• Search form

24.09.2024 | 23:57

Vladimir R. Petković: Utemeljitelj struke i nauke

Vladimir R. Petković: Utemeljitelj struke i nauke

Izložba “Vladimir R. Petković: Utemeljitelj struke i nauke”, čija je autorka Dubravka Preradović, otvorena je 24. septembra u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) u Beogradu, u okviru obeležavanja Godine akademika Vladimira R. Petkovića (1874-1956), istoričara umetnosti i arheologa, a povodom 150 godina od njegovog rođenja.

Gotovo punih pet decenija – od 1905. godine, kada se, neposredno po povratku sa školovanja u Nemačkoj, zaposlio u Narodnom muzeju, pa do 1954, kada se, kao 80-godišnjak, povukao s mesta upravnika Arheološkog instituta Srpske akademije nauka, Petković je bez predaha, kako je istakla SANU, radio na postavljanju čvrstih osnova kulturnih, obrazovnih i naučnih institucija, osnova izgrađenih na visokim principima struke, i sprovodio sistematična, naučno utemeljena istraživanja prvenstveno srednjovekovne umetnosti.

Izložba “Vladimir R. Petković: utemeljitelj struke i nauke” priređena je u saradnji SANU i Narodnog muzeja Srbije, dve za Petkovića verovatno i najznačajnije institucije, u čijim je povesnicama ostavio neizbrisiv trag. U Narodnom muzeju nalazi se deo njegove zaostavštine, uglavnom terenske beležnice, rukopisi, isečci iz novina itd. Izložba je i prilika da se široj publici približi sadržina kolekcije staklenih ploča koja se čuva u Narodnom muzeju, o kojoj se Petković starao gotovo tri decenije i koja je važan deo njegove naučne zaostavštine, kao što su to i publikacije u ediciji Spomenici srpski, štampane sredstvima iz Fonda Mihajla Pupina.

Publika, između ostalog, ima priliku da vidi dosad neizlagane akvarele ornamenata dečanskog živopisa Svetislava Strale, nastale u Dečanima 1922. godine, tokom naučne ekskurzije pod Petkovićevim vođstvom, kao i mapu akvarela koje je između 1906. i 1909. godine uradio Branko Tanazević prilikom svojih istraživanja srednjovekovnih crkava i manastira.

Mada su početna znanja o dokumentima koji se tiču Petkovićevog života i rada bila izuzetno skromna, istraživanja podstaknuta njegovim jubilejom iznedrila su mnogo novih podataka, ponekad iznenađujućih, poput onoga da je pisao stihove ili činjenice da je, pored svih obaveza, našao vremena da s Branislavom Nušićem bude u komisiji za izbor najlepše žene Kraljevine Jugoslavije. Sve to upućuje na to da će se upornim traganjem verovatno pronaći još podataka o Petkoviću.

Izložbu je otvorio ministar kulture Nikola Selaković koji je istakao da ta postavka omaž izuzetnom čoveku čije je životno delo postavilo temelje arheologije i istorije umetnosti u Srbiji.

Posvećenost Petkovića istraživanju srpske srednjovekovne umetnosti i očuvanju kulturnog nasleđa ostaju primer da neumorna predanost i rad nadilaze generacije i drže njegovo visoko mesto u naučnoj literaturi i mnogo decenija nakon njegovog života.

Foto: Ministarstvo kulture

Selaković je ukazao da je Petković svojim radom ostvario međunarodna priznanja, a kao član uglednih evropskih naučnih institucija promovisao srpsku baštinu gradeći mostove prema drugim kulturama.

“Ova izložba nije samo pogled u prošlost – ona je i podsetnik na vrednosti koje je Petković zastupao, a to su neumorna predanost, intelektualna radoznalost i nesebična ljubav prema svojoj zemlji i njenom nasleđu. U vremenima koja su pred nama, te vrednosti moramo sačuvati i negovati, jer upravo kroz očuvanje naše kulturne baštine čuvamo i naš identitet”, izjavio je Selaković.

Izložba će biti otvorena do 8. decembra.

(SEEcult.org)

Edinburgh Art, 1973, autor casopisa Moment Biljana Tomic
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r