Završnica Touch Me Festivala
Poslednju nedelju Touch Me Festivala u Zagrebu, posvećenog nauci i umetnosti u promenljivim dimenzijama vremena, obeležiće audio-vizuelni performans sa nanobotima, mikro i makrofluidima koji će 6. decembra u Galeriji Klovićevi dvori izvesti Robertina Šebjanič i Aleš Hieng iz Slovenije.
Performans “Echo 10-9” odlikuje jedinstvena analogna estetika ambijentalnih audio-vizuelnih pejzaža nastalih preoblikovanjem formalnih karakteristika materijala na licu mesta.
U odnosu na mikro i makrofluide, nanomaterijale i polja magnetske reakcije, nanoboti stvaraju vlastitu koreografiju nastalu kao rezultat stimulisanih autopoetičkih hemijskih reakcija koje utiču na zvučnu kompoziciju. Prožimanjem fizike, hemije i računara, otkrivaju se nevidljiva polja i širi se osećajni spektar.
Robertina Šebjanič i Aleš Hieng: Echo 10-9, performans; foto: Boštjan Lah (Kibla arhiv)
Performans “Echo 10-9” time dovodi u pitanje samu percepciju i otkriva sitne svetove s različitim zakonima koji koegzistiraju na mnogobrojnim nivoima – poput pogleda u neku novu dimenziju kojim se pruža mogućnost drugačijeg promišljanja sveta.
Robertina Šebjanič i Aleš Hieng: Echo 10-9, performans; foto: Boštjan Lah (Kibla arhiv)
Ulaz na performans “Echo 10-9” je besplatan, a posetioci nakon njega imaju priliku i da se opuste uz “Solfeggio for colour harmonies” Davora Sanvincentija, isprobaju “Vreme disanja” Vitra Drinkovića, pogledaju eksperimentalne filmove Ivana Ladislava Galete i oslobode se straha od smrti u interaktivnoj instalaciji “Trenutak smrti” Gjine Šutića.
Davor Sanvincenti: Solfeggio for colour harmonies, instalacija, foto: Miran Kramar
Izložba “Touch Me” predstavlja brojne umetničke radove i naučne eksperimente, a otvorena je do 7. decembra.
Vitar Drinković: Vrijeme Disanja, instalacija, foto: Miran Kramar
Festival Touch Me ponudio je ove godine publici i niz intrigantnih i zabavnih forenzičkih radionica za decu i odrasle, te seriju predavanja umetnika i kustosa.
Festival je svečano otvoren 15. novembra u Galeriji Klovićevi dvori audio-vizuelnim spektaklom “10.000 paunovih pera” umetničkog dua Eveline Domnitch (Belorusija/Holandija) i Dmitryja Gelfanda (Rusija/Holandija), koji je vratio publiku u doba nastanka plazme i scenarije ranog svemira, dočaravajući mnogostrukost kosmičkih fenomena kroz osetljivu opnu mehurića sapunice.
Festival Touch Me svake treće godine organizuje Kontejner - biro savremene umetničke prakse, a kustoski tim čine: Olga Majcen Linn i Sunčica Ostoić iz te organizacije, kao i Marta de Menezes iz Cultivamos Cultura iz Sao Luisa.
Partneri su: Galerija Klovićevi dvori, Institut za fiziku i Hrvatski filmski savez iz Zagreba, Cultivamos Cultura iz Sao Luísa i Stićting Synergetica Lab iz Amsterdama, a projekat podržavaju: Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport Zagreba, Ministarstvo kulture Hrvatske, Austrijski kulturni forum u Zagrebu i Zaklada Kultura nova.
(SEEcult.org)