• Search form

18.11.2013 | 12:06

Značaj nezavisne kulture

Značaj nezavisne kulture

Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) organizuje 19. novembra u Beogradu regionalnu konferenciju “Mesto i uloga civilnog sektora u savremenoj kulturi Srbije i regiona”, koja će okupiti aktere nezavisne kulture, ali i predstavnike institucija i stručnjake u oblasti kulturne politike, koji će preispitati položaj civilnih inicijativa u kulturi u zemljama u regionu i istaći njihov doprinos razvoju celokupnog društva, uključujući procese demokratizacije i evropskih integracija, koji su u različitim fazama na prostoru bivše Jugoslavije.

Učesnici će - kroz uvodna izlaganja i panel diskusije - ispitati ulogu civilnog sektora u kulturi u osnaživanju društva za uspešan i balansiran razvoj procesa demokratizacije i evropskih integracija u regionu. Posebno će biti istaknut značaj regionalne saradnje koja upravo u civilnom sektoru u kulturi može da bude primer i za druge oblasti društva.

Među gostima Konferencije su predstavnici Regionalne platforme za kulturu Kooperativa, koja okuplja civilne inicijative u kulturi iz svih zemalja sa prostora bivše Jugoslavije.

Kooperativa će održati sastanak svog UO u Beogradu u znak solidarnosti s kolegama u Srbiji koji se suočavaju sa brojnim problemima i nastavkom ignorisanja ogromnog doprinosa koji daju razvoju ukupnog kulturnog života, ali i društva u celini.

Poslednji primer je i nedavna odluka Ministarstva kulture i informisanja Srbije da raskine Protokol o saradnji sa Asocijacijom NKSS iz 2011. godine, koji je potpisan kao prvi korak ka kontinuiranom dijalogu o ključnim pitanjima uslova rada i statusa nevladinog sektora u oblasti savremenog stvaralaštva, ali i širih pitanja kulturne politike. Uprkos raskidu Protokola o saradnji, Asocijacija NKSS je ponovila poziv Ministarstvu kulture za dijalog, pa u tom smislu i Konferenciju vidi kao priliku za njegovo otpočinjanje.

Među uvodničarima je najavljena direktorka Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Vlade Srbije Ivana Ćirković, koja će govoriti o ulozi organizacija civilnog društva u procesu donošenja odluka, komunikaciji i saradnji institucija državne uprave i OCD, kao i u budućem procesu pregovora Srbije za članstvo u Evropskoj uniji i jačanju regionalne saradnje.

Iskustva nezavisne kulturne scene u Hrvatskoj predstaviće kulturni radnik i aktivista Teodor Celakoski, projektni rukovodilac Multimedijalnog instituta Zagreb i dobitnik nagrade Evropske kulturne fondacije za 2014. godinu za poseban doprinos kulturi i civilnom društvu. Celakoski je nagrađen, između ostalog, i kao jedan od ključnih pokretača brojnih hrvatskih platformi, mreža, trajnih inicijativa i institucija - Multimedijalnog instituta (MaMa), Klubture, Prava na grad, Pogona, Zaklade Kultura nova...

Među uvodničarima Konferencije je Predrag Cvetičanin, predsednik Izvršnog odbora Centra za empirijske studije kulture jugoistočne Evrope i autor niza istraživanja u oblasti kulturne politike, koji će predstaviti situaciju u Srbiji izlaganjem na temu “Ima li mesta za nezavisnu kulturnu scenu?

Profesorka Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu i šef UNESKO katedre za kulturnu politiku i menadžment Univerziteta umetnosti u Beogradu Milena Dragićević Šešić govoriće o kulturi i umetnosti otpora, odnosno civilnom društvu kao akteru promena.

U ime organizatora, uvodno izlaganje održaće predsednica Asocijacije NKSS Milica Pekić, istoričarka umetnosti i jedan od osnivača Kiosk platforme za savremenu umetnost u Beogradu, koja je i predsednica UO Koopetative.

S obzirom na opasnost da političke, administrativne i druge razlike dodatno uvećaju asimetriju u razvoju zemalja u regionu, Asocijacija NKSS smatra da iskustvo i otvorenost za saradnju, opredeljenje ka savremenim modelima delovanja i izražavanja, proaktivnost i brojni drugi kapaciteti aktera nezavisne kulturne scene, kvalifikuju upravo civilne organizacije da preuzmu aktivniju ulogu u procesima demokratizacije, evropskih integracija, regionalnog razvoja i pomirenja.

Javnom delu Konferencije prethodi 18. novembra u Kulturnom centru Rex interni sastanak članica Asocijacije NKSS i Regionalne platforme Kooperativa.

Asocijacija NKSS jedinstvena je mreža civilnog društva u oblasti savremene kulture i umetnosti u Srbiji, a okuplja 91 organizaciju iz više od 20 gradova širom zemlje. Formiranje Asocijacije NKSS započeto je 2010. godine, a formalno je osnovana u maju 2011. na skupštini u Beogradu kao saradnička platforma organizacija, inicijativa i pojedinaca u oblasti kulture i umetnosti. Asocijacija NKSS teži da promoviše razvoj inovativnih i kritičkih umetničkih praksi, utiče na kulturnu politiku i druge javne politike koje su s njom u vezi i doprinosi decentralizaciji kulture u Srbiji i uspostavljanju regionalne kulturne saradnje u Jugoistočnoj Evropi kroz realizaciju i razmenu programa u zemlji i inostranstvu, aktivnosti jačanja sopstvenih kapaciteta i kapaciteta svojih članica, kao i kroz kontinuirani dijalog sa donosiocima odluka na svim nivoima.

Regionalna platforma za kulturu Kooperativa osnovana je u avgustu 2012. godine u Zagrebu kao nevladina neprofitna organizacija koja ima 21 osnivača iz regiona. Zasnovana je na uverenju da je neophodno obezbediti stabilan, dugoročan i održiv okvir za saradnju nezavisnih organizacija kulture iz zemalja bivše Jugoslavije, koje razvijaju savremenu umetničku praksu, kritički javni diskurs i inovativne organizacione modele. Osnovni ciljevi Kooperative su omogućavanje okvira za saradnju i programsku razmenu između aktera nezavisne kulturne scene u regionu, jačanje kapiciteta organizacija kroz transfer znanja i dobre prakse, te jačanje aktera koji mogu doprineti razvoju kulturnih i drugih relevantnih politika koje bi dovele do značajnijih promena u kulturnim sistemima zemalja u regionu.

Konferencija Asocijacije NKSS organizovana je uz podršku Fonda za otvoreno društvo u Srbiji.

*U PRILOGU: Agenda Konferencije

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r