Vizuelne tehnike u virtuelnoj realnosti
Francuski medijski umetnik Adelin Schweitzer gostuje tokom decembra u Novoj iskri u okviru rezidencijalnog programa za dizajnere, a 15. decembra održaće predavanje o vizuelnim tehnikama koje se koriste u domenima proširene i virtuelne realnosti.
Prvi gost iz Francuske u okviru programa Designer in Residence, Schweitzer će kroz predavanje “360°: VR and AR experiences - 360° techniques applied to art and performance” predstaviti svoju umetničku praksu, projekte na kojima radi i tehnologije koje se koriste u sve brže rastućim sferama augmented i virtual reality. Ukoliko bude zainteresovanih, do kraja decembra moguća je i dodatna praktična prezentacija upotrebe nekih od tehnologija kojima se služi Schweitzer, najavila je Nova iskra.
Predavanju će prisustvovati i beogradski dizajner Željko Lončar, koji se upravo vratio sa jednomesečnog studijskog boravka u Marseju, posredstvom istog programa razmene. Dvojica autora će kratko razgovarati o iskustvima tokom te razmene autora između Srbije i Francuske, a ulaz na događaj je besplatan.
Rođen 1978. godine, Schweitzer živi i radi u Marseju, a diplomirao je 2004. na umetničkoj akademiji Aix-en-Provence. U Madridu je prestavio svoj prvi uređaj VideoPuncher 1.3 na bijenalu savremene umetnosti ARCO, kao i 2006. godine u okviru izložbe La Vilette Numerique u Parizu. Iz tog iskustva nastao je novi projekat ININTERACTIF, u kojem gradi uređaje koji na ironičan način dovode u pitanje publiku i njen odnos prema interakciji mašina i ljudi.
Schweitzer 2008. odlazi u Englesku da bi radio na projektu A-Reality povodom titule Evropske prestonice kulture. Potom je 2010. godine načinio prve korake u pravcu pozorišta i započeo proizvodnju HoliVj emisije koja je mešala performans na skejtbordu, imerzivni video i veštačku inteligenciju. Nakon rezidencijalnog boravka u Kvebeku 2013. godine, počeo je novi istraživački projekat Dichotomy, a od 2014. aktivan je u dve umetničke grupe - Deletere i Drone Bastard Group, Fokusira svoja istraživanja na odnos čoveka i mašine kroz koncepte kao što su disnovacija, tehno-šamanizam i dekseleracija.
Nova iskra od 2014. godine realizuje sa Švedskim institutom program Designer In Residence, zajedno sa nizom partnera iz Švedske (IASPIS, Stpln). Tokom 2015. godine programu se pridružila i slovačka organizacija Creative Industry Košice. Od 2016. godine i Francuska pristupa programu kroz saradnju sa AMI centrom i organizacijom LFO iz Marseja, uz podršku Francuskog instituta u Beogradu i Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
(SEEcult.org)