Zlatna palma Maliku
Drama “Drvo života” američkog reditelja Terensa Malika (Terrence Malick), koja je podelila kritiku, nagrađena je Zlatnom palmom 64. Filmskog festivala u Kanu, dok je Gran pri ravnopravno pripao braći Darden (Dardenne) iz Belgije za film “Dečak sa biciklom” i turskom reditelju Nuriju Bilge Džejlanu (Ceylan) za “Bilo jednom u Anadoliji”.
Drama “Drvo života” američkog reditelja Terensa Malika (Terrence Malick), koja je podelila kritiku, nagrađena je Zlatnom palmom 64. Filmskog festivala u Kanu, dok je Gran pri ravnopravno pripao braći Darden (Dardenne) iz Belgije za film “Dečak sa biciklom” i turskom reditelju Nuriju Bilge Džejlanu (Ceylan) za “Bilo jednom u Anadoliji”.
Poznat po izbegavanju pojavljivanja u javnosti, Malik nije prisustvovao 22. maja ni svečanoj ceremoniji dodele nagrada 64. Kana, čijim je žirijem predsedavao američki glumac Robert de Niro, a prikazao je u glavnom takmičarskom programu 20 filmova.
Pobednički film, sa Šonom Penom (Sean Penn) i Bredom Pitom (Brad Pitt), priča je o odrastanju dečaka u konzervativnoj teksaškoj porodici u 50-im godinama prošlog veka, ali i meditacija o suštini života, prolasku vremena, beskonačnosti...
Pit igra u tom filmu nasilnog oca tri sina, a Pen najstarijeg, u zrelom dobu.
Malikov film vodio je na kladionicama i već od početka 64. Kana proglašavan je jednim od favorita za Zlatnu palmu, ali je podelio kritiku. Pored hvalospeva o filozofskoj dubini te dvoiposatne porodične sage, bilo je i ocena da je reč o previše pretencioznom filmu.
Nagradu za režiju dobio je danski reditelj Nikolas Vinding Refn (Nicolas Winding) za akcionu dramu o vozaču kaskaderu, dok je za scenario nagrađen Jozef Sedar (Joseph Cedar) za “Fusnotu”.
Najboljim glumcem 64. Kana proglašen je Žan Dežarden (Jean Dujardin) iz Francuske za ulogu u nemom filmu “The Artist” Mišela Azanavisijusa (Michel Hazanavicius), dok je nagradu za najbolju glumicu dobila Kirsten Danst (Dunst) za ulogu u filmu “Melanholija” Larsa fon Trira (Von Trier).
Fon Trir je i obeležio 64. Kan, nakon odluke direktora tog festivala da ga proglase personom non grata, nakon izjave o nacistima na konferenciji za novinare, kojom je šokirao i deo svoje ekipe, i čitavu javnost u Kanu i šire. Fon Trir se potom izvinio i negirao da se poistovećuje sa nacistima i da ima bilo kakve nacionalne ili rasne predrasude, ali je proteran sa 64. Kana, iako je njegov film ostao u konkurenciji.
Specijalna nagrada žirija pripala je francuskoj rediteljki i glumici Majven (Maiwenn) za film “Policija”.
Zlatnu palmu za kratki film dobila je Marina Vroda za “Cross-Country”, dok je nagrada žirija pripala Vanesu Destopu (Wannes Destoop) za “Swimsuit 46”.
De Niro je ocenio da je žiri, u kojem su bile i holivudske zvezde Džad Lou (Jude Law) i Uma Turman (Thurman) i hongkoški reditelj Džoni To (Johnny To), uradio najbolje što je mogao.
Prema rečima De Nira, bilo je teško odlučiti o nagradama, a pobednički film, kako je rekao, zaslužio je glavnu svojom veličinom, važnošću i intencijom.
Kroz priču o odrastanju dečaka uz nasilnog oca, Malikov 150-minutni film delom je posvećen i početku života na zemlji i čoveku uopšte.
To je tek peti film u 40-godišnjoj karijeri Malika, najpoznatijeg po “Tankoj crvenoj liniji”.
