• Search form

06.06.2022 | 23:18

Zlatni pečati uručeni Veri Čukić i Pegi Popoviću

Zlatni pečati uručeni Veri Čukić i Pegi Popoviću

Zlatni pečat, najviše priznanje Jugoslovenske kinoteke, svečano je uručen 6. juna glumici Veri Čukić i direktoru fotografije Predragu Pegi Popoviću, kao umetnicima koji su, kako je istaknuto, utkali svoj talenat u srpski, jugoslovenski, evropski i svetski film.

Vera Čukić je, od kada je kao vrlo mlada debitovala u filmu “Kroz granje nebo” Stoleta Jankovića, kroz saradnju sa Žikom Mitrovićem i Jovanom Jovanovićem ili Krešom Golikom i drugim autorima, postala i do danas ostala jedna od najomiljenijih srpskih i jugoslovenskih glumica, rekao je na svečanosti povodom Dana Jugoslovenske kinoteke direktor te ustanove Jugoslav Pantelić.

Pozdravljena burnim aplauzom, Vera Čukić je zahvalila kolektivu Jugoslovenske kinoteke za “prelepo iznenađenje”.

Nagrada Jugoslovenske kinoteke joj, kako je istakla, budi mnoga sećanja i sentimentalno me jako potresa.

“Neke od svojih najboljih uloga igrala sam po tekstovima koje je napisao moj Gordan. Hvala vam što ste me posle deset godina neigranja podsetili na srećne dane”, rekla je Vera Čukić, čiji je pokojni suprug Gordan Mihić bio jedan od najboljih i najplodnijih scenarista srpske i jugoslovenske kinematografije.

Predrag Pega Popović, kako je istakao Pantelić, jedan je od najznačajnijih domaćih filmskih stvaralaca, nekadašnji student čuvene praške akademije FAMU, prvi školovani direktor fotografije u našoj sredini, potom dekan Fakulteta dramskih umetnosti, a “pre svega umetnik koji utkao svoj bogati talenat u jugoslovenski film”.

“Veoma mi je drago što dobijam nagradu Kinoteke, jer je za mene Muzej Kinoteke u Kosovskoj bio prava škola, pored amaterskog bavljenja filmom”, rekao je Popović, dodavši da su mu najznačajniji bili programi ponedeljkom uveče kada su prikazivani filmovi koji su bili ili delimično zabranjeni ili nisu mogli da dođu u normalnu distribuciju.

“Na tim projekcijama bili su prisutni izuzetni kritičari onog vremena, filmski radnici, kino amateri, likovni umetnici, elita koja je volela film. Diskusije posle tih filmova za mene su bile nova škola. Kasnije sam malo vratio dug Kinoteci, jer sam učestvovao 1996. godine u pripremi izložbe Kinoteke povodom prvog veka filma u SANU. To je bio prvi ulazak filma u SANU”, istakao je Popović.

Povodom svog pedagoškog rada, podsetio je da je Vladeta Lukić, koji mu je bio profesor još na kursu u Kino klubu Beograd, organizovao Katedru kamere na tadašnjoj Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju, na nagovor reditelja Radoša Novakovića 1970. godine.

“Posle dve godine, završivši Akademiju u Pragu i na insistiranje profesora Lukića, došao sam i formirao program za treću godinu, a sledeće godine je Nikola Majdak napravio program za četvrtu godinu. Tako da mogu sebe smatrati, pored Lukića i Majdaka, tvorcem Katedre kamere na FDU. Mi smo sva svoja praktična znanja koja smo sticali snimajući filmove prenosili studentima, tako da je ovaj Zlatni pečat delom nagrada i njima dvojici”, rekao je Popović, pozdravljen dugim aplauzom.

Na svečanosti su prikazani inserti iz filmova Vere Čukić i Pege Popovića, a njihove retrospektive biće održane u Muzeju Kinoteke od 7. do 17. juna.

Dan Jugoslovenske kinoteke i njen 73. rođendan svečano je obeležen i otvaranjem 24. Festivala nitratnog filma.

Pantelić je izrazio uverenje da se u Kinoteci “danas radi istim onim intenzitetom i sa istom onom voljom kao davne 1949. godine kada je sve počelo”.

“I dalje se borimo za svaku rolnu filma, ne znajući šta nas čeka kada se otvori kutija. Svaki drugi dan upravnik Arhiva Aleksandar Erdeljanović pozove i kaže: ‘Stiglo je nešto’. Ponekad se obradujemo zbog toga što nađemo u kutiji, ponekad nam bude žao što to nije čuvano kako treba, ali u svakom slučaju – Kinoteka i dalje gotovo na dnevnom nivou bogati svoj Arhiv”, izjavio je Pantelić i dodao da “ono što prati to bogaćenje jeste i briga o onome što imamo i onome što postaje naše novo blago, pomoću digitalizacije i digitalne restauracije”.

Jugoslovenska kinoteka, kako je istakao, punom parom radi na zaštiti srpskog, jugoslovenskog i svetskog filma.

“To najbolje pokazuje prisustvo restaurisanog srpskog filma ne samo u dvoranama Kinoteke i u srpskim bioskopima, te na TV kanalima, već i na međunarodnim filmskim smotrama i retrospektivama širom sveta”, rekao je Pantelić, navodeći da će i na 24. Festivalu nitratnog filma, uz veliki broj ostvarenja koja stižu iz svetskih arhiva, biti prikazana restauracija urađena u Jugoslovenskoj kinoteci – “Sveti pesak” Miroslava Antića.

Pantelić je istakao i da, u okviru projekta A1 Kinoteka, pred publiku narednih dana stiže i nova digitalna restauracija još jednog filma Gorana Paskaljevića – “Čuvar plaže u zimskom periodu”.

Jugoslovenska kinoteka će u narednim nedeljama, kako je najavio, obradovati publiku i letnjim bioskopom pod vedrim nebom.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r