Vladimir Nikolić u Gift Exchange rezidenciji
Umetnik Vladimir Nikolić iz Srbije, na predlog kustoskinje Maje Ćirić, boraviće narednih mesec dana u rezidencijalnom studiju u Tajms muzeju u kineskom gradu Gvangdžou, u okviru projekta “Gift Exchange Residency”, koji povezuje pet institucija sa tri kontinenta.
Nikolić će imati i samostalnu izložbu u Tajms muzeju, a prvi je umetnik koji učestvuje u “Gift Exchange” mreži, projektu koji su inicirale kustoskinje Maja Ćirić iz Beograda i Biljana Ćirić, koja živi i radi u Šangaju.
Mrežu institucija koje su se uključile u taj nesvakidašnji projekat čine, uz Tajms muzej, i Dom omladine Beograda i Centar za likovno obrazovanje - Šumatovačka iz Srbije, Casa Tres Patios (C3P) u Kolumbiji i Grey Projects u Singapuru.
Projekat “Gift Exchange” inspirisan je Kula razmenom, poznatom i kao Kula Ring - ceremonijalnim sistemom razmene koji se odvija u Papua Novoj Gvineji, a pročuo se zahvaljujući osnivaču moderne antropologije Bronislavu Malinovskom (Bronislaw Malinowski).
Prema rečima Maje Ćirić, projekat “Gift Exchange” istražuje pojam poklona kroz kulturnu razmenu koja bi promovisala periferne izložbe u centralne događaje pomoću ostvarivanja nepredvidivih veza različitih lokacija i produkcija. Na taj način se razvija platforma za buduće saradnje. Proces selekcije podrazumeva nominacije kustosa iz zemlje umetnikovog porekla, dok finalnu odluku donosi kustos iz institucije domaćina.
“Gift Exchange” ne simboliše samo poklon za one koji su na rezidencijalnom boravku, već i poklon za gradove i institucije domaćine. U oba slučaja rezidencijalni boravak će doprineti međusobnom razumevanju razliičitih lokacija.
One Step Forward, Two Steps Back - Us and Institution, Us as Institution, Times Museum 2013.
Projekat “Gift Exchange” inicirala je i Biljana Ćirić tokom izložbe “One Step Forward Two Steps Back - Us and Institution” 2013. u Tajms muzeju, čija je bila kustoskinja. Tajlandski umetnik Pračaja Pintong (Pratchaya Phinthong) predstavio je projekat “Give More Then You Take”, u okviru kojeg je Biljana Ćirić trebalo da predloži zamenu za 500 kg bobičastog voća koje je on ubrao. Ona je predložila rezidencijalni boravak koji bi započeo 2014. godine i koji bi trajao dok simbolička vrednost svih umetnika koji učestvuju u tom projektu ne dostigne 500 kilograma.
Projekat “Give More Then You Take” nastao je, inače, na osnovu Pintongovog saznanja da mnogi Tajlanđani putuju u Švedsku tokom leta da bi brali šumske plodove, a pritom su suočeni sa nejednakim uslovima rada i toliko niskim zaradama da većina ne uspe da otplati troškove avionske karte. Pintong je proveo mesec i po dana sa radnicima u švedskom delu Laponije kako bi se i sam uverio u uslove rada, a na kraju svakog radnog dana izračunavao je težinu divljih bobica koje je uspeo da pokupi. U okviru projekta “Give More Then You Take” od kustosa je tražio da prikupe istu težinu objekata koji bi inače bili zaboravljeni ili bačeni, i da ih slože u izložbenim prostorijama.
U okviru projekta "Gift Exchange", Vladimir Nikolić imaće priliku da radi u Otvorenom studiju (Open Studio) u Tajms muzeju koji je strukturiran protiv muzejskih normi - da bi se prikazao umetnički kreativni proces. Pozivanjem tri do četiri umetnika da rade izvan svojih ateljea, Tajms muzej omogućava umetnicima prostor, resurse, fondove, asistenciju i dokumentaciju radova u toku. Aktiviranjem zajednica i prostora koji su alternative konvencionalnom studiju, istraživački i inspirativan proces postaje dostupan publici. Otvoreni studio ima za cilj da stvori nove veze umetnika, umetničkih dela, procesa njihovog nastanka, muzeja i publike.
Nikolićeva samostalna izložba “As You Are Aware" u istočnom krilu Tajms muzeja obuhvata radionicu "Compose in the Painting Space” koja će biti održana od 19. aprila do 4. maja, dok će sama postavka - na osnovu materijala sakupljenog na radionicama, biti otvorena od 3. do 19. maja.
Radionica “Compose in the Painting Space” biće održana dva puta sa učesnicima iz različitih grupa sa ciljem da se izvedu mnogostruka značenja prostora slike. Aktiviranjem pojedinaca kao agenta reprezentacije, i zamagljivanjem tačke prelaska individualnog u kolektivno iskustvo, razvijaju se konstruktivni momenti umetnosti i istorije umetnosti.
Za video rad “Painting” (2009) Nikolić je izabrao da se sakrije iza elemenata i simbola avangardne umetnosti. U kontekstu slike, umetnik postavlja pitanje publici o tome šta bi ona izabrala da je predstavlja i iza čega bi se sakrila. Učesnici su pozvani da razviju sopstvenu sliku i da, u saradnji sa umetnikom, uđu u trodimenzionalne mogućnosti, dvodimenzionalne slike. Proces i rezultat radionica biće dokumetovan i prikazan u javnom prostoru Tajms muzeja.
U Nikolićevom radu, kako je navela Maja Ćirić, uočava se izbegavanje definisanja konteksta umetničkog sistema, kao i odgovora na pitanje šta je umetnost. Pomeranjem perspektive između reprezentacije, subjektivnih narativa i posmatrača, on nam pomaže da osvestimo “glasove koji okružuju umetničko delo”.
Nikolić (1974) živi i radi u Beogradu, a izlagao je samostalno i grupno u Srbiji i svetu.
Među odabranim samostalnim izložbama Nikolića su: Voice-over, NT galerija, Bolonja, 2009; Salon Muzeja savremene umetnosti, Beograd, 2009; Autoportraits, HO galerija, Marsej, 2008; Ritam, 2META galerija, Bukurešt 2002. Izlagao je i na brojnim grupnim izložbama, među kojima su 4. Atinsko bijenale 2013; How to Tell a Story, Depo Art Gallery, Istanbul, 2013; The Power to Host, ISCP, Njujork, 2011; Plug in II, Musée de l’île d’Oléron, Saint-Pierre d’Oléron, Francuska, 2011; Mediations Biennale/Erased Walls, Poznanj, 2010; Okolnosti, 50. Oktobarski salon, Beograd, 2009; Beyond Theory, Sushi Galerija, San Dijego, 2008; New Europe, Kitchen, Njujork, 2006; New Past, Maronnier Contemporary Art Center Seul, 2004; U klisurama Balkana, Kunsthalle Fridericianum, Kasel, 2003…
*Foto na vrhu: Vladimir Nikolić, Painting, video, 11' 11'', 2009.
Miroljub Marjanović / SEEcult.org