Zašto Nacrt strategije razvoja kulture izaziva otpore?
Forum za kulturu Evropskog pokreta u Srbiji i Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS), pozivajući stručnu i najširu javnost da odbace Nacrt strategije razvoja kulture u Srbiji od 2017. do 2027. godine kao neprihvatljiv u celini, organizuju 18. oktobra u EU info centru javni razgovor “Poslednja runda: zašto Nacrt strategije razvoja kulture izaziva otpore?”
U razgovoru, koji počinje u 17.30 sati, učestvovaće prof. dr Milena Dragićević Šešić sa Fakulteta dramskih umetnosti i Unesco katedre za kulturnu politiku i menadžmet Univerziteta umetnosti u Beogradu, pisac Saša Ilić, kulturolog dr Goran Tomka i Virdžinija Đeković iz Asocijacije NKSS, a moderatorka diskusije biće Milena Stefanović, potpredsednica Foruma za kulturu Evropskog pokreta u Srbiji.
Objavljivanje Nacrta strategije razvoja kulture u Srbiji 2017-2027. u junu ove godine izazvalo je burne reakcije u delu stručne javnosti, na šta se nadležno Ministarstvo kulture i informisanja oglušilo, formalno organizujući javne rasprave po gradovima u Srbiji bez pružanja konkretnih odgovora na mnogobrojna otvorena pitanja, primedbe i kritike, naveli su organizatori.
“Uprkos glasnim kritikama i argumentovanom ukazivanju na veliki broj problematičnih delova predloženog teksta, kao i na propuste same procedure, suštinskog dijaloga sa predstavnicima Ministarstva kulture tokom javne rasprave nije bilo”, naveli su Forum za kulturu EPS-a i NKSS, pozivajući na razgovor koji će predočiti odgovor na pitanje šta predložena strategija donosi kulturi u narednih deset godina, ko je njome ugrožen i zašto.
“Metodoški neutemeljenim i jezički nedoslednim dokumentom, kao i pratećim Akcionim planom, dodatno se otežava situacija u kojoj su javne ustanove u stalnim infrastrukturnim problemima, bez sredstava za programske aktivnosti i prepuštene lokalnim političkim moćnicima, a vaninstitucionalna scena se kontinuirano marginalizuje i iscrpljuje nedodeljivanjem sufinansirajućih sredstava u okviru netransparentnih konkursnih procedura, uz kršenje propisa koji se odnose na raspodelu budžetskog novca”, naveli su organizatori diskusije, dodajući da činjenica da bi, usvajanjem Nacrta strategije, Srbija prvi put u istoriji dobila dokument takve vrste - kako ističu predstavnici Ministarstva kulture, ne može da bude argument sam po sebi, već je samo još jedan pokazatelj nebrige za javni interes.
“Usvajanjem Nacrta strategije dobili bismo samo još jedan neupotrebljiv dokument, koji bi se mogao, međutim, koristiti po potrebi za sprovođenje ekstremno nacionalno orijentisanih politika i zadovoljenje partikularnih interesa”, naveli su organizatori razgovora “Poslednja runda: zašto nacrt Strategije razvoja kulture izaziva otpore?” koji ujedno predstavlja i poziv za omogućavanje prostora za drugačije mišljenje, imajući u vidu da je javnost do sada ostala bez odgovora stručnjaka i argumentovane rasprave o Nacrtu strategije.
Ministarstvo kulture najavilo je da će finalni tekst Nacrta strategije razvoja kulture uputiti Vladi Srbije 20. oktobra, nakon javne rasprave koja je trajala tokom septembra, a završena je burnom diskusijom u Narodnoj biblioteci Srbije u Beogradu, koja je, kao i u ostalim gradovima, protekla i u pohvalama i u kritikama, uz poziv predstavnika nezavisne kulturne scene za odbacivanje predloženog teksta u celini.
Ministarstvo kulture objavilo je izveštaj o javnoj raspravi sa sažecima pisanih primedbi pristiglih elektronskom poštom i komentarima na te predloge, kao i sa spiskom ustanova, organizacija i pojedinaca koji su učestvovali u usmenoj raspravi u sedam gradova, a kako je navelo, "svi predlozi, primedbe i sugestije kojima se unapređuje tekst Nacrta strategije uneti su u tekst Nacrta strategije".
(SEEcult.org)
*Tekst je nastao u okviru projekta “Put strateškog dokumenta”, sufinansiranog od Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.