• Search form

18.12.2010 | 22:29

Zdravo za gotovo

Zdravo za gotovo

Američki reditelj Majkl Mur (Michael Moore), koji je obezbedio deo sredstava za kauciju osnivača Vikiliksa (WikiLeaks) Džulijana Asanža (Julian Assange), i sam je bio predmet jedne tajne američke diplomatske depeše, a otkrio je da je bila čista laž. Londonski “Gardijan”, međutim, uzeo ju je zdravo za gotovo, pa je ponovio neistinu u vezi s navodnom zabranom prikazivanja Murovog filma “Sicko” na Kubi, pozivajući se na Vikiliks. Potom je 18. decembra objavio novi tekst, nakon Murovog saopštenja da je novinara očigledno mrzelo da proveri bar na internetu da li je “Sicko” zaista biop zabranjen na Kubi.

Mur u filmu “Sicko” (Bolesnik) oštro kritikuje američki zdravstveni sistem, a prikazan je i na kubanskoj državnoj televiziji i jedan je od retkih američkih filmova koji su imali i bioskopsku distribuciju na Kubi.

Prema navodima Mura, prosto je neverovatno kako orvelovska priroda državnig birokrata spinuje laži i pokušava da promeni realnost govoreći svojim šefovima ono što bi voleli da čuju.

Depeša datirana na 31. januar 2008. godine, koju je objavio Vikiliks, sadrži izmišljotinu službenika Stejt dipartmenta u Havani, koji je obavestio šefove u Vasingtonu da je “Sicko” zabranjen za prikazivanje na Kubi.

Prema toj depeši, kubanske vlasti su okarakterisale Murov film kao subverzivan. Službenik je naveo i da, iako “Sicko” diskredituje američki zdravstveni sistem i hvali kubanski, režim u Havani zna da je film ipak mit i ne želi da rizikuje prikazujući Kubancima deo zdravstvene infrastrukture koja nije dostupna većini njih.

Iako je depeša o zabrani filma “Sicko” možda delovala uverljivo Vašingtonu, problem je što je Murov film prikazan celom kubanskom stanovništvu samo par meseci kasnije - 25. aprila 2008. godine na nacionalnoj televiziji. Kubancima se toliko svideo da je prikazivan i u bioskopima širom zemlje, a Mur je, kako je naveo u saopštenju na svom sajtu, lično obezbedio 35-milimetarsku kopiju za Filmski institut u Havani.

Tajna diplomatska depeša, koja tvrdi suprotno, poslata je samo nekoliko dana nakon što je Murov film nominovan za Oskara u dokumentarnoj kategoriji.

Izražavajući zahvalnost Vikiliksu zbog objavljivanja te depeše, Mur je, međutim, kritikovao medije koji su je objavili bez ikakve provere.

Tako je “Gardijan” objavio najpre tekst pod naslovom “WikiLekas: Kuba zabranila ‘Sicko’ zbog opisivanja ‘mitskog’ zdravstvenog sistema”, a posle Murovog saopštenja, dopunio ga je napomenom da on tvrdi suprotno. Potom je 18. decembra objavljen novi tekst s naslovom da Murov film nije bio zabranjen na Kubi.

Nije samo “Gardijan” uzeo spornu depešu zdravo za gotovo, nego još niz medija i blogova u SAD, pa i jedan od Murovih omiljenih listova “The Nation”.

“Imate Vikiliks, koji stavlja sebe na prvu liniju da bi pronašao i prosledio depeše medijima, a tradicionalni novinari još jednom su previše lenji da pomere prst, usmere miša i kliknu da bi ušli na Nexis ili pretražili Google i pogledali da li je Kuba stvarno ‘zabranila film’”, naveo je Mur.

Mur je, za razliku od Kube, imao problem sa prikazivanjem filma “Sicko” baš u SAD, posebno zbog odvođenja grupe Amerikanaca na lečenje na Kubu, i to vatrogasaca koji su učestvovali u spasavanju žrtava 11. septembra kao volonteri. Zato je bio pod istragom u vezi sa navodnim kršenjem embarga protiv Kube.

“Sicko” je premijerno prikazan na Filmskom festivalu u Kanu, a kada je nominovan za Oskara, Mur je izjavio da se nada će to doprineti da osvane dan kada će svaki Amerikanac moći da ode kod lekara ili u bolnicu, a da ga ne pitaju šta ima u novčaniku. Izrazio je zadovoljstvo i konkurencijom, jer su istovremeno bila nominovana čak tri filma o ratu u Iraku, što je znak da se politička situacija u SAD očigledno značajno promenila od 2003. godine, kada je dobio Oskara za “Bowling for Columbine”, jer i sama Američka filmska akademija nominuje filmove koji kritikuju rat u Iraku.

Mur je 2003. iskoristio uručenje Oskara za oštru kritiku tadašnjeg predsednika Džordža Buša, kojom je izazvao i gnev dela publike u Kodak teatru u Holivudu.

“Živimo u doba kad imamo fiktivne izborne rezultate, kojima je izabran fiktivni predsednik. Živimo u doba kad imamo čoveka koji nas šalje u rat iz fiktivnih razloga, bez obzira da li je reč o fiktivnoj lepljivoj traci ili o fikciji narandžastog stepena opasnosti od terorističkih napada u zemlji. Mi smo protiv ovog rata, gospodine Buš. Sram vas bilo gospodine Buš. Sram vas bilo”, rekao je tada Mur, dobitnik Zlatne palme u Kanu za “Farenhajt 9/11” - oštru kritiku Buša i rata u Iraku.

Mur je, inače, priložio 20.000 dolara za kauciju za puštanje osnivača Vikiliksa iz pritvora, a koristi i sve svoje onlajn resurse - sajt, servere, domen imena i sve ostalo što može da pomogne da Vikiliks nastavi da živi i, kako sam kaže, otkriva kriminal počinjen u tajnosti, u ime američkog naroda i parama od poreza koji Amerikanci plaćaju.

“Odveli su nas u rat u Iraku na osnovu laži. Stotine hiljada ljudi sada je mrtvo. Zamislite samo da je čovek koji je isplanirao taj ratni zločin 2002. godine imao Vikiliks za vratom. Možda se ne bi usudio da potegne sve to”, naveo je Mur, ocenjujući da su odgovorni američki političari računali na garanciju tajnosti svega toga, jer je to jedini način na koji su mogli da se izvuku. Ta garancija im je sada oteta i Mur se nada da više nikada neće moći da rade u tajnosti.

Murov sajt je www.michaelmoore.com

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.