Zajednička postavka u Jugoslovenskom paviljonu u Aušvic-Birkenau
Ministri kulture i predstavnici bivših jugoslovenskih republika potpisali su 25. januara u sedištu UNESKO-a u Parizu Sporazum o finansiranju ponovnog uspostavljanja zajedničke stalne postavke u Državnom muzeju Aušvic-Birkenau u Poljskoj, kao mestu sećanja na žrtve u koncetracionom logoru.
Sporazum su potpisali, u prisustvu direktorke UNESKO-a Odri Azule, predstavnici Srbije, Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske, Crne Gore, Severne Makedonije i Slovenije, a taj dokument, uz koordinaciju UNESKO-a, predviđa zajedničko finansiranje renoviranja i konzervacije prvog sprata Bloka 17 i zajedničkih prostorija i struktura koje nekadašnje jugoslovenske republike dele sa Austrijom, kao i zajedničko finansiranje troškova implementacije zajedničke stalne postavke na mestu sećanja na žrtve sa teritorije bivše Jugoslavije u koncentracionom logoru i logoru za istrebljenje Aušvic-Birkenau.
Umetničku viziju buduće postavke predstavili su tom prilikom Daniel Libeskind i Henri Lustiger Taler iz Libeskind Studija, uz podršku Herman fondacije, saopštilo je Ministarstvo kulture Srbije.
Ministarka kulture i potpredsednica Vlade Srbije Maja Gojković istakla je da je potpisivanje tog sporazuma prvi korak koji je pažljivo pripreman od velikog simboličkog i praktičnog značaja za čitav region i ukazala da je u pitanju sećanje na žrtve najvećeg monstruoznog stradanja u novijoj ljudskoj istoriji.
“To je prepoznati prioritet Republike Srbije na nacionalnom planu, kroz rad memorijala i organizovanje manifestacija, i na međunarodnom planu, u organizacijama kao što je IHRA. Posvećenost Srbije se temelji na dubokom poštovanju žrtava, saučešću i sopstvenom iskustvu stradanja. Ponosni smo na svoju tradiciju borbe protiv fašizma i antisemitizma, koju vodimo do danas”, rekla je Maja Gojković.
Ističući veliko zadovoljstvo zbog toga što je zajednički trud u prethodne dve godine krunisan potpisivanjem Sporazuma u okviru obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na Holokaust, Maja gojković je zahvalila UNESKO-u na koordinaciji tog “značajnog procesa i podršci u razvoju kreativnog pristupa kulturi sećanja”. O tome, kako je dodala, najbolje svedoči spremnost generalne direktorke UNESKO-a da bude depozitar tog važnog sporazuma. Takođe, zahvalila je Libeskind studiju i Herman fondaciji na umetničkoj viziji nove izložbe.
Jugoslovenska izložba, postavljena 1963. godine u Bloku 17 Državnog muzeja Aušvic-Birkenau u Poljskoj, skinuta je 2009. godine sa idejom postavljanja nove izložbe prema savremenim standardima, ali do danas nije vraćena.
(SEEcult.org)