• Search form

29.12.2008 | 23:53

Zapisi na kamenu u Haosu

Izložba fotografija velikih formata “Zapisi na kamenu” Branislava Perića i koautora Ilije Perića biće otvorena 15. januara u galeriji “Haos” u Beogradu, nakon decenbarskog programa posvećenog mladim umetnicima.

Zapisi na kamenu u Haosu

Izložba fotografija velikih formata “Zapisi na kamenu” Branislava Perića i koautora Ilije Perića biće otvorena 15. januara u galeriji “Haos” u Beogradu, nakon decenbarskog programa posvećenog mladim umetnicima.

Prema navodima Koste Bogadnovića u katalogu izložbe “Zapisi u kamenu”, koju će otvoriti likovni kritičar Jovan Despotović, estetičar i mikolog Branislav Perić jedan je od savremenih tumača zapisa u kamenu, koje su kao tragove u vremenu postavili procesi menjanja lica zemljinog tla. Spoj njegova dva interesovanja samo je na prvi pogled neobičan, ako se zna da je kao filozof i prirodnjak našao svoje središte polaskom “sa dva kraja“, mada ne istovremeno, ali na vreme sustignuto u istom naučnom i umetničkom cilju.

Bogdanović je istakao da Perić spada među one retke koji nauku i prirodu posmatraju integralno i međuuslovljeno, baveći se nadahnuto trijadom: estetika - priroda - umetnost.

Perić je, prema navodima Bogdanovića, stvorio zapažen ciklus fotografskih “zapisa sa stena” sa prefinjeno osetljivošću za prirodnu i umetničku formu, ili bolje reći likovno u prirodnom. Objedinjavajući naučnu strpljivost i umetničku osetljivost, Perić je “ušao duboko u tragove petromorfnih stanja strukture materije, oblika i boje kamena...”, naveo je Bogdanović.

U galeriji “Haos” do 9. januara otvorena je izložba studenata Fakulteta za umetnost i dizajn Univerziteta Megatrend, u izboru jednog od njihovih profesora, Dušana B. Markovića. Izložbu čine crteži, ali i instalacije i objekti studenta različitih generacija (ukupno 23 studenta sa raznih klasa), sa svih godina, a i tekst za katalog je napisala mlada istoričarka umetnosti Vladana Spaić, saradnica galerije “Haos”.

Prema njenim rečima, koncepcija izložbe studenata Megatrenda odaje mišljenje tih mladih ljudi o sopstvenoj svesti, sopstvenoj priči, o percepciji drugih, o onom što jesu i žele da budu.

“Kada glasovi utihnu, kada ostanu sami, kada pomisle da nešto moraju da kažu, odaberu put kojim treba ići, umetnost pokazuje svoje lice... Čini se da je sve dozvoljeno, te da je kreativnost nesputana, granice pomerene, a ipak, svi mi, umetnici i oni koji to nisu, smo ličnosti determinisane istorijom, te se moramo obraćati jezikom sopstvene tradicije”, navela je Vladana Spaić u katalogu.

Istakla je i da smisao inovacije ne odgovara samo formalnoj evoluciji, već isti mora pretstaviti jednu pravu renesansu misli, uzrokovanu aktivnim odnosom sa fantazijom i inventivnošću...

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r