Završen 55. Sajam knjiga
Sajam knjiga u Beogradu svečano je završen 31. oktobra primopredajom titule počasnog gosta između Švedske i zemalja portugalskog govornog područja Angole, Brazila i Portugala, koje će se predstaviti 2011. godine. Primopredaju “Otvorene knjige”, koja simbolizuje status počasnog gosta, obavili su, u prisustvu ministra kulture Srbije Nebojše Bradića, švedski ambasador u Beogradu Krister Asp i njegove kolege Tako Dikenga Serao iz Angole, Dante Koeljo De Lima iz Brazila i Cetano Luis Pekito De Almeida Sampaio iz Portugala.
Sajam knjiga u Beogradu svečano je završen 31. oktobra primopredajom titule počasnog gosta između Švedske i zemalja portugalskog govornog područja Angole, Brazila i Portugala, koje će se predstaviti 2011. godine.
Primopredaju “Otvorene knjige”, koja simbolizuje status počasnog gosta, obavili su, u prisustvu ministra kulture Srbije Nebojše Bradića, švedski ambasador u Beogradu Krister Asp i njegove kolege Tako Dikenga Serao iz Angole, Dante Koeljo De Lima iz Brazila i Cetano Luis Pekito De Almeida Sampaio iz Portugala.
Ambasador Švedske, koja se predstavila obimnim projektom “Glasovi Švedske”, rekao je da je to bilo kulturno putovanje koje je doprinelo zbližavanju dve zemlje i boljem razumevanju njihovih naroda.
Brazilski ambasador De Lima rekao je da prima “Otvorenu knjigu” sa “visokim stepenom osećanja odgovornosti, ali i zadovoljstva”, a obećao je i da će njegova i ostale zemlje portugalskog govornog područja, vredno raditi kako bi naredne godine predstavile publici svoje književnosti i kulture.
Na 55. Sajmu knjiga učestvovalo je oko 800 izlagača iz dvadesetak zemalja, a održan je pod sloganom “Pamet u glavu”, kojim je pozvao sve da se izmese iz poprišta svakodnevnih medijskih ataka i uzmu knjige u ruke.
Osim iz Švedske, učestvovali su i izdavači iz Grčke, Japana, Rusije, Nemačke, Italije, Austrije, Španije, Portugalije, Izraela, Brazila, Irana, Angole, Hrvatske, BiH, Crne Gore i, prvi put, iz Slovačke i Holandije.
Sajam je otvorio književnik Laslo Vegel, jedan od najznačajnijih autora savremene srpske i mađarske književnosti, koji je istakao značaj kulture i knjiga za prevazilaženje prošlosti i krize, uporedivši njihovu neophodnost s neophodnošću ulaska u Evropsku uniju.
Značaj knjige istakla je na otvaranju i švedska književnica za decu Osa Lind, jedna od dvadesetak autora iz te zemlje, od kojih polovina stvara za decu.
Završni vikend, kao i svake godine, protekao je u žurbi posetilaca da nabave nova ili druga omiljena izdanja po povoljnijim cenama, a organizovano je i nekoliko desetina raznovrsnih programa od ukupno oko 50 zvaničnih i oko 250 pratećih.
Program 55. Sajma knjiga i ove godine je obuhvatio Forum sa četiri tematske konferencije o pitanjima profesionalnog izdavaštva u Srbiji, razvojnih strategija u nastajanju i predstavljanju knjige, kao i aktuelnih fenomena u kulturi, uz učešće pisaca, urednika, izdavača, univerzitetskih profesora, novinara… Organizovane su i popodnevne “ćaskaonice” - razgovori s piscima različitih poetika iz zemlje i regiona - modernih klasika, autentičnih desperadosa, rokera i blogera, kao i dva maratona - pesnički maraton u čast Laze Kostića i maraton kratke priče, organizovan u saradnji sa Festivalom kratke priče "Kikinda šort”.
