• Search form

27.05.2015 | 13:37

Za dostupnije znanje

Za dostupnije znanje

Izložbom “Javna knjižnica” u Galeriji Nova u Zagrebu počinje serijal događaja koje Multimedijalni institut organizuje sa partnerima u nastavku borbe za unapređenje dostupnosti znanju i obrazovanju i promenu društvene stvarnosti u tom pogledu.

U okviru izložbe, koja će biti otvorena u Galeriji Nova od 27. maja do 13. juna, biće održana konferencija na kojoj će učestvovati umetnici, hakeri i aktivisti koji grade infrastrukture za razmenu znanja i aktiviranje materijala u promeni društvene stvarnosti.

Sve što je čvrsto i postojano pretvara se u dim” – krilatica je koja je poslužila organizatorima da ukažu da se institucija javne knjižnice (biblioteke) od svojih početaka u 18. veku razvijala u graničnom prostoru tog procesa. Nije dopuštala da klasna podela i čelična logika tržišta diktiraju ko ima pristup znanju i obrazovanju kao sredstvima u promeni sveta, pa stoga ne čudi da intenzivna komercijalizacija obrazovanja proteklih decenija, kao i aktuelne mere štednje, ciljaju da izbrišu prostor zajedničkog bivanja, spoznavanja i delovanja, a režim intelektualnog vlasništva da iskoreni i samu ideju o univerzalnom pristupu znanju za svakog člana društva. Jaz između mogućnosti i društvene stvarnosti samo se produbio dostupnošću znanja koje je donelo doba interneta.

Javna biblioteka zbrinjava i nosi kolektivno sećanje svih izazova i borbi s veštačko stvaranim oskudicama, zabranjenim znanjem i ekskluzivnim teritorijima. U aktivaciji memorija javne biblioteke nalazi se stoga ključ njenog opstanka, ali i mnogo važnije borbe za zajedničko upravljanje zajedničkim resursima, ističe Multimedijalni institut, koji organizuje izložbu u Galeriji Nova sa kustoskim kolektivnom WHW, kao nastavak dosadašnje saradnje u okviru tog projekta.

Projekat “Javna knjižnica” do sada je predstavljen na međunarodnim izložbama “Draga umetnosti” u ljubljanskom Muzeju savremene umetnosti Metelkova i Calvertu 22 u Londonu, te na izložbi “Stvarno korisno znanje” u Muzeju kraljice Sofije u Madridu.

Raniju temu umetnosti kao infrastrukture znanja izložba i nova postavka “Javne knjižnice” nadopunjava temom aktivacije materijala taktičkih arhiva i slobodnih digitalnih zbirki.

Izložba u štutgartskom Kunstvereinu 2014. godine predstavila je "Javnu knjižnicu" kao zbirku zbirki, a kao osnovni narativni postupak uzet je format repertorija (formular koji se u arhivistici koristi za opis zbirke). U Galeriji Nova biće predstavljene taktičke arhive MayDay Rooms iz Londona, Učitelj neznalica i njegovi komiteti iz Beograda, slobodne digitalne repozitorije Library Genesis, Aaaaarg.org, Katalog oslobođenih knjiga (K_O_K), (Digitalizovani) Praxis, digitalizovani opus Midnight Notes Collective-a te Textz.com.

Poseban aktivacijski naglasak biće dat digitalnim repozitorijima: UbuWeb i Monoskop.

Koristeći resurse ta dva repozitorija, WHW je kurirao izbor umetničkih i dokumentarnih filmskih i video radova, tekstova, zvučnih priloga i knjiga.

Virtuelna hibridno-arhivska izložba odvija se u nekoliko etapa i obuhvata izbor radova koji u različitim medijima i iz različitih istorijskih perspektiva tematizuju problematiku autorskih prava, javnih resursa, društvene odgovornosti kulture i umetnosti, te otpore cenzuri.

Tokom trajanja izložbe u showroom-u Galerije Nova na raspolaganju će biti selekcija knjiga u vezi sa pitanjima biblioteka, razvoja informaciionih nauka, medijske teorije i zajedničkih dobara, pozajmljena iz Medijskog arhiva Multimedijalnog instituta.

U okviru izložbe, od 4. do 6. juna biće održana i konferencija posvećena izgradnji infrastrukture za razmenu znanja i aktiviranje materijala u promjeni društvene zbilje.

Uz uvodne reči Marcella Marsa i Tomislava Medaka, najavljeno je predavanje Alberta Manguela (gostujući program projekta Prošireni estetički odgoj), te Maríe G. Perulero & Celie Gradín (Platoniq): “Agilne metodologije za dobivanje najboljeg od digitalnog nasleđa – iskustvo zajedničkog stvaranja pomoću Europeane”. Anthony Davies, Pauline van Mourik Broekman & Rosemary Grennan predstaviće MayDay Rooms, a Noa Treister aktivnosti beogradskog kolektiva Učitelj neznalica i njegovi komiteti, dok će Dubravka Sekulić govoriti na temu “Pravo na stanovanje”.

Između ostalih, Sean Dockray predstaviće kontekst recentnih promena u aaaaarg.org-u, Dušan Barok (Monoskop.org) govoriće na temu: “Više od brojeva, manje od reči”, a učestvovaće i Sebastian Lütgert & Jan Gerber (Open Media Library).

U završnici će Femke Snelting (Mondothèque) održati predavanje “Mondothèque: Priručnik za difrakcijski stroj”, Kenneth GoldsmithDa smo pitali za dopuštenje ne bismo postojali – kratka povest UbuWeba”, a potom će biti održan panel uz učešće WHW, Marcella Marsa i Medaka.

Za 6. i 7. jun najavljena je i radionica sa američkim pesnikom, urednikom i pokretačem mrežnog arhiva za avangardnu umetnost UbuWeb i predavačem na Pensilvanijskom univerzitetu Kennethom Goldsmithom "Kako gubiti vreme na internetu”.

Od polaznika se očekuje da šest sati bulje u ekran i komuniciraju isključivo preko ćatova, botova, društvenih mreža i mejling lista.

Prijave za učešće su obavezne zbog ograničenog broja mesta, a trebalo bi da sadrže kratko pismo motivacije (do 1 strane teksta, konceptualne lukavštine dobrodošle) na engleskom jeziku, koje treba poslati na adresu mi2@mi2.hr do 30. maja.

Izložba je deo međunarodnog saradničkog projekta “Ovo je sutra. Povratak izvorima: oblici i delovanje u budućnosti”, uz podršku programa Evropske unije “Kreativna Evropa”.

Program su podržali i Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport Zagreba i Ministarstvo kulture Hrvatske.

(SEEcult.org)

biblioteka matice srpske, digitalizacja
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.