• Search form

22.07.2022 | 16:06

Zlatni toranj 29. Palića Magnetnoj rezonanci Munđiua

Zlatni toranj 29. Palića Magnetnoj rezonanci Munđiua

Zlatni toranj za najbolji film 29. Festivala evropskog filma Palić dodeljen je novom ostvarenju proslavljenog rumunskog reditelja Kristijana Munđiua “Magnetna rezonanca”, a za režiju je nagrađen ukrajinski reditelj Dmitro Suholitki-Sobčuk za film “Pamfir”, koji je dobio i posebno priznanje žirija kritike. Najboljim filmom u programu Paralele i sudari proglašen je “Vizija leptira” Maksima Nakonečnija iz Ukrajine, koja je i bila zemlja u fokusu 29. Palića.

Žiri Glavnog takmičarskog programa u sastavu: producenti Majkl Džejms Mekmahon i Katriel Šori; glumica Katarina Radivojević; producentkinja, selektorka i kustoskinja Lorna Ti; i selektor festivala u Kotbusu Džošua Džadi; jednoglasno je dodelio nagradu Zlatni toranj za najbolji film Munđiuovom ostvarenju “Magnetna rezonanca”, saopšteno je 22. jula na konferenciji za novinare 29. FEF Palić koji se završava kasnije tokom večeri uručenjem nagrada i filmom “Rez” francuskog reditelja Mišela Azanavisijusa, dobitnika nagrade “Aleksandar Lifka” za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji.

Munđiuova “Magnetna rezonanca”, kako je istakao žiri, veoma je “složen i potresan prikaz pukotina u društvu izazvanih kapitalizmom i migracijama, prikaz prošlosti koja se uvek vraća da nas proganja i razdvaja umesto da nas spaja i veže. Ubedljivi likovi žive u svetu u kome su zarobljeni u situacijama koje nisu u stanju da promene. Film odlikuje sigurna režija, angažovanje na višestrukim pravcima političkog i ličnog, a sve zajedno na način koji samo majstor filma može elegantno da izvede”.

MNR, Kristijan Munđiu

Pobednički film, čija je svetska premijera bila u maju u Kanu, kroz interesantnu, mada vrlo mračnu priču o problemima u jednom malom mestu u Transilvaniji, prikazuje složenu sliku društva opterećenog ekonomskom krizom, iseljavanjem, ksenofobijom… sliku koja bi mogla da se odnosi na ceo region, pa i šire. Naslov filma “R.M.N” je skraćenica za magnetnu rezonancu (na koju mora da ide jedan od likova), a film se u celini može tumačiti kao dubinski snimak multietničke zajednice rastrzane netolerancijom. U toj pesimističkoj slici dileme kod gledalaca unose završne scene obeležene i nekim mističnim detaljima.

Na Paliću ga je predstavila rumunska glumica Maria Draguš, koja igra Anu, suprugu glavnog junaka Matijaša, u čije mesto dolaze radnici iz Šri Lanke, jer se lokalno stanovništvo sve više zapošljava na Zapadu...

Nagradu Palićki toranj za najbolju režiju žiri je dodelio Dmitriju Suholitkiju-Sobčuku za film “Pamfir”, “maestralno koreografisanu priču o ocu i sinu, uključujući magične životinjske maske koje teraju zle duhove zime na epskim lokacijama, transformišući na sirov način uticaje savremenih migracija radne snage na porodicu”.

Specijalno priznanje dodeljeno je filmu “Nežno” Ane Nemeš i Lasla Čuja, zbog režije sa iskazanim "velikim talentom i osećajnošću, kao i za kreiranje nežnih i dirljivih trenutaka, u svetu koji zahteva savršenstvo uz nemoguće žrtve”.

Članovi žirija Glavnog takmičarskog programa Katriel Schory i Katarina Radivojević, foto: Damir Vujković

Međunarodni žiri kritike 29. FEF Palić, u sastavu: Natalija Serebriakova iz Ukrajine, Volfgang Martin Hamdorf iz Nemačke, i Martin Milinković iz Hrvatske, jednoglasno je odlučio da za najbolji film u takmičarskom programu Paralele i sudari proglasi ostvarenje “Vizija leptira” Maksima Nakonečnija, za iskazanu “sposobnost da se filmskim sredstvima aktuelna dešavanja u Ukrajini prenesu na moderan i savremen način”.

