Uticaj korona virusa na život i rad umetnika u Srbiji
Pandemija novog korona virusa drastično je uticala na radni i egzistencijalni položaj umetnika i kulturnih radnika u Srbiji, pokazuju preliminarni rezultati istraživanja pokrenutog na inicijativu više organizacija u kulturi.
Analiza anketnog upitnika, koji je do 10. aprila popunilo više od 300 ispitanika - umetnika, kustosa, menadžera u kulturi i drugih, pokazuje da je njih 66,4% pretrpelo već u prvom mesecu vanrednog stanja finansijske gubitke, 20,3% smatra da je još prerano da bi to mogli da ocene, dok samo 3,3% nije imalo finansijskih gubitaka. Za 37,7% ispitanih sav prihod u ovom periodu će biti izgubljen; za 26% veći deo prihoda će biti izgubljen; a samo 3,3% (deset ispitanika) je izvestilo da u ovom periodu nisu imali finansijske gubitke.
Najveći broj ispitanika (20,3%) procenjuje da je u ovom periodu izgubio između 25.000 i 50.000 dinara; 15,4% da su izgubili između 50.000 i 100.000 dinara, a 17% da su izgubili više od 100.000 dinara.
Za 62% ispitanika, njihove porodice direktno zavise od njihovih prihoda.
Najveći broj ispitanih izražava veliku zabrinutost u pogledu obezbeđivanja prihoda (68,3%), dobijanja budućih poslova (65,3%), poštovanja ugovora od strane drugih (39,3%) i mogućnosti da pokrivaju dnevne troškove (46,7%) ukoliko se situacija ne bude promenila.
Od ukupnog broja ispitanika, dve trećine (65,4%) čine oni koji prihode ostvaruju isključivo kroz umetnost. Među učesnicima anketnog upitnika najviše je onih koji su u statusu samostalnih umetnika (55,3%), stalno zaposlenih je 19%, nezaposlenih 10,3%, a samozaposlenih 4,7%.
U dosadašnjem uzorku najviše je onih koji deluju u oblasti vizuelnih umetnosti 63%, a potom kulturnih radnika u oblasti pozorišta 12,7%.
Što se tiče aktivnosti u periodu od proglašenja epidemije u Srbiji početkom marta, ogroman deo umetničkih aktivnosti je otkazan, odložen ili prebačen na internet - 80,3% umetničkih aktivnosti i događaja u javnom prostoru (poput performansa, izložbi, koncerata), 61,3% međunarodnih projekata, 58% programa umetničke edukacije, kao i 61% umetničkih radionica.
Upitnik je pripremljen u okviru kriznog tima sačinjenog od članova Udruženja likovnih umetnika Srbije, Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije i SULUV-a. Upitnik je preuzet od Culture Venture i prilagođen trenutnoj lokalnoj situaciji u Srbiji, a analizu radi Centar za emipirijske studije Jugoistočne Evrope, koji će raditi i regionalno istraživanje o posledicama virusa Covid-19 na sektor kulture.
U Srbiji za sada nema posebnih mera podrške kulturi, osim toga što je Ministarstvo kulture i informisanja predložilo Vladi mesec dana nakon proglašenja vanrednog stanja da samostalnim umetnicima koji su na evidenciji reprezentativnih umetničkih udruženja odobri novčanu pomoć u iznosu od po 90.000 dinara za period od tri meseca.
Asocijacija NKSS, Koordinacioni odbor reprezentativnih umetničkih udruženja i Srpski PEN centar odvojeno su prethodno uputili zahteve za sprovođenje hitnih mera u oblasti kulture zbog posledica pandemije korona virusa, pozivajući ujedno i druge kolege da im se aktivno pridruže.
Ministarstvo kulture i informisanja Srbije za sada je produžilo rok za aktuelne konkurse Sektora za međunarodnu saradnju i evropske integracije do 15. maja, dok je rad komisija za konkurse čiji su rokovi prošli odložen do završetka vanrednog stanja. Reč je o konkursima u oblastima savremenog stvaralaštva i kreativnih industrija, zaštite kulturnog nasleđa, međunarodne saradnje i digitalizacije. Za razliku od Ministarstva, Gradska uprava Beograda obustavila je jedini godišnji gradski konkurs za kulturu, a to je obrazložila potrebom da se sva pažnja usmeri na zaštitu stanovništva od zarazne bolesti, pa “nema uslova za realizaciju javnog konkursa za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi u 2020. godini”.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je u međuvremenu da će veći deo sredstava koji je bio namenjen za konkurs u oblasti kulture prenameni za podršku honorarnim umetnicima angažovanim u ustanovama kulture
I u Novom Sadu su obustavljeni svi konkursi koji su planirani u okviru projekta “Novi Sad 2021– EPK”, ali je najavljeno da će biti ponovo raspisani kada situacija to bude dozvoljavala..
*Foto: Engin Akyurt, Gerd Altmann / Pixabay
(SEEcult.org)