• Search form

01.06.2019 | 23:32

Veselo na kraju burne Mirdite

Veselo na kraju burne Mirdite

Festival kosovske kulturne i društvene scene “Mirëdita, dobar dan!” u Beogradu, uprkos pokušajima desničara da ugroze njegovo održavanje, završen je 1. juna u veseloj atmosferi, nakon dodele nagrada autorima i autorkama filma “Albanke su naše sestre” i izdavačkoj kući “Samizdat B92” za izuzetan doprinos pomirenju i kulturi sećanja na mirovne aktiviste iz Srbije i sa Kosova.

Poslednjeg festivalskog dana u Dorćol placu je predstavljena i publikacija Škelzena GašijaIstorija Kosova u školskim udžbenicima Kosova, Albanije, Srbije, Crne Gore i Makedonije” koja razmatra način predstavljanja određenih istorijskih momenata i razlike u tom pogledu koje postoje u školskim udžbenicima susednih država.

Nagrade su dodeljene Mileni Popović, Sanji Kljajić, Taulantu Osmaniju, Darku Šperu i Vanji Đurić za film “Albanke su naše sestre” koji je premijerno prikazan na festivalu “Mirëdita, dobar dan!” 2017. godine, kao i u još nekoliko gradova u Srbiji, uprkos opstrukcijama.

U filmu učestvuju: organizatorke antiratnog protesta u Kruševcu Nadežda Kostić i Slađana Anđelković, učesnik protesta u Leskovcu Bratislav Stamenković, dezerter iz Kraljeva Srđan Knežević, organizatorka antiratnih aktivnosti na Kosovu Flora Brovine, autorka izložbe “Bogujevci – vizuelna istorija, omaž svim porodicama i žrtvama rataSaranda Bogujevci, humanitarna aktivistkinja sa Kosova Mihane Salihu, Nataša Kandić iz Fonda za humanitarno pravo, Staša Zajović iz Žena u crnom, bivša direktorka Kulturnog centra Beograda Mia David...

Nagrada festivala dodeljena je i izdavačkoj kući “Samizdat B92” bez koje bi, kako su naveli organizatori, kulturne veze Srbije i Kosova za mnoge generacije bile nemoguće. Zbog kreiranja afirmativne slike kroz književnost i publicistiku, festival “Mirëdita, dobar dan!” uručio je “Samizdatu B92” specijalnu nagradu zahvalnosti koju je primio Veran Matić.

Matić je rekao da “svaki dan treba da nam bude Mirëdita, dobar dan”. “Ovo je potpuno autentično i vi koji ste gosti u Beogradu, treba da se osećate prirodno ovde, kao što se ja osećam u Prištini”, rekao je on.

Direktor festivala “Mirëdita, dobar dan!” Ivan Đurić rekao je da su mir, solidarnost, upoznavanje i ljubav vrednosti koje ta manifestacija promoviše, kao i film "Albanke su naše sestre".

“Drago mi je što ih delimo i kao što je Veran rekao, svaki dan to moramo raditi”, poručio je Đurić.

Uoči završnice – nastupa đakovičkog benda Don’t listen to your neghbors, koji izvodi spoj tradicionalnih albanskih i narodnih pesama u modernom stilu, u Dorćol placu predstavljena je knjiga "Istorija Kosova u školskim udžbenicima Kosova, Albanije, Srbije, Crne Gore i Makedonije", čiji je autor Škelzen Gaši rekao da ti udžbenici ne pominju saradnju Srba i Albanaca, koja je postojala i dok je teritorija Kosova pre dolaska Turaka bila pod srpskim kraljevima.

“U udžbenicima se ne spominje da je kralj Milutin izjednačio Albance sa Srbima, niti se spominje da su Albanci i Srbi zajedno ratovali protiv Osmanskog carstva”, rekao je Gaši, navodeći i da obe strane danas koriste teške termine, pa se u Srbiji govori o "albanskim terorističkim bandama", a na Kosovu o "genocidu nad Albancima", iako sudske presude to kvalifikuju kao zločine protiv čovečnosti, ali ne i genocid.

Takođe, na “Kosovu se govori samo o uništenim džamijama, ali ne i o crkvama, dok je u Srbiji obrnuto - samo o uništenim crkvama, ali ne i o džamijama”, rekao je Gaši, ocenjujući da se to neće promeniti dok su aktuelne političke elite na vlasti.

“Ne treba nam da sačekamo da prođe vremenska distanca, prošlo je 20 godina od rata, treba da čekamo novu političku elitu u Srbiji i na Kosovu”, rekao je Gaši.

I Jelena Krstić rekla je na promociji da su školski udžbenici napisani površno, etnički pristrasno i bez utemeljenja u činjenicama, a Stefan Milosavljević ocenio je da udžbenici danas “postoje da bi se opravdali zločini”.  Izražavajući nevericu da će “doći do nekih promena” u tom pogledu, Milosavljević je istakao da mladi najveću zahvalnost duguju organizacijama koje im pružaju mogućnost da sagledaju činjenice.

Festival “Mirëdita, dobar dan!”, zamišljen kao doprinos trajnoj normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, već šestu godinu prate tenzije i protesti desničara i huliganskih grupa da ga spreče, pa je tako i ovoga puta otvoren 29. maja u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) uz jako obezbeđenje policije koja je sprečila veće incidente.

I dan kasnije grupa huligana pokušala je da spreči nastavak festivala “Mirdita, dobar dan” u Dorćol placu, ali su ih jake policijske snage rasterale, a učesnici i organizatori festivala bezbedno su napustili prostor u kojem je održan razgovor o nestalima i projekcija dokumentarnoh filma "Ferdonija" reditelja Gazmenda Bajrija - priče o ženama koje su pre više od deceniju i po u ratu ostale bez sinova i supruga, koji se do danas vode kao nestali ili su ubijeni.

Inspirisan velikim albanskim, kosovskim, beogradskim, jugoslovenskim i svetskim glumcem Bekimom Fehmiuom (1936-2010) kao simbolom i jedinstva i raskola, ali i mogućnosti  povezivanja dva kulturna prostora u celinu, festival “Mirëdita, dobar dan!” otvoren je izložbom “Hajde da vodimo ljubavŠkumbina Tafilaja te projekcijom filma "Hladni novembar" Ismeta Sijarine.

Festival “Mirëdita, dobar dan!” pokrenut je 2014. godine, a cilj mu je da inicira promene i stvori tradiciju saradnje, kojom bi doprineo trajnoj normalizaciji odnosa Beograda i Prištine koji su trenutno, pak, na najnižoj tački od početka pregovora u Briselu.

Ulaz na sve festivalske programe bio je besplatan, a organizatori su Inicijativa mladih za ljudska prava i Građanske inicijative iz Beograda, te Integra iz Prištine, uz podršku Fondacije za otvoreno društvo na Kosovu (KFOS), Fondacije za otvoreno društvo u Beogradu, Fonda Rockfeller Brothers (RBF) i Ministarstva kulture, omladine i sporta Kosova.

*Foto: promo

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r