Završena rekonstrukcija NBS
Narodna biblioteka Srbije (NBS) ponovo je spremna za čitaoce, nakon rekonstrukcije dela enterijera, koja je koštala oko 430 miliona dinara i predstavlja prvo ozbiljnije ulaganje u održavanje zdanja NBS na Vračaru od otvaranja 1973. Ulazak prvih čitalaca u rekonstruisani prostor NBS očekuje se tek na jesen, jer je potrebno dobiti i upotrebnu dozvolu.
Rezultate rekonstrukcije enterijera korisničkog prostora NBS, koja je koštala oko 430 miliona dinara, svečano su predstavili 24. maja ministar kulture, informisanja i informacionog društva Srbije Predrag Marković i upravnik NBS Sreten Ugričić, koji su izrazili nadu da će što pre biti završena i procedura dobijanja upotrebne dozvole.
Rekonstrukcija enterijera NBS sa pratećim instalacijama, započeta je 8. oktobra 2007. godine, a simbolično je završena na Dan slovenske pismenosti i kulture, odnosno praznik svete braće Ćirila i Metodija, zaslužnim za širenje pismenosti među Slovenima.
“Na nama je da ustanovimo novu praksu - država ulaže naš novac i dužni smo da podnesemo izveštaj i da završimo posao. Država danas predaje ustanovu kulture NBS i učiniće sve da se što pre dobije upotrebna dozvola”, rekao je ministar Marković, dodajući da će vrata NBS otvoriti korisnici, a ne političari.
Marković je izrazio zadovoljstvo i radovima na obnovi manastira Hilandar, koji je posetio 23. maja, kao i završenim radovima u Galeriji Matcie srpske i u Sremskim Karlovcima, ističući da će država ispuniti sve što je obećala.
Rekonstrukcija enterijera i izgradnja pratećih instalacija predstavljaju odgovor na sve veće zahteve korisnika NBS iz zemlje i sveta, a za taj poduhvat izdvojeno je iz sredstava Nacionalnog investicionog plana (NIP), Evropske investicione banke (EIB), Ministarstva kulture i sopstvenih sredstava NBS ukupno 429.966.563,19 dinara.
Iz NIP-a je izdvojeno 203.378.461,59 dinara, EIB je obezbedila 160.000.000 dinara, Ministarstvo kulture 63.217.158 dinara, a NBS je uložila sopstvena sredstva u iznosu od 3.370.942 dinara.
Rekonstrukcija se odnosi na površinu od oko 6.000 kvadratnih metara, a između ostalog, podrazumevala je i radove na enterijeru, proširenje kapaciteta korisničkog dela, rekonstrukciju i dogradnju elektro-instalacija, protivpožarnih instalacija i hidrantske mreže, kao i uvođenje sistema klimatizacije i kablovske računarske mreže.
Projekat rekonstrukcije NBS potpisuje jedan od natalentovanijih i najuspešnijih arhitekata srednje generacije Zoran Radojčić, koji je pobedio na prvom ikad objavljenom javnom konkursu za projekat rekonstrukcije enterijera javne ustanove u Srbiji u postjugoslovenskoj eri, koji je sprovela NBS u saradnji s Društvom arhitekata Srbije.
Radojčićeva rešenja u poetičkom ključu brutalne arhitekture, kako je istakao upravnik NBS, uspešno objedinjuju funkcionalne zahteve investitora, odgovornost reminiscencije na originalnu arhitekturu prof. Ive Kurtovića i izrazit pečat duha vremena i civilizacije početka 21. veka.
Rekonstrukcijom NBS dobijen je 50 odsto veći ukupni kapacitet čitalačkih mesta, neograničen pristup internetu i milionskim digitalnim kolekcijama NBS, obnovljeni su nekadašnji i uvedeni novi, nikad ranije prisutni specijalizovani prostore i čitaonice, kao što su atrijum, multimedijalna i čitaonica za slepe i slabovide...
Glavna čitaonica, multimedijalna, čitaonica za slepe i slabovide, naučna i čitaonice za specijalne kolekcije (legate Miloša Crnjanskog i Milana Rakića) sada imaju ukupno oko 600 korisničkih mesta.
Stolovi u glavnoj čitaonici imaju lampu i internet vezu, kao i udobnu, anatomsku stolicu.
