• Search form

09.11.2023 | 12:37

VOĐENJE: Milovan Destil Marković

VOĐENJE: Milovan Destil Marković

Milovan Destil Marković, Moderna galerija, Beograd, 6. oktobar - 10. novembar 2023.

Vođenje kroz izložbu radova iz 80-ih godina Milovana Destila Markovića, uz učešće prof. dr Ješe Denegrija i samog umetnika.

Izložba obuhvata deo umetničkog opusa Destila Markovića iz 1980-ih godina, kada je bio jedan od glavnih aktera nove slike u Srbiji i Jugoslaviji i ujedno i jedan od protagonista novog talasa. Izložba obuhvata slike koje su izlagane svojevremeno u Galeriji Studentskog kulturnog centra u Beogradu, kao i na Bijenalu u Veneciji, na Trijenalu u Indiji i u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu. Izloženo je deset radova, mahom slika velikog formata, rađenih u različitim tehnikama, koje povezuje svojevrsni minimalizam i dominacija upotrebe crne/bitumena i zlatnih listića. Reč je o radovima koji decenijama nisu izlagani u Beogradu, uključujući one sa izložbe "Euharistija" u Salonu MSUB, za koju je dobio "Politikinu" nagradu 1986. Te godine učestvovao je i na Bijenalu u Veneciji, ali i odlučio da napusti Beograd i otputuje u Berlin, gde je počeo da gradi međunarodno uspešnu karijeru.

Umetnički put Markovića, tokom kojeg je osmislio koncept transfigurativnog slikarstva, vezan je za Galeriju SKC-a još za vreme studija na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, kada je sa Vlastimirom Mikićem (Volcano) činio grupu Žestoki, koja je pokrenula kultni klub Akademija 1982. godine.

Prof. Jerko Denegri konstatovao je u vođenju da je izložba Markovićevih radova, koje je ocenio kao sveže, moćne i sugestivne, pokazatelj da je umetnost 80-ih, čiji je bio protagonista, zapravo nastavak umetničkih tendencija 70-ih godina, samo drugim sredstvima.

“Pitanje interesantno za ovu izlozbu, ovu generaciju i za Milovana, jeste da li je umetnost 80-ih kontinuitet ili raskid sa prethodnom decenijom”, rekao je Denegri, ukazujući na termin postmoderne, koji je trebalo da označi 80-ih da je moderna kao jedno veliko razdoblje završena, i da se ulazi u neko novo doba, koje je dobilo naziv postmoderna ne samo u likovnoj umetnosti, nego i u arhitekturi, gde se prvi put i pojavljuje, i u teoriji, književnosti, filmu i svemu ostalom.

“Moje poimanje, i nas koji smo tada pokušavali se snaći u tome – na jedvite jade moram reći, jer nije bilo lako ni pratiti teorije, koje su se u svetu pojavljivale gotovo iz dana u dan u raznim sredinama, u literaturi itd. i u našim zbivanjima... I treba imati na umu da je to još uvek jugoslovenski kulturni prostor, pa je jedna pojava u Zagrebu, druga u Ljubljani, pa u Beogradu, a u Beogradu su opet bile složene konstelacije među umetničkim krugovima, često opozitne… Prvi put je pojam postmoderne takođe vezan za izložbe u Salonu MSUB, kada je Dragoš Kajalić taj termin upotrebio kao antimodernu – u smislu da smo se konačno ratosiljali, reklo bi se, svih tih 'zabluda' moderne umetnosti, nadrealizma, dadizma, da se dolazi opet na neku valjanu, pravu umetnost, izvedenu rukom kako treba itd. S druge strane, bilo je jasno da je takav povratak nemoguć zapravo, i da se nove generacije upravo odnose spram svojih prethodnika. Tako da se činilo, a i ja sam nekako privrženiji tom mišljenju, da je ova umetnost koja je nastala ranih 80-ih, gde je Milovan protagonista u našoj sredini tada, da je zapravo nastavak toga, samo naravno drugim sredstvima. Druga je generacija u pitanju, neke su druge tehnike i reklo bi se da nas i ova izložba na to na neki način upućuje. Ponovo su neki objekti na zidu, kao da su slike, ili jesu slike, pa su sad drugačije slike – ne više u okviru i u tehnikama koje su bile uobičajene i koje su učili na Akademiji. Da li je ovo novo slikarstvo, ili antislikarstvo, ili šta je – to su sve bila veoma intrigantna pitanja za svakoga ko se bavio tada time na bilo koji način, bilo kao umetnik, bilo kao kustos i kritičar”, rekao je Denegri, jedan od autora tekstova u katalogu izložbe, uz kustoskinju Danijelu Purešević.

Foto: SEEcult

_ _ _

VOĐENJE - produkcija: SEEcult.org, 2023.

Glavni urednik: Miroljub Mima Marjanović; urednica produkcije: Vesna Milosavljević; snimatelj: Milan Ljubinković, montažerka: Marija Aranđelović.

SEEcult.org realizuje projekat “Vođenje” od 2012. godine, u saradnji sa galerijama-izlagačkim prostorima, odnosno umetnicima i kustosima odabranih izložbi. Svratite na vođenje kroz bogatu arhivu od više od 150 izložbi koje smo ovekovečili za sve koji su ih propustili, ali i za one koji nisu :)

Podrška: Ministarstvo kulture Srbije

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav