• Search form

11.03.2018 | 21:45

Večera za zeca

Večera za zeca

Novosadski umetnik Nikola Džafo predstavlja se od 12. marta u Salonu Savremene galerije u Zrenjaninu izložbom crteža “Večera za zeca” sa prepoznatljivim motivom koji je već više od dve decenije prisutan na njegovim radovima.

Večeru za zeca” čini sedam slika velikog formata. Džafo formalnu koncepciju svojih izložbi neretko oslanja na simboliku brojeva. Brojevi prevladavaju nered, oni su put iz nereda u red i, upućujući na nešto već poznato, ugrađeno u istoriju kulture, pružaju prvo uporište za čitanje slika. Tako su slike u ciklusu Lepus in fabula ispratile Hrista na četrnaest stanki duž Via dolorosa i Golgote. Iz prezasićenog simboličkog kapitala broja sedam, Džafo upućuje na one u našoj kulturi najvidljivije: na sedam smrtnih grehova, na radnu sedmicu stvaranja sveta ili umetničkog dela, ili na sedmi dan odmora – (re)kapitulaciju, navela je u tekstu za katalog dr Silvia Dražić, koja će i otvoriti izložbu.

Džafove slike su narativne. Aproprišu se, uzajamno dekonstruišu i reinterpretiraju citati preuzeti iz istorije slikarstva, mitski prizori, refleksivne krhotine, slike sećanja preslikane iz vlastitog iskustva. I na svakoj, kao fon na kojem se događaji odigravaju, nalaze se zečevi.

Zec je višedecenijski pratilac stvaralaštva Džafa.

“Od kada se 1994. obreo u kavezu na kupusištu izložbe Art vrt, svašta je proživeo. Ispratio je umetničke akcije, performanse, kandidovao se za gradonačelnika, stigao do Golgote, čak se i institucionalizovao. Kao posmatrač, svedok, saučesnik, ali uvek kao nosilac verfremdungseffekt-a koji destabilizuje društvene i umetničke kanone: kao onaj koji otvara drugu perspektivu. I na slikama iz ciklusa ‘Večera za zeca’ njegova se uloga nije promenila. No, to je sad i jedan samosvesni, ponekad umorni, ponekad gnevni zec. Gleda drugim očima ali iznutra. I tu se najpre nahodi nešto novo: ‘Tamo gde se obično pojavljuje objekat, sada se pojavljuje subjekt koji ima sposobnost da gleda i odgovara na poglede“ (P. Sloterdijk). I da postavlja pitanja’”, navela je Silvia Dražić.

Nikola Džafo (1950, Novi Sad) diplomirao je i magistrirao slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Od 1990. godine pasivizirao je bavljenje slikarstvom i maksimalno se aktivirao u borbi za društvene vrednosti i umetnički dignitet. Idejni je tvorac i pokretač grupe Led art  (1993), sa kojom je kreirao i realizovao više od 30 projekata. Suosnivač je Centra za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu (1995) i Multimedijalnog centra “Led art” u Novom Sadu (2000). Iste godine, u podrumu u ulici Grčkoškolska 5, pokreće Art kliniku, sa utopijskom idejom da umetnost može da menja i leči svet. Nakon eutanazije Art klinike, u novom radnom prostoru učestvovao je 2013.  u pokretanju i formiranju Šok zadruge, koja pokušava da stane na noge i funkcioniše na istim etičkim principima kao i prethodna umetnička udruženja. Od 2013. godine Džafo se ponovo bavi slikanjem, vajanjem, crtanjem, zanatima koje je izučavao.

Za izložbu “Lepus in fabula” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu dobio je “Politikinu” nagradu 2012. godine.

Izložba u Zrenjaninu biće otvorena do 29. marta.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r