Žiri je ocenio da “najviši nivo kinematografskog stvaralaštva mladog reditelja koji obećava, daje nadu da evropska kinematografija ima veoma svetlu budućnost”.

Specijalno priznanje žirija kritike dodeljuje se filmu "Budale“ Tomaša Vasilevskog, za "realističan potret naslikan najfinijom filmskom estetikom“.

Nagrada žirija FIPRESCI (Mikele Sancisi, Sunčica Unevska i Ingrid Berbaum) za najbolji film Glavnog takmičarskog programa dodeljena je ostvarenju “Rimini” provokativnog austrijskog reditelja Ulriha Zajdla, koji su predstavili dan ranije glavni glumac Mihael Tomas i glumice Inge Mau i Tesa Getliher. Žiri je istakao “jedinstvenu viziju majstora evropskog filma, koji kreira sopstvenu realnost i nove ikone, kao i zbog glavnog junaka Ričija Brava, koji je roker u srcu iako peva šlagere”.

Mihael Tomas, Inge Mau i Tesa Getliher, foto: Damir Vujković

Posebno priznanje žirija FIPRESCI dodeljeno je filmu “Pamfir” Suholitkija-Sobčuka, mladog reditelja koji je “prvi dugometražni film kreirao s jakom, ličnom vizijom i pričom, te besprekornom fotografijom”. Žiri je dodao da je to “humana i univerzalna priča o enigmatičnom čoveku koji se trudi da zaštiti blagostanje svoje porodice u najgorim mogućim okolnostima”.

“Pamfir” je poslednji film koji je na programu Letnje pozornice 29. Palića, nakon “Reza” francuskog reditelja Mišela Azanavisijusa, dobitnika nagrade “Aleksandar Lifka” za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji, koji je gost na Paliću.

Azanavisijusov “Rez”, koji je van konkurencije u Glavnom takmičarskom programu, adaptacija je kultne japanske zombi komedije One Cut of The Dead Šiničiro Uede - stvari kreću po zlu kada malu filmsku ekipu koja snima niskobudžetni film o zombijima napadnu pravi zombiji.

Mišel Azanavisijus i selektor Glavnog takmičarskog programa FEF Palić Nikolaj Nikitin, foto: ZD/SEEcult

Palićki festival svečano je otvoren 16. jula uručenjem nagrade “Aleksandar Lifka” za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji piscu, scenaristi i reditelju Dušanu Kovačeviću, a to prestižno priznanje, koje je 2021. godine uvedeno posebno i za regionalne umentike, dobio je na 29. FEF Palić i hrvatski i jugoslovenski glumac Igor Galo.

Glavni takmičarski program otvoren je filmom “Rabije Kurnaz protiv Džorža V. Buša” reditelja Andreasa Dresena, a u selekciji Nikolaja Nikitina su i filmovi “Ne” Ditriha Brugemana, “Rimini” Ulriha Zajdla, ranijeg dobitnika “Lifke”, “Magnetna rezonanca” Kristijana Munđiua, “Blizu” Lukasa Donta, jednog od dva dobitnika Gran prija u Kanu... Tu su i “Pušenje izaziva kašalj” Kventina Dupijea, pobednik Festivala u Visbadenu, “Nežno” Lasla Čuja i Ane Nemeš, film za mlađu generaciju “Lepe devedesete” Lorenca di Amika de Karvalja, “Muka mi je od sebe” Kristofera Borglija, “Devojački film” Ali Hapasalo... a van konkurencije prikazan je nagrađivani film “Strahinja Banović” reditelja Stefana Arsenijevića.

Arsenijević i hrvatski reditelj Zrinko Ogresta, autor filma ”Plavi cvijet”, dobitnici su novoustanovljene nagrade Asocijacije filmskih festivala Srbije (AFIFS) za najbolji srpski film, odnosno najbolju manjinsku koprodukciju, a dobili su je na osnovu glasova novinarskog žirija koji su činili: Tanja Nježić (Blic), Zorica Dimitrijević (SEEcult.org) i Vladimir Džudović (Radio Beograd).

Festivalski sajt je palicfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: FEF Palić

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r