S obzirom da se Malik nije pojavio na ceremoniji, iako je u Kanu, američka glumica Džejn Fonda uručila je Zlatnu palmu njegovom producentu.
De Niro je rekao medijima uoči svečane ceremonije da su članovi žirija imali različita mišljenja, ali da su uživali.
Francuski reditelj Olivije Asajas (Olivier Assayas), takođe član žirija, posebno je pohvalio Fon Trirov apokaliptični film “Melanholija”, ocenjujući ga kao jedan od najboljih u karijeri tog reditelja.
“Svi smo se složili u vezi sa osudom njegovih komentara iznetih na konferenciji za novinare. Ali, film je odilično odigran i vrlo dobro napisan. Dobar rad”, rekao je Asajas.
Fon Trir je zapravo odgovorio na pitanje u vezi sa nedavnim otkrićem da ima i nemačko poreklo. “Stvarno sam želeo da budem Jevrejin, ali se ispostavilo da sam bio nacista”, reči su Fon Trira koje su izazvale skandal u Kanu i dovele do toga da bude proteran sa festivala.
U programu “Izvestan pogled”, čijim je žirijem predsedavao Emir Kusturica, dvostruki dobitnik Zlatne plame, ravnopravne nagrade dobili su južnokorejski film “Arirang” Kim Ki-duka i nemački “Stopped on Track” Andreasa Dresena, dok je za režiju nagrađen iranski reditelj Mohamad Rasulov (Mohammad Rasoulof), za film “Doviđenja”.
Rasulov je, kao i čuveni iranski reditelj Džafar Panahi, osuđen na šestogodišnju kaznu zatvora u Teheranu, a na 64. Kanu su prikazana njihova dva nova filma, čime je još jednom izražena solidarnost i zatraženo ukidanje presude.
Specijalnu nagradu u programu “Izvestan pogled” dobio je ruski reditelj Andrej Zvjagincev, za film “Elena”.
Kusturica je, inače, uručio Gran pri 64. Kana braći Darden, takođe dvostrukim dobitnicima Zlatne palme, i turskom reditelju Džejlanu, čiji će novi film imati premijeru u regionu jugoistočne Evrope na 17. Sarajevo Film Festivalu.
U programu Sinefondasion 64. Kana, koji prikazuje studentska ostvarenja, najboljim je proglašen nemački film “Pismo” (The Letter) Doroteje Droumove (Doroteya). Drugu nagradu dobio je francuski film “Drari” (Kamal Lazraq), a treću južnokorejski filmu “Fly by Night” (Son Tae-gyum).
Žirijem programa Sinefondasion i kratkog filma predsedavao je Mišel Gondri (Michael Gondry).
Kanski festival protekao je i u znaku Bernarda Bertolučija i Žan Pola Belmonda, koji su dobili počasnu Zlatnu palmu za životno delo.
U znak podrške nedavnim promenama na Bliskom Istoku, Kan je proglasio Egipat prvom zemljom-gostom, a prikazao je i dokumentarac o nedavnim događajima u Tunisu, što je bio prvi film iz te zemlje u Kanu u proteklih 11 godina.
Na svečanom zatvaranju 64. Kana prikazan je film “Najvoljenija” Kristofa Onorea (Christophe Honore), sa Katrin Denev (Catherine Deneuve), Kjarom Mastrojani (Chiara Mastrianni) i Milošem Formanom.
U Kanu se broj ljudi tokom filmskog festivala gotovo utrostručuje, i to ne samo zbog projekcija filmova, već i zbog čuvenog filmskog marketa sa više od 10.000 učesnika iz stotinak zemalja.
Zemlje iz regiona Jugoistočne Evrope i ove godine su se predstavile u zajedničkom, regionalnom paviljonu (Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Bugarska, Hrvatska, Kipar, Makedonija, Slovenija i Srbija).
Prošle godine žirijem Kana predsedavao je američki reditelj Tim Barton, a Zlatna palma za najbolji film dodeljena je mističnom tajlandskom filmu “Ujak Bunmi koji može da se seti svojih prethodnih života” Apichatponga Verasetakula (Apichatpong Weerasethakul).
Sajt Filmskog festivala u Kanu je www.festival-cannes.com
(SEEcult.org)