Ugrađivanjem čelične konstrukcije spuštenog plafona sa lanternama bitno je unapređen kvalitet ventilacije, klimatizacije i osvetljenja ,što je pre bio jedan od glavnih problema. Takođe su preprojektovani i osavremenjeni zastareli sistemi mašinskih instalacija i elektroinstalacija jake struje i računarske mreže, kao i sistemi dojave požara, kontrole pristupa, video nadzora, telefonske instalacije i hidrantske mreže – sve sinhronizovano i usaglašeno prema standardima.
Rekonstrukcija takođe obuhvata i segmente enterijera koji su u prethodnom periodu završeni i već su bili u ekploataciji: kafe-knjižara, Agencija za izdavače i Konzervatorska laboratorija.
Da bi prvi korisnik mogao da zauzme svoje mesto u jednoj od novih čitaonica potrebno je još dobiti i upotrebnu dozvolu, za šta je NBS već podnela zahtev Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove, koji je poverio Zavodu za veštačenje da obavi tehnički pregled izvedenih radova. NBS će potom pribaviti sve potrebne potvrde organa ovlašćenih da kontrolišu ispravnost radova i uređaja i dostaviti nadležnima.
Prvi sastanak sa predstavnicima Gradskog zavoda za veštačenje zakazan je za 26. maj.
Iako se projekat rekonstrukcije odnosio isključivo na instalacije i građevinsko-arhitektonske elemente enterijera, NBS je obezbedila i svu potrebnu opremu za funkcionisanje čitaonica (iz donacije britanske firme EFT - Energy Finansing Team). Donacija je u opremi, u vrednosti od 250.000 evra, i delom je već uvežena, a delom je na putu, pa se početak instaliranja i testiranja očekuje već početkom juna.
Rekonstrukcija NBS trebalo je da bude zavrsena, kako je prvobitnio planirano, do jula 2008.
Iako su čitaonice NBS protekle četiri godine zatvorene za korisnike, NBS je imala živu aktivnost u proteklom periodu.
Između ostalog, broj virtuelnih poseta NBS uslugama tokom trogodišnjeg perioda iznosi preko 15 miliona, što znači da je sajt NBS dnevno posećivalo prosečno 15.000 korisnika.
U NBS je tokom trogodišnjeg perioda putem obaveznog primerka pristiglo i kataloški je obrađeno ukupno 65.000 primeraka knjiga. U druge biblioteke u Srbiji distribuirano je 169.000 knjiga. Saradnicima NBS u svetu putem razmene i u okviru plasmana naše knjige u svet poslato je ukupno 74.000 knjiga. CIP je urađen za 31.500 knjiga.
Uredno je objavljivano onlajn izdanje Tekuće bibliografije Srbije za monografske publikacije, prevode, serijske publikacije, službene publikacije, bibliografiju Serbika (naši u svetu), bibliografije članaka u časopisima. U UNESCO-vu bazu Index Translationum prosleđeno je 21.600 bibliografskih zapisa za prevode objavljene u Srbiji od 2003. do 2010. godine. U agenciji za izdavače otvoreni su dosijei za 2500 novouključenih izdavača, dodeljeno je ukupno 60.000 ISBN, ISSN, ISMN, ISAN i DOI brojeva.
U septembru 2008. otvoreno je novo i rekonstruisano Odeljenje za konzervaciju i zaštitu s novom opremom koje predstavlja najmoderniju laboratoriju te vrste u Srbiji. Konzervirano je hiljade listova stare štampane knjige iz posebnih fondova NBS, kao i veliki broj dokumenata za druge institucije.
U Odeljenju posebnih fondova tokom rekonstrukcije posebna pažnja je posvećena stručnom nadzoru nad zbirkama stare i retke knjige u bibliotekama na teritoriji Beograda, kao i drugim bibliotekama Srbije, ukupno preko 100 biblioteka. Najznačajniji posao je Elektronski registar stare i retke knjige kao kulturnog dobra od izuzetnog značaja koji je završen 2010, jedini takve vrste u institucijama zaštite kulturne baštine u Srbiji, onlajn je dostupan i na njemu se može pretraživati oko 2.500 knjiga koje se nalaze u oko 40 institucija u Srbiji.
Reč je o knjigama koje je Skupština Srbije proglasila kulturnim dobrima od izuzetnog značaja 1979, 1990, 2000. i 2010. godine.
