroničnom nedostatku podrške institucija, kako u “Titovo vreme”, tako i “u demokratiji”.

Među Popovićevim radovima predstavljenim u Galeriji umetnika su i fotografije njegovog filma “Struggle in New York” iz 1976. godine, u kojem se pojavljuje, između ostalih, i filmska rediteljka Katrin Bigelou (Kathryn Bigelow), koja je trijumfovala ove godine na dodeli Oskara ratnom dramom o Iraku “The Hurt Locker”.

Bugelouva je i tema nedavno otvorenih grupnih izložbi u Parizu i Malmeu (Kathryn Bigelow’s Life in Art, Signal - Center for Contemporary Art, Malme; Breaking Point: Kathryn Bigelow’s Life in Art, Castillo/corrales, Une mini galerie Bibliotheque, Pariz), na kojima učestvuje i Popović.

Popovićeva izložba “Radovi u nastajanju” u Galeriji savremene umetnosti Smederevo biće otvorena do 31. maja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r