• Search form

03.09.2019 | 15:56

Velike izložbe kao polje društvene moći

Velike izložbe kao polje društvene moći

Velike izložbe kao polje društvene moći, ali i odgovornosti - tema su tribine koja će 12. septembra biti održana u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, a okupiće predstavnike stručne javnosti koji imaju različite stavove o toj problematici.

Tema tribine “Velike izložbe kao polje društvene moći” biće razrađena na primerima Oktobarskog salona u Beogradu i učešća Srbije na Bijenalu u Veneciji, a kao učesnici su najavljeni umetnici Nikola Božović i Vladislav Šćepanović, koji su i profesori na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, istoričar umetnosti i kustos Branislav Dimitrijević, profesor Visoke škole za likovnu i primenjenu umetnost u Beogradu, zatim istoričar umetnosti i kustos Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (MSUB) Zoran Erić, te direktor MSUV Radovan Jokić i muzejski savetnik i kustos MSUV Nebojša Milenković u ulozi moderatora.

Namera organizatora je da se, na primerima Oktobarskog salona i srpskog paviljona na Bijenalu u Veneciji, odgovori na pitanja (ne)funkcionisanja samog art sistema i njegovih prezentacijskih politika moći. Kako je navedeno u najavi, umesto razgovora istomišljenika - izborom učesnika i tema, namera organizatora je da se ovom tribinom pokuša inicirati istinski dijalog među “predstavnicima različitih i razlikujućih koncepata i pristupa”.

58. Bijenale umetnsoti u Veneciji - Paviljon Srbije, Đorđe Ozbolt, Povratak gubitka memorije

Tribina “Velike izložbe kao polje društvene moći” treći je nastavak projekta “Socijalna plastika – umetnost koja menja društvo” koji je pokrenuo i uređuje Nebojša Milenković u MSUV-u.

Budući da su dijaloške situacije na domaćoj kulturnoj sceni srazmerno retke, organizatori su radi efikasnosti, fokusiranosti i što šire demokratičnosti same tribine, pozvali zainteresovanu javnost da do 12. septembra do 17 časova postavlja pitanja i to isključivo mejlom na adrese: nebojsa.milenkovic@msuv.org i milica.kojic@msuv.org. Takođe, pitanja će moći da se postavljaju i tokom samog trajanja razgovora, ali isključivo prema unapred utvrđenoj proceduri, to jest na formularima koji će publici biti podeljeni prilikom ulaska u salu u kojoj se razgovor održava od 18 sati.

Većina učesnika tribine, inače, na različite načine je povezana sa velikim izložbama poput Oktobarskog salona i učešća Srbije na Bijenalu u Veneciji, o kojima uglavnom imaju i različite stavove.

Vladislav Šćepanović komesar je aktuelne izložbe Đorđa Ozbolta u srpskom paviljonu na 58. Bijenalu u Veneciji, a 2017. i sam je predstavljao Srbiju (uz Milenu Dragičević i Dragana Zdravkovića). Jedan je i od kandidata za direktora MSUB-a, kao i Dimitrijević i Erić, a između ostalog, bio je i predsednik Odbora Oktobarskog salona 2014. godine, kada je sa ostalim članovima podneo ostavku nakon odluke gradskih vlasti da ta međunarodna izložba postane bijenalna. U Odboru 57. Oktobarskog salona 2018. bio je Nikola Božović, koji je bio i na čelu Programskog saveta za izbor predstavnika Srbije na 57. Bijenalu u Veneciji 2017.

Stručna veća MSUB i MSUV, u kojima su, između ostalih, i Erić, Milenković i Jokić, odbila su bila da delegiraju predstavnike u Programski savet za nastup Srbije na 58. Bijenalu u Veneciji, u znak protesta zbog netransparentnog načina na koji su imenovani ostali članovi tog tela. Tako prvi put posle niza godina nijedan od muzeja savremene umetnosti nije  učestvovao u organizaciji izložbe u srpskom paviljonu, već je tu ulogu dobila Kuća legata.

Branislav Dimitrijević bio je umetnički direktor 53. Oktobarskog salona (2012), a poslednjih godina iznosio je oštre kritike povodom te međunarodne izložbe, smatrajući da je jedan od najvećih problema to što nije razrađen koncept njene specifičnosti.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r