U Bibliografskom odeljenju 2009. objavljen je završni 20. tom Srpske bibliografije. Knjige 1868-1944.
Započet je rad na Srpskoj retrospektivnoj bibliografiji periodičnih publikacija 1768-1995. sa više od 23.000 jedinica, a prvi tom će biti objavljen 2011.
U Odeljenju za izdavaštvo objavljeno je oko 70 publikacija, među kojima i četvorotomno kapitalno delo “Goraždanska štamparija 1519-1523”, fototipsko izdanje avangardnog časopisa Zenit sa pionirskom studijom o Zenitu 1921-1926, koji su dobili nagradu za izdavački poduhvat godine na Sajmu knjiga 2008. i nagradu “Stojan Novaković” za 2008.
U Odeljenju za naučne informacije u okviru projekta KoBSON istraživačima u Srbiji omogućuje se pristup za oko 35.000 naslova streanih akademskih časopisa i oko 70.000 elektronskih knjiga. Ukupan broj poseta KOBSON stranici svake godine raste, a za ove tri godine premašio je 9 miliona.
Broj časopisa kojima se dodeljuju DOI brojevi sada iznosi 55 naslova. Kada je pokrenut servis DOI Serbia, na ISI listi od 8.500 svetskih najuticajnijih časopisa, bila su samo 4 naslova iz Srbije. Prošla godina je završena sa 20 naslova, i većina uredništava je javno izrazila zahvalnost NBS na unapređenju elektronskog naučnog izdavaštva, a time i na uključenosti časopisa iz Srbije u svetsko naučno izdavaštvo.
U Odeljenju za razvoj Digitalne NBS i mikrografiju godišnje se skenira preko 200.000 stranica, a mirkofilmuje oko 15.000 kadrova. Digitalan NBS sada ima više od 1,5 miliona digitalnih dokumenata u oko 100 različitih zbirki. Digitalna NBS je dostupna i na mobilnim telefonima i na ekranima na dodir.
Sajt NBS ima 20.000 stranica, a kreirana je i onlajn zbirka Zavičajne kolekcije sa digitalizovanim sadržajima biblioteka u Srbiji.
U Sektoru Virtuelne biblioteke Srbije tokom 2008- 2010. instalirana je 51 nova COBISS elektronska baza za biblioteke nove članice. U jedinstveni bibliotečko-informacioni sistem uključeno je do sada 140 biblioteka iz 112 ustanova. Uzajamni centralni katalog Srbije danas ima 2,3 miliona zapisa, a dnevno ga pretražuje preko 4.000 korisnika.
Na planu međunarodne saradnje, NBS je aktivan član mnogih organizacija: IFLA, EBLIDA, CDNL, CENL, LIBER, ISBN, ISSN, ISMN, ISAN, DOI, eIFL, UNESCO itd.. NBS je aktivan učesnik vodećih međunarodnih projekata: The European Library, Internet Archive, World Digital Library, Europeana...
Povodom Godine knjige i jezika, NBS je u saradnji sa Ministarstvom kulture organizovala medijsku kampanju za promociju čitanja “Ko čita pobeđuje”.
Stručnjaci NBS su radili u grupama za izradu nacrta seta zakona o knjizi.
NBS je i jedan od prvih partnera UNESKO-a u projektu Svetske digitalne biblioteke, internet portal koji predstavlja jedinstveni digitalni trezor ekskluzivne kulturne baštine iz biblioteka i arhiva celoga sveta. Miroslavljevo jevanđelje i avangardni časopis Zenit su prve zbirke iz Srbije koje su ušle u trezor Svetske digitalne biblioteke.
Među izložbama koje je NBS realizovala u ptoteklom periodu su "Idejom i životom. Zaostavština dr Zorana Đinđića u Arhivu Srbije, Istorijskom muzeju Srbije i NBS", realizovana povodom šeste godišnjice od ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića u Arhivu Srbije, te “Dva Radoslava, dva vremena”, izlagana u Muzeju knjige u Kijevu, Istorijskom muzeju u Lavovu, Kongresnoj biblioteci u Vašingtonu, Kulturnom centru Srbije u Parizu, Bugarskoj nacionalnoj bilioteci u Sofiji, u kulturnom centru u Torontu.
Sajt NBS je www.nb.rs
*Foto: Srđan Veljović
(SEEcult.org)