Održan je, izmedju ostalog, i šesti godišnji susret bibliotekara Srbije, na temu “Ko čita pobeđuje!, kao i program “Agora - diskusije i paneli”, te brojni programi u takozvanoj sali stripa, kao i nekoliko izložbi, među kojima je posebnu pažnju izazvala prezentacija-performans “Crna knjiga” novosadske Art klinike.
U završnici Sajma knjiga novinari su, tradicionalno, proglasili najboljeg izdavača, a većinom glasova pobedila je beogradska kuća “Laguna”, dok je drugo mesto zauzeo “Službeni glasnik”, kome je pripalo priznanje za najprofesionalniji odnos prema medijima, a treće “Geopoetika”.
Nagradu zvaničnog žirija 55. Sajma knjiga za najboljeg izdavača ranije je već dobila beogradska kuća “Klio” (Clio), dok je “Geopoetika” nagrađena za izdavački poduhvat - za ediciju “Ekopoetika”, a nagradu za najbolju knjigu za decu dobio je Milenko Bodirović za delo “Prognana bića - srpska mitologija”, u izdanju “Orfelina” iz Novog Sada. Specijalno priznanje dodeljeno je novosadskom “Prometeju” za “Pravopisni rečnik srpskog jezika - sa pravopisno-gramatičkim savetnikom” Milana Šipke.
Žirijem je predsedavao nagrađivani i jedan od najprevođenijih pisaca iz Srbije Dragan Velikić, a činili su ga i dramaturg Ksenija Radulović, direktorka Muzeja pozorišne umetnosti Srbije, univerzitetski profesor i prevodilac Zoran Paunović, novinarka dnevnog lista “Politika” Anđelka Cvijić i knjizevnica Mirjana Đurđević.
Odvojeno od sajamskog, žiri ULUPUDS-a (Slobodan Ivkov - predsednik, Imre Sabo i Jakša Vlahović) dodelio je nagradu za najbolje ilustrovanu knjigu na 55. Sajmu knjiga Rastku Ćiriću za “Bash Tchelik” u izdanju kuće English Book iz Beograda.
“Orfelin” je dobio nagradu za vrhunsko sinhronizovanje i produkciju grupnog ilustrovanja knjige Milenka Bodirogića “Prognana Bića” (Ivica Stevanović, Petar Meseldžija, Miloš Vujanović, Dragan Bibin i Vanja Todorić), a fotograf Tomislav Peternek nagrađen je za fotomonografiju “Život s fotografijom” izdavača RefotB iz Beograda.
“Kreativni centar” dobio je diplomu za izuzetan doprinos razvoju, raznovrsnosti i opremi srpske ilustracije 2009-2010. godine kroz biblioteke “Hajde da čitamo” i “Tranzit”, a “Službeni glasnik” za inovativan doprinos primenjene likovne umetnosti i književnosti kroz biblioteku “Srbija i komentari”. Beogradski izdavač “Klett” dobio je diplomu za inovacije u srpskoj likovnoj pedagogiji 2008-2009. kroz dva udžbenika Nevene Hadži-Jovančić “Vizuelne umetnosti za mlade” i “Svet u mojim rukama”, a Zavod za udžbenike iz Beograda i dizajnerka Tijana Rančić - za inovacije u pristupu vizuelnoj opremi knjige sa ilustracijama (O žanru i pisanju Zorana Živkovića i Glavobolje Žarka Martinovića).
Prošle godine najboljim izdavačima proglašeni su “Arhipelag” i “Kreativni centar”, dok je izdavačkim poduhvatom proglašena monografija “Manastir Krušedol” Miroslava Timotijevića, a najboljom knjigom za decu “Špijunologija”, u izdanju “Mono i Manjana”, uz ediciju “Prozna putovanja” kuće “Odiseja”. Specijalno priznanje dodeljeno je “Arki” iz Smedereva za antologiju poezije pesnika nacionalnih manjina i etničkih zajednica “Trajnik”, koju je priredio Risto Vasilevski.
Sajt Sajma knjiga je www.beogradskisajamknjiga.com
(SEEcult.org)