Užitak sa ukusom prašine
Beogradski festival piva završava se ovog vikenda nastupima širokog spektra izvođača - u rasponu od Crvene jabuke do Partibrejkersa, a osim u znaku žanrovski raznovrsne muzike za najrazličitije narodne mase, kao i bogate ponude za pivopije, protiče i u znaku prašine.
Oblaci prašine koji se dižu nad festivalskim prostorom na Ušću primorali su mnoge posetioce da nabave medicinske maske kako bi se koliko-toliko zaštitili.
S obzirom da je ulaz na Belgrade Beer Fest besplatan, te da je zemlja suva kao barut, jer celog leta nije pala ni kap kiše, prašina počinje da se diže već od kasnog popodneva. Posebno je zagušljivo ispred koncertne bine, kada publika počne da igra, gura se, pokušava da snimi mobilnim telefonima atmosferu... Ipak, mnogima to ne smeta ni da jedu, ni da piju.
Beer Fest u završnici, kao i protekla četiri dana, nudi šarolik izbor izvođača sa prostora bivše Jugoslavije, uz britanskog DJ-a Pita Tonga, koji je i jedan od retkih stranih izvođača desetog BBF-a, ako se izuzme region.
Među izvođačima u subotu, 18. avgusta, su i Sharks, Snakes & Planes, Berklee Groove i Love Hunters iz Srbije, zatim sarajevska Crvena jabuka, grupa Siddharta iz Slovenije, a potom beogradski Orthodox Celts i svestrani makedonski DJ i producent Kiril Džajkovski.
Poslednji festivalski dan, 19. avgust, počinje nastupom grupe Angels iz Hrvatske, a potom na binu izlaze domaće grupe Zona B i Đura i Mornari, te Valentino iz BiH, a odmah zatim Partibrejkers i Van Gogh, dok je za završnicu najavljen Jailbreak - Guns and Roses Real Tribute bend.
Između koncerata, od 20 do 21 sat, predviđeno je finale takmičenja u ispijanju piva “Lavovski cug”.
Najposećenija letnja muzička manifestacija u Beogradu predstavlja u desetom izdanju ukupno oko 50 bendova s prostora bivše Jugoslavije, koji nastupaju okruženi ogromnim štandovima piva, hrane i vašarskih atrakcija, uključujući i luna prak.
Među učesnicima su od 14. avgusta bili i Psihomodo pop, Električni orgazam, Obojeni program, Pekinška patka, Zoran Predin, Vlatko Stefanovski, Dado Topić, Rambo Amadus, kao i Plavi orkestar, Zabranjeno pušenje, Galija...
Prvobitno najavljeno Prljavo kazalište iz Zagreba, bend koji nije nastupao u Beogradu više od 20 godina, ipak nije među izvođačima desetog BBF-a, ali je za kraj jeseni najavljen u Kombank areni.
Poseban program na BBF-u osmišljen je za ljubitelje elektronskog zvuka za koje je podignuta i posebna bina u obliku limenke (Lav Can Fun Zone).
Beer fest je organizovao i gostovanje PR stručnjaka i profesora Denisa Vilkoksa, koji je 16. avgusta u svečanoj sali Opštine Vračar govorio na temu: “Važnost festivala za ekonomski razvoj i brendiranje Srbije”, ističući značaj BBF-a za razvoj turističkog potencijala Beograda.
Vilkoks je već šesti put u Beogradu, a njegov dolazak organizovan je na inicijativu Beogradske kulturne mreže, koja je producent BBBF-a.
Vilkoks je u svojoj knjizi “PR Strategies and Tactics” (PR strategije i taktike), koja se koristi na više od 350 univerziteta širom sveta, naveo BBF kao pozitivan primer marketinga i PR kampanje.
Istakao je da je za prethodnih devet godina, tokom kojih je privukao 4,6 miliona posetilaca, BBF postao najveći pivski festival u jugoistočnoj Evropi, koji pritom iz godine u godinu beleži rast stranih gostiju.
Prema njegovim rečima, festivali su odličan vid promocije nacije, zemlje i njenih potencijala, mnogo bolji od direktnog reklamiranja.
Vilkoks je istakao i da festivali razvijaju masovni turizam, za koji je najbolja reklama “od usta do usta”, odnosno lične preporuke o kvalitetu događaja, koje mogu da dovedu nove posetioce. Istovremeno, naglasio je i važnost korišćenja novih tehnologija u promociji festivala - sajtova, kao osnove internet reklamiranja, ali i blogova, YouTube-a i popularnih društvenih mreža kao što su Facebook i Twitter, te brojnih sajtova za postavljanje fotografija, kao i mobilne aplikacije.
Vilkoks je bio profesor predmeta Odnosi sa javnošću i direktor Škole za novinarstvo i masovne komunikacije na Državnom univerzitetu San Hoze u Kaliforniji. Autor je nekoliko udžbenika u toj oblasti i jedan od autora udžbenika u formatu magazina “Think: Public relations”, u kojem je jedno poglavlje posvetio beogradskom festivalu piva i muzike.
BBF, inače, i ove godine ima ekološku dimenziju - svako ko zameni svoju limenku na štandu društvene kampanje “Biram da recikliram”, moći će da se igra i da osvoji vredne nagrade.
Autore najboljih fotografija sa BBF-a takođe očekuju nagrade, a deo prihoda sa suvenir štanda namenjen je Beogradskom bebi klubu.
Prvi put posetioci BBF-a, koji imaju android telefone, mogu da preuzmu besplatnu aplikaciju koja im pruža sve informacije o muzičkom programu, promocijama na različitim pivskim štandovima, vremenskoj prognozi...
Prošle godine BBF obeležen je incidentom koji se dogodio kada je jedan mladić napao nožem posetioce, povredivši desetak osoba. Policija je tada prebacila odgovornost na organizatore, navodeći da je njen zadatak bio da samo pruži asistenciju u obimu u kojoj je to od nje traženo.
Organizatori su izrazili duboko žaljenje zbog tog i drugih incidenata, navodeći da je bezbednost posetilaca najvažniji segment organizacije BBF-a, te da se unapređuje svake godine.
BBF je privukao 2011. godine, prema navodima organizatora, 650.000 posetilaca. Od toga je 30.000 bilo iz inostranstva.
Osnovan 2003. godine, BBF je privukao do sada oko 4,65 miliona posetilaca, kojima je ponuđeno više od 450 besplatnih muzičkih nastupa, kao i više od 90 brendova piva.
Organizovan je uz podršku Skupštine grada Beograda, Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, kao i turističkih organizacija Srbije i Beograda.
Festivalski sajt je www.belgradebeerfest.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)