• Search form

25.02.2014 | 10:06

Vlajčiću nagrada Fondacije Tanja Petrović

Vlajčiću nagrada Fondacije Tanja Petrović

Dobitnik novoustanovljene nagrade Fondacije “Tanja Petrović” za izuzetan doprinos afirmaciji kulture i umetnosti u medijima je novinar, filmski i književni kritičar Milan Vlajčić.

Vlajčić je prvi dobvitnik te nagrade koja je ustanvoljena u znak sećanja na prerano preminulu novinarku i kulturnu radnicu Tanju Petrović, u želji da se istaknu i podrže ličnosti koje su izuzetnim zalaganjem doprinele afirmisanju kulture i umentosti u medijima.

Upravni odbor novoosnovane fondacije, koji čine prijatelji i kolege Tanje Petrović, jednoglasno je odlučio da prvi dobitnik nagrade bude Vlajčić.

“Od ‘Studenta’ do ‘Politike’ - više od pet decenija, Vlajčićeva reč o kulturi i umetnosti, pre svega filmu i književnosti, je bitna i uvažavana od čitalaca, novinara i umetnika. Čitamo ga jer je znalac, razumljiv i poučan, duhovit! I danas strasno voli umetnost i posvećeno tu strast širi kroz medije, dosledan novinarskoj profesiji!”, navedeno je u obrazloženju.

Nagrada će biti uručena 28. februara u Skupštini grada Beograda, a sastoji od plakete i novčanog iznosa.

Autor vizuelnog identiteta plakete je dizajner Borut Vild, a pokrovitelj novčane nagrade je B92, Fond B92 i Samizdat.

Tanja Petrović je kao dugogodišnja novinarka, urednica i autorka u redakcijama kulture, izdavačkim kućama i kao gradski sekretar za kulturu, posvetila profesionalni život kulturi i njenom medijskom promovisanju.

Preminula je prerano 2013. godine, a nagrada se dodeljuje na njen rođendan 28. februara.

O nagradi je odlučio UO Fondacije, koji čine Antonela Riha, Tamara Pupovac, Vojka Pajkić, Olivera Milošević, Srdan Golubović, Katarina Španić Ostojić i Borut Vild. Od sledeće godine, žiri će biti petočlan, sastavljen od tri člana UO, jednog umetnika ili novinara i ovogodišnjeg laureata.

Milan Vlajčić, rođen 1939. u Beogradu, diplomirao je opštu književnost sa teorijom književnosti na Filološkom fakultetu u Beogradu, a književne i filmske kritike i oglede objavljuje od 1959. godine - najpre u „Studentu“ i časopisu „Delo“. Uređivao je kulturne rubrike „Studenta“ (1960-62) i „Mladosti“ (1964-70), književne listove i časopise „Vidici“, „Gledišta“ i „Književni glasnik“ . Od 1970. radi kao novinar i urednik dnevnog lista „Politika“. Pisao je pozorišnu, televizijsku i radio kritiku, a od 1985. do 2004. bio je stalni filmski kritičar tog lista. Od 2004. stalni je filmski kritičar i kulturni komentator dnevnog lista “Blic”.

Dobitnik je niza nagrada, među kojima su nagrada za najbolju jugoslovensku filmsku kritiku 1977. na konkursu Morava filma, nagrada „Milan Bogdanović“ za 1981. za najbolju novinsku književnu kritiku u novinama, na radiju i TV, nagrada „Dušan - Duda Timotijević“ lista TV novosti za najbolju televizijsku kritiku u jugoslovenskim medijima 1984. godine, nagrada „Zlatno pero“ Instituta za film u Beogradu za najbolju filmsku kritiku u jugoslovenskim medijima 1988. godine, nagrada „Zlatni beočug“ grada Beograda 2000. godine za trajni doprinos kulturi, te nagrada Fondacije BK za doprinos kulturnom novinarstvu za 2003.

Jedan je od osnivača i prvi predsednik Suda novinarske časti u Nezavisnom udruženju novinara Srbije (1994-98), član je Srpskog književnog društva (SKD) i srpskog PEN centra, Međunarodne asocijacije filmskih kritičara FIPRESCI, akademija AFUN i PANU. Bio je član međunarodnih žirija na filmskim festivalima u Kanu, Berlinu, Veneciji, Montrealu, Beču, Minhenu, Krakovu i Monpeljeu.

Tokom 70-ih i 80-ih u dva mandata bio je član NIN-ovog žirija, kojim je i predsedavao od 2006. do 2009. godine.

Objavio je veliki broj predgovora, pogovora, ogleda i knjige: „Poprišta“ (Nezavisna izdanja arh. S. Mašića, 1971), „Jednom i nikad više“ (BIGZ, l979), „Ćuti i plivaj dalje“ (Narodna knjiga 1983), „Pristrasna lektira“ (Rad, Beograd 1999), „Uzvodno od Džimija Barke“ (Kulturni centar, Niš 2001), „Noć u Kazablanki“ (Otkrovenje, Beograd 2001) „Fest, odbrojavanje“, Gradska skupština, Beograd 2002), „Legenda o zidu“ (KOV Vršac, 2008) i „Gradska šetnja“ (Kov, Vršac, 2010).

(SEEcult.org)

Poster for the solo exhibition of Zoran Popović, Novi Sad, 1973
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r