• Search form

17.04.2014 | 12:08

Uzmi slobodu!

Uzmi slobodu!

Umetnica Maja Bajević iz Bosne i Hercegovine predstavila nove radove iz ciklusa “Nastaviće se” (To Be Continued) na međunarodnoj izložbi “Take liberty!” (Uzmi slobodu) u Nacionalnom muzeju arhitekture i dizajna u Oslu, na kojoj učestvuju, između ostalih, i Fil Kolins (Phil Collins), Džeremi Deler (Jeremy Deller), Ai Vejvej (WeiWei), Chto Delat, Pusi Rajot (Pussy Riot)…

Centralni rad na izložbi,  koja je fokusirana na teme demokratije, nacionalnog identiteta i ličnih sloboda, predstavlja instalacija sa neonskim sloganima Maje Bajević koji su poređani istorijski, a najnoviji je onaj sa nedavnih protesta u BiH “We are Hungry in Three Languages” (Gladni smo na tri jezika).

Svi slogani počinju sa “Mi”, s tim što su “Mi” uvek neki drugi.

Pored osam neonskih znakova, predstavljeni su i linorezi Maje Bajević, rađeni direktno u podu paviljona, koje publika može štampati i odštampane primerke poneti sa sobom.

Jedan od linoreza takođe je sa nedavnih protesta u BiH – dve stisnute šake.

Izložba je otvorena 10. aprila povodom 200-godišnjice nezavisnosti Norveške u Nacionalnom muzeju za savremenu umetnost i Nacionalnom muzeju arhitekture i dizajna, a učestvuje još dvadesetak umetnika i grupa poznatih po angažovanim radovima (John Akomfrah, Andrea Bowers, Libia Castro & Ólafur Ólafsson, Phil Collins, Jeremy Deller, Gardar Eide Einarsson, Jihan El-Tahri, Matias Faldbakken, Rainer Ganahl, Sharon Hayes, Marianne Heier, Susan Hiller, Glenn Ligon, Jumana Manna og Sille Storihle, Aleksandra Mir, Pussy Riot, Slavs and Tatars, Superflex, Rirkrit Tiravanija i Ai Weiwei.).

Prema koncepciji kustosa Andree Kroksens, izložba predstavlja istraživanje, interpretaciju i komentar filosofskih i političkih ideala od 1814. godine iz savremene perspektive.

Ključna tema izložbe je sloboda govora, kao jedno od osnovnih ljudskih prava – kako je definisano i u Ustavu Norveške.

Radovi na izložbi odnose se i na koncepte demokratije, nezavisnosti i nacionalnosti, koji su povezani sa savremenim diskusrsima kulture i različitosti, kao i sa borbom za slobodu i slobodarske ideale.

Izložba ukazuje, između ostalog, da su ljudska prava i lične slobode suočeni sa raznim izazovima danas i da su tradicionalni koncepti kao što su državljanstvo i nacija postali nestabilni.

Izložba je otvorena otvorena do 10. avgusta.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r