Zaboravljeni radnici
Serija fotografija snimljenih od 2008. do 2010. godine u nekadašnjem industrijskom gigantu “Prva petoletka” u Trsteniku - priča o svim radnicima koji su nekada bili nosioci izgradnje posleratne zemlje, a zatim se našli u vrtlogu loše vođene tranzicije, nova je izložba u Uličnoj galeriji u Beogradu, a predstavlja radove Slađane Stanković koja je proteklih desetak godina živela i radila u Parizu.
Izložba “Zaboravljeni” biće otvorena od 24. avgusta do 8. septembra, predstavljajući atmosferu u ogromnim fabričkim halama, u kojima je mašina u upotrebnom stanju sve manje, a ljudi su sve neprimetniji u njihovim čelicnim senkama.
Zaboravljeni od javnosti i medija, radnici nastavljaju da odlaze na radna mesta, uključuju mašine i stvaraju iluziju opstanka.
Slađana Stanković, rođena 1966. u Trsteniku, živela je i radila od 2002. do 2011. godine u Parizu, a njeni projekti su i u tom periodu često bili vezani za Balkan.
Pokušava da kroz fotografiju realizuje svoja sećanja, ali i da pronađe i uspostavi vezu sa onim, za nju, važnim i humanim u ovoj regiji. Tako polazi u susret radnicima u fabričkim halama, silazi u minske jame, upoznaje i provodi vreme sa romskom decom u beogradskim predgrađima, u sirotištima u Bugarskoj…
Njene fotografije su redovno izlagane u Parizu, kako u privatnim galerijama, tako i u izložbenom prostoru kulturnih asocijacija, kao što je La Maison d’Europe et d’Orient sa kojima ima dugogodišnju saradnju.
Od 2007. do 2011. radila je kao zvanični fotograf Univerzitetske biblioteke jezika i civilizacija, gde je realizovala više serija fotografija na manuskritima i retkim knjigama, te portretisala osobe zaposlene u svih 25 biblioteka, koje ulaze u sklop te velike francuske institucije kulture.
Tokom 2010. i 2011. godine bila je na rezidenciji pri Centru 100, kulturno-solidarnom centru u Parizu, a realizovala je dva projekta.
Za projekat “Regards non détournés” (Ne skrenuti pogledi), seriju fotografija na temu pariskih beskućnika, dobila je nagradu Odseka za umetnost opštine Grada Pariza. Drugi projekat odnosio se na praćenje rada mladih sa poteškoćama u školovanju pri ostvarenju njihovog kreativnog rada u jednoj gimnaziji u Parizu, što je rezultiralo izložbom u pariskom Institutu de Monde Arabe.
Slađana Stanković od septembra 2011. živi u Beogradu, a već u novembru imaće ponovo izložbu u Francuskoj, u Lilu - tokom tamošnjeg filmskog festivala dokumentarnog filma.
U toku je, inace, konkurs Ulične galerije za izlaganje angažovanih umetničkih radova do kraja 2012. godine, na teme koje su u vezi sa važnim društvenim pitanjima koja nisu dovoljno prisutna u javnosti.
Konkurs je otvoren do 1. septembra, a Ulična galerija obezbeđuje produkciju radova i celokupnu organizaciju izložbe (detalji o konkursu nalaze se OVDE).
Ulična galerija je jedinstveni izložbeni prostor u donedavno zapuštenom pešačkom prolazu u Bezistanu na Terazijama, koji je udruženje Mikro Art osposobilo za izlaganje i namenilo ga delima angažovane umetnosti koja se bavi pitanjima od ključnog značaja za društvo.
(SEEcult.org)