• Search form

04.02.2015 | 02:35

Velikani džeza u čast Velike dvorane Kolarca

Velikani džeza u čast Velike dvorane Kolarca

Velika dvorana Kolarčeve zadužbine obeležava 4. februara svoj dan koncertom The Jazz All Star Trija - atraktivnog sastava koji čine istaknuti francuski džez muzičari Rišar Galijano (harmonika), Didije Lokvud (violina) i Silven Lik (gitara).

Galijano, Lokvud i Lik nastupiće na Kolarcu u okviru ciklusa “Velikani muzičke scene”, a posebnost njihovog gostovanja je i to što su nastupi tog trija uglavnom rezervisani za velike festivale i značajne koncerte u Francuskoj.

Njihovim koncertom Kolarčeva zadužbina obeležava dan kada je svečano otvorena Velika dvorana 1932. godine – koncertom Beogradske filharmonije, koji je izazvao veliku pažnju Beograđana, a održan je pod vođstvom Stevana Hristića, tadašnjeg rukovodioca BGF i direktora Opere. Nјegova supruga Ksenija Rogovska Hristić, solista koncerta, i orkestar izazvali su oduševlјenje publike, a u kontekstu aktuelnih državnih i političkih dešavanja, umetnički program bio je posvećen delima slovenskih kompozitora: Jugoslovena, Čeha, Rusa.

Do danas je u Velikoj dvorani Kolarca održano gotovo 20.000 koncerata, a nastupilo je više od 13.000 solista i više od 3.000 različitih ansambala sa više od 1.500 dirigenata. Izvedeno je više od 30.000 različitih kompozicija 6.500 autora.

Poznata po izuzetnoj akustici, Velika dvorana pogodna je za održavanje solističkih, kamernih i orkestarskih programa.

Godišnje se u Velikoj dvorani održi više od 250 programa – koncerata, svečanih akademija, promocija, predavanja.

U sklopu Velike dvorane nalaze se i dva studija koja omogućavaju profesionalne tonske zapise svih programa u dvorani.

Beograd je, inače, po završetku Prvog svetskog rata, dobio nekoliko manjih dvorana za koncerte kamerne muzike, poput onih u Kolu srpskih sestara ili tadašnjem Umetničkom pavilјonu. Međutim, ostalo je otvreno pitanje velike koncertne dvorane gde bi nastupali simfonijski orkestri. Tradicionalno su se takvi koncerti održavali u dvorani Narodnog pozorišta i, kako navode izvori 20-ih i 30-ih godina XIX veka, uvek bivali ponešto prazni.

(SEEcult.org)

digitalizacija, narodni muzej kraljevo
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r