• Search form

18.05.2016 | 15:00

Za rebalans budžeta za kulturu

Za rebalans budžeta za kulturu

Srpsko književno društvo (SKD) zatražilo je, povodom rezultata Konkursa Ministarstva kulture i informisanja za (su)finansiranje projekata u 2016. godini, rebalans budžeta odmah po formiranju nove Vlade Srbije i znatno uvećanje izdvajanja za kulturu, te raspisivanje još jednog konkursa za projekte u toj oblasti.

SKD je zatražilo 18. maja i da u pripremu rebalansa državnog budžeta bude uključena kulturna javnost, a da odmah zatim bude raspisan još jedan konkurs za projekte u kulturi, na osnovu kojeg bi bila uložena “dodatna, ovog puta zaista ozbilјna sredstva”.

SKD je zatražilo i da Ministarstvo kulture i informisanja objavi na svom sajtu zapisnike sa sastanaka komisija za savremeno stvaralaštvo, kao i obrazložene odluke komisija, koje je nazvalo u saopštenju poražavajućim i uvredljivim, kao i celu konkursnu proceduru.

Od Ministarstva kulture zatraženo je i da se komisije formiraju na transparentan način, uz učešće kulturne javnosti, a posebno reprezentativnih udruženja, te da sastanci komisija budu tonski snimani, a po potrebi, stavlјeni na uvid zainteresovanim stranama.

Zatraženo je da i da se uvede dvostepeni postupak koji podrazumeva pravo žalbe nekom relevantnom telu. Upravni sud, prema mišljenju SKD-a, svakako nije relevantna ustanova za rešavanje sporova u kulturi.

Među zahtevima SKD-a je i da dinamika odlučivanja i isplate sredstava prati dinamiku kulturnog života, da se izmenama Zakona o kulturi pređe sa kratkoročnog, jednogodišnjeg, na dugoročno finansiranje projekata u kulturi, te da se, kako je naglašeno, hitno reše problemi samostalnih umetnika.

SKD je ocenilo da 277.749.000 dinara (2,2 miliona evra), koliko je izdvojeno za savremeno stvaralaštvo u 2016. godini, predstavlja mizeran iznos. “Kako je sa 2,2 miliona evra moguće finansirati celokupno savremeno stvaralaštvo, to ministra kulture i činovnike ovog ministarstva očigledno nije uopšte briga”, navelo je SKD u saopštenju.

Navodeći da konkursna procedura nedopustivo kasni i da je u dramatičnom zaostajanju za kulturnim životom koji ne počinje sredinom, već početkom kalendarske godine, SKD je podsetilo da je Konkurs za savremeno stvaralaštvo raspisan tek 24. februara, da su komisije formirane 25. aprila, procedura sprovedena na brzinu, a rezultati objavlјeni tek 10. maja.

Prema oceni SKD-a, izbor članova komisija je prilično tajnovito sproveden - nepoznato je na koji način su formirane komisije, niti je kulturna javnost imala prilike da utiče na njihov sastav, a nije imala ni uvid u njihov rad.

Rad komisija je, prema mjišljenju SKD-a, “nemaran i samovolјan, njihovo odlučivanje je, po svemu sudeći, bilo proizvolјno i bez uvida u traženu i priloženu konkursnu dokumentaciju”.

Navodeći da je na Konkurs u oblasti savremenog stvaralaštva pristigla 1.691 prijava, SKD je zaključio da ne postoji ni teoretska mogućnost da su komisije od 24. aprila do 10. maja savesno i ozbilјno proučile sve prijave.

Ocenjujući i da su komisije “poluautonomne i podložne sugestijama Ministarstva i uticajima interesnih grupa”, te da objavlјeni rezultati jasno govore o “očiglednoj pristrasnosti komisija”, SKD je naveo i da ih je veoma “lako dovesti u vezu sa interesnom povezanošću pojedinih njenih članova”.

Nezadovoljstvo nedavno objavljenim rezultatima Konkursa za savremeno stvaralaštvo izrazili su ranije i Udruženje baletskih umetnika Srbije (UBUS), Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS), kao i udruženja filmskih i muzičkih umetnika. Savremena plesna scena zatražila je poništenje Konkursa u oblasti scenskog stvaralaštva i interpretacije – umetničke igre.

Ministarstvo kulture odlučilo je da u oblasti savremenog stvaralaštva podrži 393 projekta sa ukupno 277.749.000 dinara, ne računajući vizuelne umetnosti, za koje su rezultati objavljeni naknadno, 18. maja (sa 64,4 miliona podržana 132 projekta od 491 prijavljenog).

Uvođenjem donjih limita za dodelu sredstava, kako je navelo Ministarstvo, postignuto je da se umesto uravnilovke po sistemu “svima po malo”, dodele "značajnija sredstva nešto manjem broju projekata koji su kvalitetom zaslužili da budu podržani, odnosno imaju prepoznatljivost na republičkom nivou i značajni su za promociju srpske kulturne scene".

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, 'Classicism' is very special part of the work 'Mental Art 24 Bond Street, New York, New York, July 1974'
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r