• Search form

31.03.2014 | 13:23

Vruće teme Kratkog metra

Vruće teme Kratkog metra

Dužničko ropstvo građana prema bankama u svetlu ekonomske krize jedna je od vrućih tema na 61. Beogradskom festivalu dokumentarnog i kratkometražnog filma, koji predstavlja u atraktivnom pratećem programu “Vrelo” i priče o trgovini ljudskim organima i farmaceutskoj mafiji.

Temu dužničkog ropstva prema bankama predstavlja hrvatski film “U braku sa ŠvicarcemArsena Oremovića, koji je mogao biti snimljen i u Srbiji, a govori o paklenom krugu bez izlaska u koji su upali građani koji su podigli kredite u švajcarskim francima, kao i o prvoj tragičnoj žrtvi koju je taj brak u Hrvatskoj doneo.

Film će biti prikazan 3. aprila u sali Amerikana Doma omladine Beograda, nakon čega će biti održan razgovor sa autorom, sa kojim će biti podeljena iskustva građana u Srbiji koji su dospeli u sličnu situaciju.

U braku sa Švicarcem" (2013) dobitnik je nagrade za ljudska prava na Sarajevo film festivalu 2013. godine, kao i nagrade za najbolji dokumentarac na Vukovar film festivalu.

Arsen Oremović, inače, od 1991. godine radi kao kritičar, novinar, kolumnista i urednik u “Večernjem listu”, a 1999. bio je direktor Filmskog festivala u Puli. Bio je i član raznih žirija u oblasti filma i muzike, a u dva mandata i predsednik Hrvatskog društva filmskih kritičara (2001/2003). Objavio je pet zbirki filmskih kritika, zbirku komentara "Ta divna stvorenja" (2007), te satirički društveni leksikon "Kupujmo hrvatsko" (2010) u koautorstvu sa Ognjenom Sviličićem. Koscenarista je serijala "Naši dani" o istoriji hrvatskog pop-roka.

U okviru programa “Vrelo”, 61. Kratki metar predstavlja 4. aprila i kanadski film “Priče o trgovini organimaRik Ester Bjenstok, tragičnu priču o sveprisutnijoj trgovini ljudskim organima u najsiromašnijim zemljama sveta.

Film govori o crnom tržištu ljudskih organa sa uličnim brokerima, hirurzima odmetnicima, siromašnim muškarcima i ženama koji su spremni da žrtvuju delić svog tela zarad brze zarade, kao i sa očajnim pacijentima koji se nalaze pred mučnim izborom između poštovanja zakona i spasavanja sopstvenog života. Uz pristup bez presedana svim igračima, film istražuje legalne, moralne i etičke probleme u vezi sa ovim složenim pitanjem života ili smrti.

Rik Ester Bjenstok, režiserka ovenčana nagradom Emi, najpoznatija je po inovativnim istraživačkim dokumentarcima koji su prikazivani na festivalima i TV kanalima u više od 50 zemalja. Osvojila je brojne nagrade, uključujući američku nagradu Emi za istraživačko novinarstvo, nagradu Edvard R. Marou, nagradu Britanske televizije za najbolji dokumentarac...

Farmako-medicinska mafija takodje je jedna od  vrućih tema 61. Kratkog metra, a dobro je poznata mnogima koji su imali priliku da se suoče sa lekovima koji ne deluju, lekovima koji postoje ali se ne koriste, jer biznis diktira drugačije, lekovima koji su dostupni jednima, a nedostupni drugima...

Američki film “Vatra u krviDilana Moana Greja, koji će biti prikazan 5. aprila, zamršena je priča o "medicini, monopolu i zlobi", koja pripoveda o tome kako su zapadnjačke farmaceutske kompanije i vlade agresivno blokirale pristup jeftinim lekovima za sidu u afričkim zemljama i na jugu planete u godinama posle 1996. To je dovelo do nepotrebne smrti više od 10 miliona ljudi. Film ujedno govori i o neverovatnoj grupi ljudi koji su odlučili da se bore protiv toga.

Dilan Moan Grej, istoričar mešovitog pandžapsko-irskog porekla, radio je na igranim filmovima u više od 20 zemalja širom sveta na raznim funkcijama, sarađujući s brojnim poznatim režiserima, uključujući Fatiha Akina, Pitera Grinaveja, Pola Gringresa, Dipu Mehtu i Miru Nair. Završio je studije istorije i filma na Koledžu Dartmut, kao i na Univerzitetu u Beču i na Ekonomskom univerzitetu u Budimpešti, a potom i postdiplomske studije istorije na Centralno-evropskom univerzitetu i na Državnom univerzitetu u Njujorku, gde se fokusirao na istoriografiju i geografske dimenzije identiteta. Posebno se zanima za političke priče, a naročito za one sa međunarodnim i istorijskim komponentama.

Program “Vrelo” Kratkog metra predstavio je i proteklih godina uzbudljive angažovane dokumentarce o nasilju u porodici, incest traumama najmlađih, pravu na dostojanstvenu starost, studentskom buntu u 21. veku, maloletničkoj trudnoći i kontracepciji, lekovitoj umetnosti…

Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma, jedan od najstarijih u Evropi, prikazaće od 2. do 6. aprila 135 filmova, od kojih je više od 80 u trci za nagrade. 61. Kratki metar nudi i raznovrstan prateći program koji obuhvata i angažovana ostvarenja i dokumentarce koji otvaraju tabu teme današnjice.

Tako će uporedo sa programom "Vrelo", u Dvorani kulturnog centra Beograda biti prikazan i provokativan program “Zabranjeni glasovi” sa deset angažovanih dokumentaraca koji otvaraju tabu teme današnjice, počev od borbe blogerki na različitim krajevima sveta protiv diktatora u svojim zemljama, preko savremene Ukrajine i Rusije, ženskih zatvora u Avganistanu, fabričkim radnicima u Belorusiji, imigrantima u Švajcarskoj, do mračnih strana ljudske psihe.

Festivalski sajt je www.kratkimetar.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r